Apple Parolaları nedir ve bunları iPhone, iPad ve Mac’inizde nasıl kullanabilirsiniz?


Apple, önümüzdeki hafta 7 Eylül’deki ‘Far Out’ etkinliğinde iPhone 14 serisini piyasaya sürmeye hazır. iPhone 14’ün piyasaya sürülmesiyle birlikte Apple’ın iOS 16 ve watchOS 9’un çıkış tarihlerini de paylaşmasını bekliyoruz. Hepimizin bildiği gibi iOS 16, özelleştirilebilir Kilit Ekranları, iCloud Paylaşımlı Kitaplık, Parolalar gibi özellikler getiren büyük bir yükseltmedir. , Odak Modunda iyileştirmeler ve çok daha fazlası. Bu yazıda, Apple Parolaları özelliğine daha yakından bakacağız, bunların ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve bunları iOS 16 çalıştıran iPhone’unuzda ve macOS Ventura çalıştıran Mac’inizde nasıl kullanabileceğinizi açıklayacağız.


Apple Parolaları nedir?

Apple yöneticisi, WWDC 2022 sırasında Parolaları duyuruyor

Parola, Apple’ın parolaları değiştirme girişimidir. WWDC 2022 sırasında Apple, parolaları ortadan kaldırmak ve parolasız bir geleceği dört gözle beklemek için FIDO Alliance ve Microsoft ve Google gibi iş ortaklarıyla birlikte çalıştığını duyurdu. Açılış konuşması sırasında duyurulduğu gibi, hem macOS Ventura hem de iOS 16, Parolaları destekler.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Parolalar, güvenli bir oturum açma deneyimi için biyometrik kimlik doğrulama kullanan bir cihazda saklanan benzersiz dijital anahtarlardır. Basit terimlerle açıklamak gerekirse, Parolalar bir web sitesinde parolanızı yazmadan oturum açmanıza olanak tanır. Bunun yerine, yalnızca Face ID veya Touch ID kullanarak oturum açabileceksiniz, bu da işlemi çok daha basit ve hızlı hale getirecektir.

Parolalar geniş çapta benimsendiğinde artık parolaları hatırlamanız gerekmeyecek. Üstelik Passkey’i tüm cihazlarınızda kullanabileceksiniz. Örneğin, Parolalar iCloud Anahtar Zinciri üzerinden aygıtlar arasında senkronize edildiğinden, Mac’te oturum açmak için iPhone’unuzda oluşturulmuş bir Parola ile oturum açabileceksiniz.

Apple Parolalarını güvenli kılan nedir?

Bir web sitesine her kaydolduğunuzda, benzersiz bir anahtar çifti – bir Genel anahtar ve bir Özel anahtar – oluşturulur. Genel anahtar, web sitesinin sunucusunda saklanırken, özel anahtar kişinin cihazında saklanır. Apple cihazları söz konusu olduğunda, özel anahtar iCloud Anahtar Zincirinde saklanır. İzleme ve kimlik avı saldırılarını önlemek için özel anahtar kullanıcı, Apple ve web sitesinin sunucusu tarafından görülmez.

Artık hesabınızda oturum açmaya çalıştığınızda, sistem özel anahtarı sunucuda depolanan genel anahtarla eşleştirir. Kimlik doğrulama başarılı olursa, kullanıcıya sisteme erişim izni verilir. Özel anahtar cihazınızdan asla çıkmadığından, iki faktörlü kimlik doğrulama ihtiyacını da ortadan kaldırır.

Hangi cihazlar Parolaları destekler?

iPad Air 5, MacBook Pro 14 ve iPhone 13'ü gösteren bir resim

Apple Parolalarını Mac, iPhone ve iPad’inizde kullanabilirsiniz. Dokunmatik Kimliğiniz veya Yüz Kimliğiniz ile oturum açmanız yeterlidir. Bu cihazlara ek olarak Parolalar, QR kodu üretilerek Apple dışı cihazlarda da kullanılabilir. Ancak, QR kodunu doğrulamak için bir Apple cihazına ihtiyacınız olacak.

Parolaları kullanmak için ön koşullar

Devam etmeden ve Apple cihazınızda Passkey’i nasıl yapılandıracağınızı açıklamadan önce, üçüncü taraf web sitelerinin ve uygulamalarının bu kimlik doğrulama yönteminin çalışması için destek eklemesi gerektiği belirtilmelidir. Bir web sitesi Parolaları desteklemiyorsa, eski bir parola yazma yöntemini kullanarak kaydolmanız gerekir.

