Apple, Apple Silicon’a geçişe rağmen Intel Mac’leri piyasaya sürecek


Yeni bir rapora göre Apple, şirket ARM tabanlı M serisi yongalara geçiş yapıyor olsa da hâlâ Intel yongaları olan Mac’leri piyasaya sürmek istiyor.


Apple, geçen yıl Mac için kendi ARM tabanlı M serisi yongalarına geçiş yaptığını duyurdu. 2020 sonbaharındaki etkinlikte şirket, kendi M1 çipinde çalışan ilk üç Mac’i (M1 MacBook Air, MacBook Pro ve Mac mini) duyurdu. O zamandan beri şirket, bu yılın İlkbaharında yeni bir 24 inç M1 iMac ve bu yıl iki yeni M1 Pro ve M1 Max MacBook Pro modelini takip etti. Tüm MacBook ve Mac modelleri yeni Apple Silicon yonga setine güncellendiğinden, Apple’ın artık Intel çipli bir Mac duyurmayacağı düşünülebilir. Ama öyle görünmüyor.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

gelen bir rapor MacSöylentiler Apple’ın boru hattında hala bir tane daha Intel tabanlı Mac olduğunu iddia ediyor. Rapor, Apple’ın yaklaşmakta olan Mac Pro modellerinde hala M serisi yongaları piyasaya sürmesinin beklenmediğini söylüyor. Apple’ın iki Mac Pro modeli üzerinde çalıştığını iddia ediyor. One Mac Pro, yeni bir tasarıma da sahip olacak Apple Silicon çipiyle güncelleniyor. Ancak diğeri, mevcut Mac Pro ile aynı tasarımı koruyacak, ancak büyük olasılıkla güncellenmiş bir Intel çipi olan daha hızlı dahili bileşenlerle güncellenecektir.

Apple 24 inç iMac Ürün Kutusu Resmi

Apple iMac 24 inç (2021)

24 inç 2021 iMac, Apple’ın kendi güçlü M1 çipiyle donatılmış olarak gelir. Tamamen yeni bir tasarıma sahiptir ve çok çeşitli görevlerin üstesinden gelebilir. M1 iMac ayrıca büyük bir 24 inç 4,5K Retina ekrana, stüdyo kalitesinde mikrofonlara, 1080p web kamerasına sahiptir ve tümü 11,5 mm kalınlığında bir gövdede bir araya getirilmiştir. Aşağıda verilen bağlantıları kullanarak Amazon ve Best Buy’daki 24 inç M1 iMac ile ilgili tüm fırsatlara göz atın!

Rapor, M1 yongalarının sahip olduğuna işaret ediyor “Değerli bir rakip olduğunu kanıtladı”, ancak görünüşe göre Apple, animatörlerin, fotoğrafçıların, Hollywood uzmanlarının ve diğer profesyonellerin Mac’lerinde kullanılan M serisi yongalardan hâlâ emin değil. Rapor, Apple’ın yaklaşmakta olan Mac Pro’da Intel Xeon Ölçeklenebilir işlemciye sahip olabileceğini öne sürüyor. Intel, Xeon Ölçeklenebilir işlemcisinin sahip olduğunu söylüyor “IoT iş yüklerini ve daha güçlü yapay zekayı işlemek için gelişmiş performans, güvenlik, verimlilik ve yerleşik yapay zeka hızlandırma.”

Garip görünse de, tüm uygulamaların Apple Silicon’u destekleyecek şekilde güncellenmediğini belirtmekte fayda var. Bu çipler hala x86 uygulamalarını Rosetta 2 aracılığıyla çeviriyor – bu, burada burada biraz hıçkırıklara neden olabilecek ve profesyonellerin iş akışını engelleyebilecek bir şey. Apple, Intel tabanlı bir Mac Pro üzerinde çalışırken, söylentiler ayrıca şirketin perde arkasında Apple Silicon ile geliştirilmiş bir Mac Pro üzerinde çalıştığını iddia ediyor. Yakın zamanda, Apple’ın M serisi yongaları için 18 aylık bir yenileme politikası olduğunu öğrendik. Bu nedenle, Apple’ın yeni M serisi çipini yeni Mac Pro’su veya yakında çıkacak olan ve mini bir LED ekrana sahip olacak şekilde tasarlanmış 27 inç iMac Pro ile piyasaya sürmesi mümkün olabilir.

Kaynak: MacRumors