Apple ve Samsung, yenilenmiş telefon pazarına liderlik ediyor


Ne bilmek istiyorsun

  • Yenilenmiş akıllı telefon pazarı 2020’den 2021’e %15 büyüdü.
  • İkincil cihazlar söz konusu olduğunda Apple liderliğini sürdürürken, Samsung aradaki farkı kapatmaya devam ediyor.
  • 4G değerini koruduğu için yenilenmiş telefonların fiyatları arttı.
  • ABD, yenilenmiş veya ikinci el akıllı telefon satın alma konusunda diğer bölgelerin gerisinde kalıyor.

2022 Dünya Günü yaklaşıyor, yani geçen yılki sürdürülebilirlik çabalarımıza bir göz atmanın ve daha fazla katkıda bulunabileceğimiz yolları bulmanın zamanı geldi. Yenilenmiş telefonlar satın almak, e-atıkları azaltmaya yardımcı olduğu için çevre dostu olmanın bir yoludur. Yeni bir rapor, yenilenmiş akıllı telefonlara yönelik küresel pazarın 2021’de 2020’ye kıyasla %15 büyüdüğünü gösteriyor.

Counterpoint Research’e göre, yenilenmiş telefon hacimleri 2021’de yeni akıllı telefon sevkiyatlarından daha fazla arttı, bu da son yıllarda yeni amiral gemisi telefonların, özellikle de Samsung gibi OEM’lerin en iyi Android telefonlarının artan maliyetini vurgulayabilir. Rapor, Apple’ın yenilenmiş akıllı telefon pazarında lider olduğunu, Samsung’un ise Certified Re-Newed Store’a daha popüler cihazlar satma çabaları sayesinde aradaki farkı kapatmaya devam ettiğini belirtiyor. Apple ayrıca, telefonları “yeni gibi” performans göstermeleri için tam olarak test eden benzer bir Sertifikalı Yenilenmiş programına sahiptir ve şirket kısa süre önce 2021 ürünlerini oluşturmak için kullanılan malzemelerin %20’sinin geri dönüştürüldüğünü ortaya çıkardı.

Yenilenmiş telefonlarda büyüme faktörleri

(İmaj kredisi: Counterpoint Araştırması)

Takas, ikinci el akıllı telefonlar için en hızlı büyüyen kaynaklardan biriydi. Counterpoint Research araştırma direktörü Jeff Fieldhack, bunun yeni amiral gemisi satışlarındaki artışla nasıl ilişkili olduğunu belirtiyor. Fieldhack, “ABD ve AB ikincil piyasaları 2021’de toparlandı” diyor. “ABD’de yeni Apple ve Samsung amiral gemisi satışları arttı, bu da taşıyıcılarda ve diğer tahsilat kanallarında toplanan cihazların hacmini artırdı. Tüketim tarafında, artan sigorta ek oranları arasında, CPO (onaylı ikinci el) kullanımı cihazlar 2021’de sigorta ikamesi olarak arttı.”