Apple’ın 2022’deki Eylül etkinliğinden ne bekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır


Samsung, çok sayıda yeni katlanabilir cihazı tanıttı ve önümüzdeki birkaç hafta içinde gelmesi beklenen Apple ürünlerine daha fazla odaklanmamızın zamanı geldi. Bu sonbaharda pek çok yeni Apple ürünü görmeyi bekliyoruz ve hatta bu yıl iki ayrı etkinlik görebiliriz; biri en yeni iPhone 14 serisine, Apple Watch ve AirPods’a, diğeri ise iPad’lere ve Mac masaüstü bilgisayarlara ve dizüstü bilgisayarlar.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Bu yazıda, Eylül sonbahar Apple etkinliğinde neler görmeyi bekleyebileceğimizi açıklıyoruz. Şirket, yepyeni iPhone 14, iPhone 14 Max, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max amiral gemilerini, Apple Watch Series 8’i, AirPods Pro 2 kablosuz kulaklıkları, yeni iPad’leri ve yeni Mac bilgisayarları ve dizüstü bilgisayarları tanıtacak.


Eylül ayında Apple sonbahar etkinliği ne zaman?

Apple 2022 Eylül etkinlik davetiyesi

Kaynak: elma

Apple, sonbahar etkinliğini 7 Eylül’de saat 10:00 PT’de (13:00 ET) düzenleyeceğini resmen onayladı. Apple’ın iPhone 7 serisini, iOS 10’u ve ilk nesil AirPods kablosuz kulaklıkları tanıttığı 2016’dan beri bu kadar erken bir etkinlik düzenlemediğini belirtmekte fayda var.

Bazı analistler, Apple’ın mevcut kazançlarını artırmaya yardımcı olmak için bir sonraki çeyreğe geçmeden hemen önce para kazanmaya yardımcı olmak için etkinliği öne çıkardığını iddia ediyor. Her zamankinden daha erken gerçekleşen etkinliğin arkasındaki sebep ne olursa olsun, yeni nesil iPhone’ları, Apple Watch’ları ve muhtemelen etkinlikte duyurulan diğer ürünleri göreceğiz.

Mark Gürman, Bloomberg, ayrıca etkinliğin 7 Eylül’de gerçekleşeceğini, yeni ürünlerin çoğunun ise 16 Eylül’de piyasaya sürüleceğini iddia etti. Etkinlik, önceki duyurular gibi önceden kaydedileceğini ve kullanıcıların izleyebileceğini doğruladı. Apple.com, Apple TV uygulaması aracılığıyla ve muhtemelen YouTube’da. Son güne kadar tüm resmi bağlantıları gelecek bir gönderide yayınlayacağız.

iPhone 14 serisi

iPhone 14 Pro serisi
Kaynak: Jon Prosser x Ian Zelbo

iPhone 14 Pro görselleri

Kaynak: Jon Prosser x Ian Zelbo

Apple’ın 2022’de dört cihaz duyuracağı söyleniyor. Sızıntılar ve saygın kaynaklar, standart bir iPhone 14 modeli ve daha büyük bir iPhone 14 Max akıllı telefon olacağını iddia ediyor. Şirket, yeni amiral gemisi yonga setlerine ve Always-on Display gibi ayrıcalıklı özelliklere sahip olması beklenen iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modellerini elinde tutacak.

Standart iPhone 14 ve iPhone 14 Max, 6.1 inç ve 6.7 inç OLED ekranlarla gelecek. Bu paneller, ProMotion yenileme hızlarını desteklemeyecek ve bildirildiğine göre 60Hz panellere bağlı kalacak. Mevcut nesil üzerinde herhangi bir gelişme görüp görmeyeceğimiz belli değil, ancak bu yıl daha iyi renkler ve daha parlak paneller görebiliriz. Standart cihazlar geleneksel çentiği koruyacaktır.

iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max ayrıca sırasıyla 6.1 inç ve 6.7 inç panellerle gelecek. Pro cihazların, ekranın yenileme hızını 1Hz’den 120Hz’e değiştirmesine izin veren yeni LTPO panelleriyle geleceği bildiriliyor. Bunun Apple’ın nihayet Always-on Display işlevini iOS ve iPhone serisine getirmesine izin vereceği iddia ediliyor.