Şu anda, yalnızca bir avuç web sitesi bu teknolojiyi desteklemektedir. Ancak Apple, iOS 16’yı halka sunduğunda, internet yavaş yavaş (ama kesinlikle!) yeni teknolojiyi benimseyecektir. Hangi web sitelerinin Parolaları desteklediğini merak ediyorsanız, bir Reddit kullanıcısı burada kontrol edebileceğiniz bir liste hazırladı.

Devam etmeden ve size nasıl çalıştığını göstermeden önce bir şey daha, iPhone’unuzda iCloud Anahtar Zinciri senkronizasyonunun etkinleştirildiğinden emin olmanız gerekir. Bu seçeneği etkinleştirmek için şu adrese gidin: Ayarlar → Üstteki Profil simgesine dokunun → iCloud → Şifreler ve Anahtarlık → Bu iPhone’u senkronize edin.

iPhone, iPad ve Mac’te yeni bir Geçiş Anahtarı nasıl oluşturulur?

Parolaların nasıl çalıştığını göstermek için, özellikle tarafından geliştirilen bu web sitesine kaydolacağım ve yeni bir hesap oluşturacağım. Hanko.iobu parolasız kayıt teknolojisinin nasıl çalıştığını göstermek için.

Yeni bir Parola oluşturmak için, adınızı, kullanıcı adınızı, e-posta kimliğinizi ve diğerlerini girerek kayıt işlemini her zamanki gibi başlatmanız yeterlidir. Kaydolmaya çalıştığınız web sitesi Apple Parolalarını destekliyorsa, “ için bir geçiş anahtarı kaydetmek istiyor musunuz? Parolalar iCloud Anahtar Zincirinize kaydedilir ve tüm aygıtlarınızda oturum açmak için kullanılabilir” ortaya çıkacaktır.

‘Devam Et’i tıkladığınızda, hesabınız Face ID ile kimlik doğrulamasından sonra oluşturulacaktır. Cihazınız, söz konusu web sitesi için Parolayı iCloud Anahtar Zincirinize kaydedecektir. Benzer şekilde, Mac’te Touch ID kullanarak kaydolabileceksiniz (çünkü Mac’ler henüz Face ID’yi desteklememektedir). Mac’iniz Touch ID’yi desteklemiyorsa veya kullanmıyorsanız, yönetici parolanızla kimlik doğrulaması yapmanız gerekeceğini lütfen unutmayın.

Mevcut Parolayı kullanarak nasıl oturum açılır?

Yukarıda belirtilen süreç kaydolmak içindir, ancak Passkey kullanılarak ayarlanmış mevcut bir hesapta oturum açmak isterseniz ne olur? Kaydolmak kadar kolay. Parola destekli bir web sitesinde ‘Giriş yap’a dokunun ve oturum açmak istediğiniz hesabı seçin. Mac’imde az önce oluşturduğum hesabın (kullanıcı adıyla ‘test-sanuj’) ayrıca, Parolalar iCloud Anahtar Zinciri kullanılarak eşzamanlandığından iPhone’umda da görünüyor. İstediğiniz hesabı seçtikten sonra, biyometrik doğrulamayı tamamlayın ve oturum açmış olacaksınız.

Apple olmayan bir cihazda Parola ile oturum açmak istiyorsanız, ‘ seçeneğini seçmeniz gerekir.Diğer Oturum Açma Seçenekleri.’ Seçtiğinizde, sizden bir QR kodu taramanızı isteyen bir bilgi istemi görünecektir. Kodu iPhone’unuzun Kamera uygulaması aracılığıyla tarayın, Face ID kullanarak kimlik doğrulaması yapın ve oturum açmış olmanız gerekir.

Bununla birlikte, QR kodunun bir fotoğrafını taramanın işe yaramayacağını belirtmekte fayda var. Parolayı kullanarak oturum açmak için cihazın yakınında olmanız gerekir. Ayrıca, size ait olmayan başka bir Apple aygıtı kullanıyorsanız AirDrop’u kullanarak Parolayı paylaşabilirsiniz.


Günümüz dünyasında, parolaları ve parola yöneticilerini yönetmek zor olabilir ve Geçiş Anahtarı, gidilecek en iyi yol gibi görünüyor. Google da dahil olmak üzere büyük teknoloji şirketlerinin yakın gelecekte Geçiş Anahtarları için destek sunması bekleniyor. FIDO kimlik doğrulamasının bir parçası olması sayesinde, Parolalar yakında web genelinde standart bir hesap yönetimi yöntemi haline gelecektir. Bu şifresiz teknoloji hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin!