Android telefonumda stok başlatıcıyı kullanmamamın üç nedeni


Android kullanıcılarının çoğu, cihazlarında bulunan stok Android başlatıcısına büyük ölçüde güveniyor. Bazıları üçüncü taraf başlatıcıları özelleştirip indirebileceklerinin farkında değilken, diğerleri kendilerine varsayılan olarak verilen kullanıcı arayüzünü (UI) tercih ediyor. Çoğu yerleşik stok başlatıcıda yanlış olan bir şey yoktur, ancak Google Play Store’daki diğer başlatıcılarda bulabileceğiniz pek çok özellik genellikle eksiktir.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

2022’de satın alabileceğiniz en iyi Google Pixel telefonların mükemmel bir listesine sahibiz. Ayrıca en iyi Samsung cihazlarının ve en iyi OnePlus akıllı telefonların bir listesine sahibiz.

Uzman bir kullanıcı olarak, incelemeler bir istisna olsa da, cihazlarımda yıllardır stok, varsayılan başlatıcıyı kullanmadım. Çoğu zaman, stok başlatıcılar simge desteğinden, hareketlerden, düzeni değiştirme gibi özelleştirilebilir özelliklerden, üst üste binen widget’lardan, yuva seçeneklerinden yoksundur ve genel olarak, cihazınızı gerçekten kişiselleştirmenize olanak tanıyan daha derinlemesine özelleştirme özellikleri sunar.

Bu nedenle, yeni telefonumu aldığım gün neredeyse her zaman favori ve tercih ettiğim launcher’a geçiyorum. Yıllar içinde daha iyi hale gelip gelmediklerini görmek için ara sıra stok fırlatıcılarla oynuyorum ve test ediyorum ve Samsung, Google ve diğer birçok OEM’de durum böyle olsa da, hala birçok üçüncü taraf fırlatıcı kadar güçlü değiller.

Bu makalede, birkaç yıldır kullandığım, tercih ettiğim üçüncü taraf başlatıcı Nova Launcher’a (ve Nova Launcher Prime) sık sık geri döneceğim. İşi yapan ve seçtiğim uygulamada eksik olan özellikleri sunabilen birçok harika alternatif de var. Bunu aradan çıkardıktan sonra, Android cihazlarımda stok başlatıcıları kullanmamamın en önemli nedenlerinden bazılarına bakalım.


Sınırlı ana ekran özelleştirmesi

Google Pixel 4 XL'de Google Pixel başlatıcısı ayarları

Google Pixel 4 XL’de Google Pixel başlatıcısı ayarları

Kaynak: Roland Udvarlaki, Pocketnow

Akla gelen en belirgin eksik özellik, ana ekranınızdaki masaüstü düzenini değiştirebilme ve tamamen özelleştirebilme yeteneğidir. Stok başlatıcılar, kullanıcıların simgeler, kısayollar ve widget’lar eklemesine izin verir, ancak çoğu durumda yapabileceğiniz tek şey budur. Bazı OEM’ler, kullanıcıların simgeleri ve ızgara boyutunu değiştirmesine izin verirken, diğerleri bunu büyük ölçüde varsayılan Android simgeleriyle sınırlar. Material You teması da bazı OEM rampalarında sınırlıdır.

Google Pixel akıllı telefonlardaki Pixel başlatıcı harika bir örnektir. Kullanıcılara temel seçenekler sunar, ancak kullanıcıların yapmasına izin verilen şeyler büyük ölçüde sınırlıdır. Bu, kullanıcıların neden genellikle üçüncü taraf başlatıcılara baktığının harika örneklerinden biridir. Simge boyutunu, simge tasarımını, pencere öğesi dolgusunu, pencere öğesi boyutunu ve diğer pek çok ayarı değiştirme yeteneği yalnızca üçüncü taraf başlatıcılarda mevcuttur.

Neyse ki, Android’in güzelliği, istediğiniz zaman Google Play Store’u açıp istediğiniz başlatıcıyı indirebilmenizdir. Üçüncü taraf başlatıcıların çoğu ücretsizdir veya kullanıcıların bir tur atmasına ve ayarlarla oynamasına olanak tanıyan ücretsiz bir seçeneğe sahiptir. Bazıları diğerlerinden daha derindir.

Sınırlı yuva özelleştirmesi

Özel simge paketleriyle ana ekranları özelleştirme kullanımını sınırlamak bir şeydir, ancak kullanıcıların dock’ta daha fazlasını yapmasına izin vermemek başka bir şeydir. Örneğin Nova Launcher, kullanıcıların dock sayfalarının sayısını, dock simgelerini, dolguyu, etiket ayarlarını değiştirmesine, sonsuz kaydırmayı etkinleştirmesine ve çok daha fazlasına izin verir. Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok seçenek vardır ve ileri düzey kullanıcılar, favori uygulamalarına erişmek için bunları gerekli bulacaktır.