Popüler ve tartışmalı çentik ortadan kalkacak ve yerini delik delme oyuk alacak. Face ID sensörü ve öne bakan kameralar için bir delik delme ve hap şeklinde bir kesme olacaktır. Bu, çentikten daha az yer kaplayacak ve daha az dikkat dağıtacak, ancak buna siz karar verin.

iPhone 14 mini, son iki neslin satışlarının Apple standartlarına göre düşük bulunması nedeniyle Apple tarafından iptal edildi. Şirket, daha büyük iPhone 14 Max’in daha da fazla kişiye hitap etmesini bekliyor ve muhtemelen tüm seride en çok satılan iPhone 14 cihazı haline gelebilir.

Ayrıca, standart iPhone 14 ve iPhone 14 Max’in geçen yılki Apple A15 Bionic SoC’lerle donatılabileceğini, iPhone 14 Pro serisinin ise yeni A16 Bionic yonga setleriyle desteklenebileceğini belirtmekte fayda var. Tüm yeni cihazların bu yıl daha pahalıya mal olması bekleniyor ve bazı kaynaklar, tüm ürün yelpazesinde, tüm depolama varyantlarında 50-100 ABD Doları arasında bir fiyat artışı tahmin ediyor.

 • iPhone 13 mini Kırmızı

  Apple iPhone 13Mini

  iPhone 13 mini, standart iPhone 13’ün daha küçük bir versiyonudur. Aynı güçlü yonga seti, arkada mükemmel çift kamera ile birlikte gelir ve iPhone 12 mini’ye göre çok daha iyi bir pil ömrüne sahiptir.

 • Siyah iPhone 13

  Apple iPhone 13

  iPhone 13, Apple’ın 2021 için varsayılan akıllı telefonudur. Önümüzdeki yıllarda hızlı ve akıcı kalan ve herhangi bir donanım cephesinde eksik olmayan bir deneyim arıyorsanız, almanız gereken cihaz budur.

 • PBI iPhone 13 Pro yeşil

  Apple iPhone 13 Pro

  Tüm özellikleri karşılayan, mükemmel bir pil ömrüne, yüksek yenileme hızına sahip ekrana sahip ve nefes kesici fotoğraflar çekebilen bir cihaz arıyorsanız, bu paranın satın alabileceği en iyi iPhone’dur.

 • Apple iPhone 13 Pro Sierra Blue ön ve arka

  Apple iPhone 13 Pro Maks

  Standart iPhone 13 ve 13 Pro’dan daha da büyük bir ekran arıyorsanız, 13 Pro Max aradığınız her şeye sahiptir ve daha büyük pil sayesinde daha da uzun süre dayanabilir.

Apple Watch Serisi 8

Apple Watch Series 7 özellikli

Apple Watch Series 8’in sıcaklık algılama sensörü de dahil olmak üzere yeni sağlık özellikleri alacağı söylendi, ancak daha sonra güvenilir analistler ve kaynaklar tarafından bu yıl hazır olmayacağı doğrulandı. Kan şekeri izleme ve kan basıncı ölçümleri dahil olmak üzere gelişmiş özellikler ve sağlık ve zindelik takibinde önemli iyileştirmeler bekliyoruz.

Apple Watch Serisi 7

41 mm ve 45 mm modelleri mevcuttur ve GPS ve hücresel versiyonları vardır. Cep telefonu, dışarıdayken arama yapmak isteyenler ve internete bağlanıp cihazlarından uzaktayken arama yapmak isteyenler için en iyi şekilde önerilir.

