Apple M1 Pro ve M1 Max, birinin diğerinden daha hızlı olduğunu duyurdu ve ikisi de M1’i havaya uçurdu


Apple kısa bir süre önce, daha fazla güç ve daha önce gördüğünüz her şeyi sağlayacak olan M1 Pro ve M1 Max adlı iki yeni işlemciyi duyurdu.


Apple, 2020’de Apple Silicon tarafından desteklenen üç yeni Mac’in piyasaya sürülmesiyle bir devrim başlattı. Şirket, M1 destekli yeni bir Mac mini, bir MacBook Air ve bir 13 inç MacBook Pro piyasaya sürdü. Ancak, Apple iki yeni işlemciyi, M1 Pro ve M1 Max’i duyurduğu için bu, bu heyecan verici yeni yolun yalnızca ilk adımıydı.


m1 yanlısı

Apple kısa süre önce M1 ailesinde MacBook Pro’yu yeniden tasarlamak için gelecek iki yeni çipi duyurdu. M1 Pro ve M1 Max, Cupertino’nun özellikle Mac için tasarlanmış ilk Pro çipleridir. M1 Pro, çok daha güçlü bir çip oluşturmak için M1’in mimarisini ölçeklendirerek elde edilen bir çip üzerinde sistem tasarımıyla birlikte gelir. Bu işlemci, “bellek arayüzünün genişliğini iki katına çıkarırken ve daha hızlı DRAM kullanırken SoC’nin ölçeklenmesini sağlamak için çip yapısını yeniden tasarlayarak” başladı. Başka bir deyişle, bu değişiklikler CPU’nun 200 Gb/s’ye kadar bellek bant genişliği sunmasına izin verecek, yani orijinal M1’in neredeyse üç katı kadar.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

M1 Pro’nun özel paketi ayrıca 32 GB’a kadar birleşik belleği destekler ve orijinal M1 çipinden iki kat daha fazla olan 33,7 milyar transistör içeren sektör lideri 5nm işlem teknolojisi kullanılarak oluşturulmuştur. Ayrıca, 10 çekirdekli CPU’su sekiz adet yüksek performanslı çekirdek ve iki adet yüksek verimli çekirdek barındırarak M1’den yüzde 70 daha hızlıdır. Ayrıca grafikler için M1’den sekiz tane daha fazla olan 16GPU çekirdeğine sahiptir, yani selefinden iki kat daha hızlıdır. Yeni işlemci, işleri daha iyi hale getirmek için çok az güçle birden çok 4K ve 8K ProRes Video akışını oynatmasına olanak tanıyan ProRes özelliğine sahiptir.

M1 Max, M1 Pro’dan bile daha iyi ve daha güçlü. Pro ile elde ettiğinizin iki katı ve Apple Silicon’un ilk yinelemesinden altı kat daha güçlü olan 400 Gb/sn’ye kadar hız sağlar. Ayrıca 64 GB’a kadar birleşik belleği de destekleyecektir. 57 milyar transistöre sahiptir ve bu da onu Apple tarafından şimdiye kadar üretilmiş en büyük çip yapar. Aynı on çekirdekli CPU kompleksini ve 32GPU çekirdeğini bir araya getirerek M1’deki GPU’dan dört kat daha hızlı olmasını sağlar. Medya motoru ayrıca iki kat daha hızlı video kodlamaya izin verecektir. Ayrıca iki ProRes hızlandırıcı ile birlikte gelir.

Apple MacBook Pro 14 inç (2021)

Yeni M1 Pro ve M1 Max’in CPU performansı ile gücü arasındaki fark, size normal 8 çekirdekli PC dizüstü bilgisayar çipinizden 1,7 kat daha iyi sonuçlar verecektir. Ancak, yeni Apple Silicon’un aynı performansı yüzde 70 daha az güçle sağlayacağını fark ettiğinizde işler daha ilginç hale geliyor. Ve GPU’ya odaklandığınızda, Apple’ın en yeni Pro çipinden yedi kat daha hızlı performans elde edeceksiniz.