Apple bile tvOS’u ciddiye almıyor


WWDC 2022 açılış konuşmasında Apple, yakında iOS 16, iPadOS 16, macOS Ventura ve watchOS 9’a gelecek birkaç yeni özelliği duyurdu. Açılış konuşması sırasında Apple, tvOS’a gelecek yeni özellikler ve geliştirmelerden bahsetmek yerine geliştirici portalındaki yeni özellikleri sessizce yayınlayın.


iOS 16, macOS Ventura ve iPadOS 16’yı yüklemeyle ilgili ayrıntılı kılavuzlarımız var. Ayrıca tüm yeni iOS 16 Kilit ekranı özelliklerini açıklayan mükemmel bir makalemiz var.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Herkes yaklaşan tvOS 16 güncellemeleri hakkında bazı haberler duymayı bekliyordu; bunun yerine Apple, açılış konuşması sırasında konuyu açıp bahsetmedi bile. Garipti ve Apple’ın fireTV, GoogleTV, Roku ve diğer daha ucuz alternatiflerle daha iyi rekabet etmek istediğini varsayarsak, Apple’ın bile ciddiye alınması gereken tvOS’u ciddiye almadığını gösteriyor.

tvOS 16’daki yenilikleri kaçırdıysanız, işte hızlı bir özet:

Cihazlar arası bağlantı

“Apple TV’de yeni deneyimlerin kilidini açmak için tvOS uygulamanızı iOS, iPadOS veya watchOS uygulamanızla entegre edin. Örneğin, Apple Watch’tan alınan hareket sensörü verilerine dayalı olarak Apple TV’de daha kişiselleştirilmiş antrenmanlar sunabilir, Apple TV’deki uygulamanızda medya oynatılırken iPhone’da gerçek zamanlı bilgileri görüntüleyebilir veya oyun oynamak için daha fazla ekran dahil edebilirsiniz.”

çok kullanıcılı destek

“Kullanıcı profilleri için geliştirilmiş sistem entegrasyonu ile insanların Apple TV uygulamanızın keyfini çıkarmasını kolaylaştırın. Paylaşılan bir anahtarlıkta saklanan kimlik bilgileriyle, kullanıcıların uygulamanızı her başlattıklarında oturum açmaları ve profillerini seçmeleri gerekmeyecek.”

Apple ayrıca bu özelliği web sitesinde canlı bir demoda gösteriyor.

tvOS için SwiftUI

“Uygulamanızın arayüzünü özelleştirin ve SwiftUI ile daha da fazla işlevsellik sağlayın. Tasarımınızı vurgulayan özel düğme stilleri ve efektleri oluşturun, Dokun ve Dokun gibi standart hareketlerden yararlanın ve Focus API’leri ile etkileşimlere tutarlılık katın.”

tvOS daha fazla ilgiyi hak ediyor

tvOS sezgisel bir arayüze sahiptir ve harika bir kullanıcı deneyimi sağlar. En sevdiğiniz tüm TV şovlarını ve filmleri içerir ve sizi eğlendirmek için mükemmel özelliklere sahiptir. Harika bir platform, ancak ışıkları açık tutmak istiyorsa Apple’dan daha fazla sevgiye ihtiyacı var.


Apple daha ucuz bir AppleTV ürünü üzerinde çalışıyor

Apple TV tvOS 15 güncellemesi

Geçen yıl Apple’ın, aralarında fireTV stick, GoogleTV, Roku ve çok daha fazlasının bulunduğu, piyasadaki daha ucuz akıllı tv stick alternatifleriyle rekabet edecek bir ürün geliştirmeyi planladığını duyduk. Mevcut Apple TV HD’nin fiyatı 149 dolar, Apple TV 4K ise 179 dolardan satılıyor; bu, yarısından daha azını harcayarak neredeyse aynı bir deneyim elde edebileceğiniz bir cihaza bu kadar harcamayı haklı göstermeyi zorlaştırıyor. Diğer rakip platformlarda, kullanıcıların en sevdikleri programlara ve filmlere ve Apple’ın akış platformu AppleTV+’a erişmesini kolaylaştıran yerleşik Apple TV uygulaması bulunur.

Apple’ın cihazlarını daha ucuz hale getirmek için bir stratejisi yok gibi görünüyor ve üst düzey bir model olarak görünmek istiyor, ancak bu pek çok müşterinin ilgisini çekmiyor gibi görünüyor. FireTV HD’nin yalnızca 39,99 ABD Doları ve fireTV 4K’nın yalnızca 54,99 ABD Doları olduğu düşünüldüğünde, HD’den 4K’ya yükseltme çok fazladır. Ayrıca, bu cihazların genellikle indirimde olduğunu ve kullanıcılara ek 10-20 ABD doları kazandırdığını belirtmekte fayda var. Google TV’li Chromecast’in fiyatı 49,99 ABD Dolarıdır, ancak Google bunu genellikle 39,99 ABD Doları karşılığında sunar ve bu da onu satın alınabilecek en iyi cihazlardan biri yapar.

Apple TV zor durumda ve şirket ona daha fazla zaman ve para yatırmazsa, Apple kullanıcıları için nihai eğlence cihazı haline gelmesi pek mümkün değil. Bu da bizi bir sonraki noktaya getiriyor, o da Apple TV’nin zaten ekosistemde olan kullanıcılar için en iyi şekilde çalıştığı. Apple dışı kullanıcıların onu üst düzey bir alternatif olarak görmesini sınırlaması anlamında kullanıcı dostu değildir.

Apple TV+ piyasaya çıkalı birkaç yıl oldu ve yayın platformu, Apple Music’te olduğu gibi rekor kırmadı. Apple’ın akış hizmetini ciddiye almak istediğini varsayarsak, kullanıcıları kaydolmaya ve platformu kullanmaya ikna etmek için daha uygun fiyatlı bir cihaz geliştirmesi gerekiyor. Apple şu anda her AppleTV satın alımında üç aylık bir abonelik sunuyor, ancak hizmetin sınırlı bir orijinal şov ve film koleksiyonuna sahip olduğu düşünüldüğünde, bu pek de pazarlık değil.

Apple TV 4K (2021)

AppleTV, Netflix, Amazon Prime Video, Netflix, Disney+ ve HBO Max gibi favori akış platformlarınıza kolay erişim sunar. Mükemmel bir kullanıcı arayüzüne ve Dolby Atmos desteğine sahiptir.