Elma İzle Profesyonel

Apple Watch Series 7 jon prosser yeşil

Ayrıca Apple’ın yepyeni bir kareye, sağlam yeniden tasarıma ve düz kenarlara sahip bir Apple Watch Pro akıllı saatini piyasaya sürebileceğini de duyduk – temel olarak geçen yıl gördüğümüz ve duyduğumuz şey. Elimizde somut bir şey olmasa da, yeni Pro akıllı saatin daha da fazla işlevsellik, çok daha yüksek bir fiyat etiketi ve benzersiz bir tasarım sunması bekleniyor. Geçen yılki abartı göz önüne alındığında, bunu yüksek dozda tuzla almanızı öneririz.

Apple Watch SE

Mevcut nesil Apple Watch SE, EKG, her zaman açık bir ekran ve kandaki oksijeni ölçme özelliğinden yoksun olmasına rağmen, Apple Watch Series 6 akıllı saat ile neredeyse aynı. Yeni Watch SE’nin, daha gelişmiş özelliklere sahip olabilecek yeni bir yonga seti tarafından desteklendiği söyleniyor, ancak önemli gelişmelerden şüphe duyuyoruz.

AirPods Pro 2 (İkinci nesil)

Apple AirPods Pro 2 görselleri

Apple AirPods Pro 2 görselleri

Kaynak: 52audio.com

Orijinal AirPods Pro, 2019’da piyasaya sürüldü ve o zamandan beri yükseltilmiş bir model almadı. Apple’ın yeni iPhone 14 serisi akıllı telefonların yanı sıra ikinci nesil AirPods Pro kablosuz kulaklıkları piyasaya sürmeye hazırlandığı iddia edildiğinden, bunun bu yıl değişmesi bekleniyor.

İkinci nesil AirPods Pro 2 kablosuz kulaklıkların, hoparlör delikleri ve izleme yetenekleri, daha kısa bir gövde, yeni özellikler ve iyileştirilmiş ses kalitesi ve gürültü önleme özelliklerine sahip yeni bir kasaya sahip olacağı bildiriliyor. AirPods Pro’nun daha önce bir USB-C bağlantı noktasıyla geleceği söylendi, ancak bunun gelecek yıl olacağı daha sonra doğrulandı. Bu yılın AirPods Pro kulaklıklarında muhtemelen Lightning bağlantı noktası bulunacak.

Apple AirPods Pro

Apple AirPods Pro

AirPods Pro, etrafınızdaki dünyayı duymanız için Aktif Gürültü Engelleme, Şeffaflık modu ve kulaklarınıza ince ayar yapmak için Uyarlanabilir EQ sunar. Kulaklık başlıkları tere ve suya dayanıklıdır ve tek bir şarjla 6 saate kadar dayanır.

iOS 16, iPadOS 16, macOS 13 Ventura, watchOS 9 ve tvOS 16 çıkış tarihleri

iOS 16 özellikli görsel
Kaynak: elma

Kaynak: elma

Eylül etkinliğinde iOS 16, iPadOS 16, watchOS 9 ve tvOS 16’nın çıkış tarihlerinin duyurulması bekleniyor. Apple’ın geçmişine bakacak olursak, yeni yazılımın etkinlikten kısa bir süre sonra resmi olarak uygun cihazlarda kullanıma sunulması bekleniyor.

macos 13 Ventura özellikleri

Kaynak: elma

macOS tarihsel olarak daha sonraki zamanlarda piyasaya sürüldü ve bu sefer de aynısını bekliyoruz. macOS 13 Ventura işletim sistemi, Eylül ayında herhangi bir zamanda kullanıma sunulmaya başlayabilir, ancak Apple’ın Ekim veya Kasım aylarında başka bir etkinlik düzenleyebileceğini varsayarsak, bunun daha sonraki bir tarihte planlanacağını söyleyebiliriz.

