Apple, gelecekteki iPhone’larda kendi kablosuz çiplerini ve ekranlarını kullanabilir


Apple, Broadcom, Qualcomm ve Samsung gibi üçüncü taraf tedarikçilere olan bağımlılığını azaltmak istiyor ve kendi modemlerini ve ekranlarını yapmaya hazır.


Apple, onlarca yıldır kendi yazılımını ve birçok donanım bileşenini geliştiriyor, ancak şirket üçüncü taraf tedarikçilere ve ortaklara olan bağımlılığını azaltmak istiyor gibi görünüyor. Yeni bir bilgi parçası, Apple’ın 2024 gibi erken bir tarihte iPhone’lara girebilecek kendi kablosuz çiplerini tamamlamaya yakın olabileceğini iddia ediyor. Başka bir parça, şirketin iPhone’lar ve Apple Watch’lar için kendi ekran panellerini yapacak kadar ileri gidebileceğini iddia ediyor.

POCKETNOW GÜNÜN VİDEOSU

Hangi iPhone’u satın almalısınız? 2023’te en iyi cihazı seçmenize yardımcı olacak kılavuzumuza göz atın!


Apple modem

Apple Çip
Kaynak: Pocketnow

Apple birkaç yıldır kendi modemini geliştiriyor ve yeni bir rapor Arjantin şirketin 2024 yılında şirket içi bileşenine geçebileceğini iddia ediyor. Rapor, Apple’ın kendi Wi-Fi ve Bluetooth yongalarını da geliştirebileceğini iddia ediyor ve bu da şirketin kablosuz teknolojiler için tedarikçisi ve ortağı olarak Broadcom ve Qualcomm’u terk etmesine neden olabilir.

Apple’ın geçmişte Qualcomm ile birçok patent ve lisans savaşı vardı ve iki şirket adliyede telif hakları konusunda birkaç savaş yaptı. O zamandan beri Apple, üçüncü taraf tedarikçilere ve ortaklara olan bağımlılığını azaltmak için çalışıyor ve şirket, kendi kablosuz yongalarına son dokunuşları yaparken mevcut ortaklarını terk etmeye hazırlanıyor gibi görünüyor.

iPhone 14 yakın çekim elinizde tutuyor

Apple, Intel akıllı telefon modem işini 2019 yılında satın aldı ve bu da şirkete gelişimini başlatmak için gerekli kaynakları ve bilgiyi verdi. O zamandan beri, Apple’ın üretime hazır bir çipe yaklaştığını iddia eden söylentiler sağa sola geldi, ancak Apple’ın gerekli teknolojilerin çoğunun patentlerine ve lisanslarına sahip oldukları için Apple’ın hala Qualcomm ve diğer işletmelerle iş yapmak zorunda kalacağını belirtmek gerekir.

Buna göre Arjantin, yeni kablosuz çipler 2024’ün sonunda veya 2025’in başlarında hazır olacak. Ayrı bir Wi-Fi ve Bluetooth çipi, 2025’te piyasaya sürülebilir ve bu, hücresel sürüm üretim hatlarına çarptığında zaten mevcut olabilecek modeme entegre edilebilir.

Apple’ın iPhone’larının üretimini kontrol etmek istediği açık ve en önemli ürünü olan iPhone için ana bileşenleri geliştirmede harika bir iş çıkarıyor gibi görünüyor. Söylentiler, bu bileşenlerden herhangi birinin diğer cihazlara girip girmeyeceğinden bahsetmiyor, ancak iPad, Apple Watch ve potansiyel bir Mac’in listedeki bir sonraki cihazlar olacağı varsayılabilir.

Apple tarafından geliştirilen ekran

iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max

Ayrı bir rapora göre ArjantinApple, 2024 gibi erken bir tarihte mobil cihazlarda kendi özel ekranlarını kullanmayı planlıyor. Hareket, şirketin Samsung ve LG ekranları gibi üçüncü taraf tedarikçilere olan bağımlılığını azaltmasına yardımcı olacak. Hareket çok şaşırtıcı olmayacak, çünkü Apple önemli bileşenlerinin çoğunu şirket içinde geliştirmeye çalışıyor.

Şu anda, Samsung ve LG, iPhone’lar, Apple Watch’lar, iPad’ler ve Mac bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar da dahil olmak üzere Apple cihazları için ekranların hepsini olmasa da çoğunu tedarik ediyor. Yeni rapor, geçişin 2024’te başlayabileceğini ve Apple Watch Ultra’nın gelecekteki bir sürümüyle başlayabileceğini iddia ediyor. Saat ayrıca OLED’den mikro LED ekranlara geçecekti. Bazı parçalar hala mevcut ortakları tarafından tedarik edilip üretilebilse de, Apple’ın spesifikasyonlarına göre yapılandırılacak ve geliştirilecektir.

 • PBI iPhone 14 Gece Yarısı

  Apple iPhone 14

  iPhone 14, yüksek bir performans katmanı, harika kameralar ve bir günlük kullanım süresi boyunca kolaylıkla sürecek pil ömrü istiyorsanız seçmeniz gereken akıllı telefon olarak pazara katılıyor.

 • PBI-iPhone-14-Plus-Mavi-1

  Apple iPhone 14 Plus

  iPhone 14 Plus, aynı yüksek katmanlı performansı ve harika kameraları istiyorsanız, aynı anda daha fazlasını ve daha uzun pil ömrünü görmenize yardımcı olacak bir ekranın ek avantajıyla iPhone 14’ü seçmek için cihaz olarak girer.

 • PBI-iPhone-14-Pro-Gold-1

  iPhone 14 Pro

  iPhone 14 Pro, markanın en yeni premium akıllı telefonu. Yeni bir hap şeklindeki ‘Dinamik Ada’ çentiğine, 48MP birincil kamera senso’suna sahiptir.rs, bir A16 Bionic yonga seti ve çok daha fazlası.

 • PBI-iPhone-14-Derin-Mor-1

  iPhone 14 Pro Max

  iPhone 14 Pro, markanın en yeni büyük ekranlı premium akıllı telefonu. Yeni bir hap şeklindeki ‘Dinamik Ada’ çentiğine, 48MP birincil kamera sensörlerine, bir A16 Bionic yonga setine ve çok daha fazlasına sahiptir.

 • iPhone SE 2022 KIRMIZI

  Apple iPhone SE (2022)

  En son iPhone SE 2022, iPhone 15 serisi amiral gemisi cihazlara güç veren aynı SoC olan 5G ve A13 Bionic Chip ile birlikte geliyor. Yeni iPhone SE, Apple’ın serisindeki en uygun fiyatlı iPhone’dur ve yeni kamera özellikleri ve geliştirilmiş pil ömrü ile birlikte gelir.