Apple’ın Evrensel Kontrol özelliği 2022’ye ertelenebilir


Apple bu hafta yeni iOS 15, macOS Monterey ve iPadOS 15 betalarını yayınladı. Ancak Evrensel Kontrol özelliği hala kullanılamıyor.


Apple, Haziran ayındaki WWDC 2021’de işletim sistemlerinin yeni sürümlerini (iOS 15, iPadOS 15 ve macOS Monterey) duyurdu. Geliştirici konferansında herkesin dikkatini çeken bir özellik de Universal Control oldu. Bu özellik kullanıma sunulduğunda, Mac kullanıcılarının iPad ve Mac’lerini tek bir cihaz gibi sorunsuz bir şekilde kullanmalarına olanak tanıyacak. Ancak özellik henüz beta aşamasına bile geçmedi ve şimdi 2022’ye ertelenecek gibi görünüyor.


Evrensel Kontrol Nedir?

macOS Monterey’deki Universal Control, kullanıcıların tek bir fare ve klavye ile çalışmasına ve Mac ile iPad arasında geçiş yapmasına olanak tanır. iPad’inizi Mac’in yanına ayarlarsanız ve fare imlecinizi iPad’in yönüne doğru sürüklediğinizde, iPad’i aynı çevre birimiyle kontrol etme seçeneğine sahip olursunuz; yapılan verimli işler.

WWDC 2021 konferansının ardından Apple, Universal Control’ün macOS Monterey ve iPadOS 15’in ilk sürümünün bir parçası olmayacağını duyurdu. Şirket, özelliğin “bu sonbaharda daha sonra kullanıma sunulacağını” söyledi. Aralık ayında, Apple bu hafta iPadOS 15.2 Beta 4 ve macOS Monterey 12.1 Beta 4 ile birlikte yeni iOS 15.2 Beta 4’ü piyasaya sürdü ve Universal Control hala ortaya çıkmadı. Universal Control henüz beta aşamasında olmadığından ve Apple’ın herhangi bir özelliği kararlı kullanıcılara sunmadan önce epeyce beta güncellemesi yayınladığını göz önünde bulundurarak, Universal Control’ün 2022’ye erteleneceği görülüyor.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Şimdi macOS Monterey 12.1 Beta 4’teki yenilikleri sorabilirsiniz. Apple, “belge tabanlı uygulamaların artık Duplicate’in üzerinde Farklı Kaydet menü öğesi içermediği” bir SwiftUI hatasını çözdüğünü söylüyor. Ve elbette, birkaç hatayı düzeltir, ancak Sistem Tercihlerinde Evrensel Kontrol ayarı hala mevcut değildir. Bu özellik, macOS’ta burada burada ortaya çıktı, ancak yine de kullanamazsınız. Universal Control’ün en azından bu yıl beta aşamasına geçmesini umsak da, bu yılın başlarında ortaya çıkan bir geçici çözüme şapka atabilir ve özelliğin çalışmasını sağlamaya çalışabilirsiniz.

Apple, olağan özellik yayınlama programını takip ederse, Universal Control’ü önce macOS Monterey Beta kanalında yayınlayacak. Mac’inize macOS Monterey Beta’yı yüklemek istiyorsanız, macOS Monterey Beta’yı Mac’inize hemen nasıl yükleyebileceğinizle ilgili kılavuzumuza göz atın.

Yoluyla: Dijital Eğilimler

2021 M1 Pro çipli 14 inç MacBook Pro

Apple MacBook Pro 16 inç (2021)

Geçen yılın M1 Mac’lerine göre büyük yükseltmeler sunan M1 Pro ve M1 Max yonga setleri ile Apple’ın yeni 2021 MacBook Pro’suna göz atın. Ayrıca yeni mini LED ekrana, tamamen yeni tasarıma, eski MacBook Pro modellerine kıyasla daha fazla G/Ç bağlantı noktasına ve çok daha fazlasına sahiptir!