Ekim veya Kasım ayında başka bir etkinlik

Apple’ın Ekim veya Kasım aylarında yeni Mac ürünlerini ve iPad tabletlerini duyurabileceği başka bir etkinlik düzenleyeceği de söyleniyor.

Mac Pro

Apple M2 Extreme silikon çip
Kaynak: Pocketnow

Kaynak: Pocketnow

Apple’ın, Apple M2 Extreme olarak adlandırılacağı söylenen yepyeni bir çip üzerinde çalıştığı biliniyor. Yeni çipin yeni Mac Pro masaüstü bilgisayara güç sağlayacağı söyleniyor ve 48 CPU çekirdeğine ve 128 adede kadar GPU çekirdeğine sahip olması bekleniyor. Yeni masaüstü, diğer tüm Mac’lerden daha fazla grafik ve işlem gücü gerektiren profesyoneller tarafından kullanılmak üzere tasarlanacak. Ayrıca, grafik açısından yoğun görevlerin işlenmesi için yükün alınmasına yardımcı olacak daha yüksek birleşik bellek iyileştirmeleri, daha yüksek depolama kapasiteleri ve benzersiz özellikler görebiliriz.

iPad Pro

Bu değişikliklerin ve geliştirmelerin neler olabileceğine dair çok fazla bilgimiz olmasa da, iPad Pro serisinin de bir yenileme alacağı söyleniyor. Cam bir arka kısım ve kablosuz şarj ile ters kablosuz şarj desteği görme ihtimalimiz var ancak şimdilik bu kadarı söylentiden ibaret.

ipad

Apple’ın daha kesin olmak gerekirse 10. nesil uygun fiyatlı iPad’in yenilenmiş bir sürümünü duyurması bekleniyor. Yeni tabletin 10,5 inçlik bir ekrana sahip olacağı, A14 Bionic çip ile güçlendirileceği, 5G desteğine sahip olacağı ve bazı kaynakların da bir USB-C bağlantı noktasına sahip olacağını iddia ettiği bildiriliyor. Yeniden tasarlanan iPad, diğer yeni nesil iPad mini ve iPad Pro cihazlarında gördüğümüze benzer düz kenarlara da sahip olabilir. iPad’in ayrıca Touch ID sensörüne bir kez daha tutunması bekleniyor.

 • PBI 10.2 inç iPad 2021 modeli Uzay Grisi

  Apple iPad 10.2 inç

  2021 iPad, sevdiğiniz kişinin rahatlamasını ve eğlenmesini sağlayan uygun fiyatlı bir tablettir. Büyük ekran oyun oynamak, çizim yapmak ve film izlemek için mükemmeldir. Bu iPad, birinci nesil Apple Pencil ile de uyumludur.

 • iPad Mini (6. nesil)

  Yepyeni iPad mini, yeni iPad Air ve iPad Pro’nun görünümüyle uyumlu hale getiren devasa bir yeniden tasarıma sahiptir. A15 Bionic içerir, 2. nesil Apple Pencil için destek sunar, güç düğmesinde yerleşik Touch ID bulunur ve kablolu bağlantı için bir USB-C bağlantı noktası kullanır.

Macbook’lar ve Mac mini

Standart 13 inç MacBook ve Mac mini cihazlarının dahili olarak yenilenmesi ve yakın zamanda duyurulan M2 yongasını taşıması bekleniyor. Bu cihazlarda başka hangi değişikliklerin olabileceğini bilmiyoruz, ancak Apple’ın dışarıdan büyük ölçüde yeni bir şey sunmasını beklemiyoruz.

Ayrıca bu etkinlikte yenilenmiş 14 ve 16 inç MacBook Pro dizüstü bilgisayarları görüp görmeyeceğimizden emin değiliz, ancak görürsek, M2 Pro ve M2 Max yongaları ile donatılmış olarak gelmeleri bekleniyor.