Apple Account Card ve Apple Cash: Aralarındaki fark nedir?


Geçtiğimiz birkaç yılda Apple, finansla ilgili bir dizi hizmete girdi. Apple Pay hizmetini ilk olarak 2014 yılında kullanıma sunan şirket, 2019 yılında Goldman Sachs ile iş birliği içinde Apple Card adlı kendi kredi kartını piyasaya sürmeden önce. Şirket artık iPhone’unuzu NFC terminali olarak kullanmanıza bile izin veriyor.


Birkaç Apple finansal hizmetine ayak uydurmak zordur ve doğal olarak tüketicilerin kafası bu hizmetler arasında karışır. İşleri sizin için basit ve kolay hale getirmek için Apple Card, Apple Cash Card ve Apple Account Card hakkında ayrıntılı olarak konuşacağız ve aralarındaki temel farkların neler olduğunu göreceğiz.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Elma Kartı

Elma Kartı

Kaynak: elma

Şu anda Wallet uygulamasında iki tür kart bulunmaktadır: Apple Cash Card ve Apple Card. Apple Card, yukarıda belirtildiği gibi, şirketin geleneksel kredi kartıdır. Apple’ın 2019’da piyasaya sürdüğü ve yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan fiziksel bir karttır. İlgilenen kişiler, iPhone’larındaki Cüzdan uygulaması aracılığıyla bu kartı doğrudan uygulayabilir ve yönetebilir.

Bu kart, mal satın almak, faturaları ödemek ve Apple Pay veya Mastercard’ın kabul edildiği hemen hemen her yerde normal bir kredi kartı olarak kullanılabileceğinden Apple Cash Card ve Apple Account Card’dan farklıdır. Diğer kredi kartları gibi, Apple da Apple Card kullanımı için bir dizi ödül sunar. Apple Store’dan (hem çevrimiçi hem de çevrimdışı) yaptığınız alışverişlerde %3’e varan Günlük Nakit İadenin keyfini çıkarabilirsiniz ve Apple Pay ile Apple Card’ınızı kullanarak yaptığınız her satın alma için %2 Günlük Nakit İade alırsınız.

elma parası

Apple Nakit Kart Cüzdan Uygulaması

Kaynak: elma

Apple Cash Card ise, şirketin hızlı bir şekilde para gönderip almanızı sağlayan sanal “ön ödemeli VISA banka kartı” dır. Cash uygulamasına ve Venmo’ya çok benzeyen, Apple Pay platformu üzerine kurulmuş bir eşler arası ödeme hizmetidir ve diğer Apple kullanıcılarına oldukça sorunsuz bir şekilde para göndermenize olanak tanır. Para transferi için özel bir uygulama kullanmak yerine Apple Cash, iPhone, Mac, Apple Watch ve iPad dahil tüm Apple cihazlarında iMessage uygulaması veya Wallet uygulaması kullanılarak diğer Apple kullanıcılarına doğrudan gönderilebilir. Apple Cash’i Apple dışı kullanıcılara, örneğin Android akıllı telefonlara sahip kişilere gönderemezsiniz.

Wallet uygulamasında Apple Cash Card’ı ayarladıktan sonra kişilerinize para gönderip alabilirsiniz ve toplam tutar Wallet uygulamasındaki Apple Cash Card’da görünür. Diğer banka veya kredi kartlarını kullanarak karta yükleme yapabilirsiniz ve ardından kullanıcılar Apple Pay’in kabul edildiği her yerde ödeme yapmak için bu sanal kartı kullanabilir. Cüzdan uygulamasını kullanarak Apple Cash tutarını doğrudan banka hesabınıza da aktarabilirsiniz.

Apple Cash nasıl kurulur

Kaynak: elma

Apple Cash’i kullanmak için kullanıcıların 18 yaşında veya daha büyük olması gerekir, ancak Aile üyeleri, şirketin Aile Paylaşımı hesabını kullanarak 18 yaşın altındaki çocuklar için Apple Cash’i de kurabilir. Apple Cash Card’ı ayarlamak için iPhone’unuzdaki Ayarlar uygulamasına gidin, Wallet ve Apple Pay’i seçin ve ardından Apple Cash’i açın. Apple Cash’i açtıktan sonra Wallet uygulamasına gidin, Apple Cash Card’ı seçin, Kurulum’a dokunun ve ardından ekranda gösterilen adımları izleyin.

Apple Cash nerede kullanılabilir?

Apple Cash fiziksel mağazalarda, çevrimiçi alışveriş sitelerinde ve Apple Pay’i kabul eden tüm uygulamalarda kullanılabilir. Apple Pay kullanmıyorsanız, Apple Cash’te toplanan tutarı Wallet uygulamasını kullanarak doğrudan banka hesabınıza aktarabilirsiniz.

