Apple, şirket içi kablosuz çipler yapmak için yeni bir ekip kuruyor


Yeni bir rapora göre Apple, üçüncü taraflara olan bağımlılığı ortadan kaldırmak için Apple’ın kendi kablosuz yonga setini geliştirecek yeni bir ekip oluşturuyor olabilir.


Apple, iPhone ve iPad’lerdeki A serisi ve en yeni MacBook’ları ve iPad Pro cihazlarındaki M serisi ile yıllardır kendi çiplerini özelleştirip tasarlıyor. Şirket çok çalışıyor olsa da, onlara Broadcom ve Skyworks gibi kablosuz çipler sağlamak için üçüncü taraf tedarikçilere ve diğer işletmelere güvenmek zorunda kaldı. Yeni bir rapora göre Apple, üçüncü taraflara olan bağımlılığı ortadan kaldırmak için Apple’ın kendi kablosuz yonga setini geliştirecek yeni bir ekip oluşturuyor olabilir. Apple’ın 2023 iPhone’ları için kendi modemlerini geliştiriyor olabileceğini daha önce bildirmiştik ve öyle görünüyor ki oluyor.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

dan yeni bir rapor Bloomberg Apple’ın kendi kablosuz çiplerini kendi bünyesinde yapmak ve Broadcom ve Skyworks gibi üçüncü taraf işletmelere olan bağımlılığını ortadan kaldırmak için yeni bir mühendis ve tasarımcı ekibi kurduğunu öne sürüyor. Bu hamle, Apple’ın çip üretim sürecinin daha da fazla bölümünü kontrol etmesine izin verecek ve muhtemelen daha az ücret ve telif ücreti ödemek zorunda kalacak. Apple şimdiden yeni mühendisler işe alıyor ve kablosuz yongaları ve kablosuz yarı iletkenleri geliştirmek için Irvine, Güney Kaliforniya’da yeni bir ofis açmayı planlıyor.

Rapor ayrıca, Apple’ın hamlesinin “uydu ofisleri genişletme, teknoloji devinin mühendislik yuvalarını hedeflemesine ve Silikon Vadisi’ndeki ana üssünde çalışmak istemeyebilecek çalışanları çekmesine izin veren daha geniş bir stratejinin parçası” olacağını açıklıyor. Yaklaşım aynı zamanda Apple’ın kendi bileşenlerini yapma hedefini ilerletmesine de yardımcı oldu.”

Notlar, yeni işe alınan mühendislerin muhtemelen kablosuz radyolar, radyo frekansı entegre devreleri ve kablosuz çip üzerinde sistem (SoC) üzerinde çalışacaklarından bahsediyor. Ayrıca mühendisler, diğer büyük şirketler tarafından Apple’a sağlanan tüm üçüncü taraf bileşenleri kapsayan Bluetooth ve Wi-Fi bağlantısı için yarı iletkenler de geliştireceklerdi.

Apple iPhone 13

iPhone 13 serisi, Apple’ın en yeni amiral gemisi cihazlarıdır. Yükseltilmiş bir A15 Bionic yonga seti, yeni kameralar ve harika yeni özelliklerle birlikte gelir.