Apple Hesap Kartı

Apple Hesap Kartı özellikli görsel

Kaynak: MacRumors

Apple Account Card’a geçersek, iTunes Pass için yeni bir addan başka bir şey değildir. Yeni kart hizmeti, bu ayın başlarında iOS 15.5 ile tanıtıldı ve şimdi iPhone kullanıcılarının Cüzdan uygulamasında görünmeye başlıyor. iTunes, Müzik, TV ve Podcast olmak üzere üç ayrı uygulamaya ayrıldığından beri şirket, iTunes ile ilişkilendirmek için kullandığı eski terimleri yavaş yavaş kullanımdan kaldırıyor ve şimdi iTunes Pass zamanı.

Apple Account Card, esasen Apple Kimliği bakiyeniz için bir cüzdandır. Apple Kimliğinize eklediğiniz tüm para, Cüzdan uygulamasındaki Apple Hesap Kartında görünür. Bu, bir dizi sorunu çözer. Daha önce, kullanıcılar bir Apple Store’da satın alma işlemi için ödeme yapmak üzere bir QR kodunu taramak zorundaydı. Ancak şimdi, Apple Account Card ile kullanıcılar Apple Pay platformunu kullanarak iPhone’ları ile kolayca ödeme yapabilirler. iPhone kullanıcılarının artık Apple Kimliği bakiyelerini kolayca kontrol edebilecekleri özel bir yeri de var.

Apple Hesap Kartı nasıl kurulur

Kaynak: MacRumors

Bir Apple Hesap Kartı ayarlamak oldukça kolaydır. iPhone’unuzda Cüzdan uygulamasını açın ve ardından sağ üst köşedeki “+” simgesine dokunun. Ardından, “Mevcut Kartlar” bölümünün altında “Apple Hesabı Ekle” seçeneğine dokunun. Adımları izleyin ve Apple Hesap Kartı birkaç saniye içinde Cüzdan uygulamanızda kullanıma sunulacaktır. Bir miktar Apple Hesabı bakiyenizin olmasının önemli olduğunu unutmayın, aksi takdirde kartı Wallet uygulamasına ekleyemezsiniz.

Apple Hesap Kartı nerelerde kullanılabilir?

Apple Cash, Apple Pay’in kabul edildiği her yerde ödeme yapmak için kullanılabilirken, Apple Hesap Kartı yalnızca Apple ekosistemi içindeki ürün ve hizmetleri satın almak için kullanılabilir. Örneğin Apple Account Card, Apple’ın kendi mağazalarında (hem çevrimdışı hem de çevrimiçi) ve Apple’ın App Store, iTunes ve Apple TV gibi hizmetlerinde kullanılabilir.

Apple Account Card vs Apple Cash Card vs Apple Card

Kategori

Apple Hesap Kartı

Apple Nakit Kartı

Elma Kartı

Kullanılabilirlik

Tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir (kurulumdan önce Apple Kimliği’nde biraz bakiye olması gerekir)

Tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir

Buna hak kazanmak için kredi puanına ihtiyacınız var

kullanılabilirlik

Normal bir Kredi Kartı olarak her yerde kullanılabilir

Yalnızca Apple ekosisteminde ürün ve hizmet satın almak için kullanılabilir

Apple Pay’in kabul edildiği tüm yerlerde kullanılabilir

Ödüller

ödül yok

Apple Card ödülleri Apple Cash’e yatırılır

Apple ürünlerinde %3 para iadesi, Apple Pay kullanılarak ödeme yapıldığında %2 para iadesi

Apple Wallet, iPhone’daki en iyi uygulamalardan biridir. Kredi ve banka kartlarınızı, ehliyetinizi, resmi kimliğinizi, aşı sertifikalarınızı, geçiş kartlarınızı, biletlerinizi, anahtarlarınızı ve daha fazlasını saklamanıza olanak tanır. Apple Account Card’ın eklenmesiyle Apple, kullanıcıların Apple Kimliği bakiyelerini kolayca kontrol etmelerini artık kolaylaştırdı. Ayrıca, kullanıcıların QR kodu yerine NFC kullanarak Apple Hesabı bakiyeleriyle ödeme yapmalarını kolaylaştırdı. Apple’ın mağazasındaki hizmetler veya ürünler için ödeme yapmak için Apple Account Card’ı kullandınız mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin!

Siyah iPhone 13

Apple iPhone 13

iPhone 13, Apple’ın 2021 için varsayılan akıllı telefonudur. Önümüzdeki yıllarda hızlı ve akıcı kalan ve herhangi bir donanım cephesinde eksik olmayan bir deneyim arıyorsanız, almanız gereken cihaz budur.