Kişiler, mesajlar, kamera, Twitter gibi en sık kullandığım uygulamalara, en sık kullandığım mesajlaşma uygulamalarına ve akıllı ev uygulamalarına erişmek için bağlantı istasyonunu kullanıyorum. Bu temel uygulamalar, dock’un alt kısmına uygun bir şekilde yerleştirilmiştir ve yalnızca bir sola/sağa kaydırma mesafesindedir.

Özelleştirilebilir klasörler ve hareketler

Ana ekranda Nova Launcher klasör ayarları

Ana ekranda Nova Launcher klasör ayarları

Kaynak: Roland Udvarlaki, Pocketnow

Klasörler güçlüdür, ancak genellikle nadiren kullandığınız uygulamalarla dolu büyük kutular olma eğilimindedirler. Konfigürasyonunuza bağlı olarak, dikkatlice kişiselleştirilmiş bir ev kurulumunu saniyeler içinde çirkin hale getirebileceklerinden, bunları saklayacak kadar ileri gitmek isteyebilirsiniz. Nova, kullanıcıların klasörler üzerinde eylemler belirlemesine, klasör düzeninin kaybolmasına ve klasör listesindeki ilk uygulamayla değiştirilmesine olanak tanır. Klasöre hâlâ kolayca erişilebilir ve sadece bir kaydırma mesafesi uzaklığındadır. Bu özellik tek başına kurulumumu kişiselleştirirken başımı çok fazla ağrıdan kurtardı ve keşke tüm rampalarda mevcut olsaydı.

Nova Launcher hareket ayarları

Nova Launcher hareket ayarları

Kaynak: Roland Udvarlaki, Pocketnow

İkinci seçenek jestlerdir. Başlatıcıların çoğu, kullanıcıların genellikle bildirim gölgesini aşağı çeken veya arama kutusunu açan ana ekranda aşağı kaydırmasına izin verir. Bunların ikisi de harikadır, ancak başlatıcıların çoğu, kullanıcıların bunları yeniden atamasına veya değiştirmesine izin vermez. Kurulumum, aşağıdakiler gibi birden çok hareket ayarından oluşur:

  • Yukarı kaydırın: Feedly’yi açın
  • Aşağı kaydırın: Uygulama arama çubuğu
  • Çift dokunma: Ekranı kilitleyin
  • İki parmakla yukarı kaydırma: Nova ayarlarını açın
  • İki parmakla aşağı kaydırma: Bildirimleri genişletin

Bu özellikler çoğu yerleşik başlatıcıda bulunmaz, ancak uygulanması nispeten kolaydır ve çok daha fazla kişiselleştirme seçeneği sunabilir.

Üçüncü taraf başlatıcılar mükemmel değil

Bu yazı, esas olarak Android cihazlardaki birinci taraf başlatıcıların dezavantajlarından bahsederken, üçüncü taraf başlatıcıların hiçbir zaman cihazınıza önceden yüklenmiş olarak gelenler kadar iyi ve güçlü olmayacağını belirtmeliyiz. Birincil sebep, bu hisse senedi başlatıcılarının, akıllı telefonunuzu köklendirme yolundan gitmediğiniz sürece, üçüncü taraf başlatıcıların asla alamayacağı ayrıcalıklara ve izinlere sahip olmasıdır – o zaman bile karşılaşabileceğiniz bazı sınırlamalar olabilir.

Sonuç olarak, üçüncü taraf uygulamaları hiçbir zaman OEM yazılımı kadar sıkı bir şekilde entegre olamayacak ve başlatıcı tarafından kontrol edilen bazı görünüşte temel özelliklere asla erişemeyecekler.

HUAWEI gibi bazı OEM’ler doğrudan bu başlatıcıların kullanımını yasaklar ve engellerken, Xiaomi gibi diğerleri, kullanıcıları önceden yüklenmiş olana bağlı kalmaya ikna etmek için bu uygulamaları büyük ölçüde sınırlandırdı. Tüm OEM’lerin çoğu akıllı telefonda bulunan özgürlüğü ve kullanıcı dostu davranışı sunmasını diliyoruz, ancak bazı şirketler kendi yazılımlarını kullanıcılarına dayatmaya çalıştıkları için bu muhtemelen asla olmayacak.

OEM rampalarının kötü olmadığını hatırlamak da önemlidir. Çoğu kişi, yerleşik özellikleri iyi bir şekilde entegre ettikleri ve kolay ve temiz oldukları için genellikle stok başlatıcıları kullanır. Bir ton ek özellikten yoksun olsalar da, tüm kullanıcılar için, özellikle de teknoloji konusunda bilgili olmayanlar için gerekli değildir. Piyasada kesinlikle bir yerleri var, ancak tüm kullanıcılara daha iyi hitap etmelerini diliyoruz.

Varsa cihazınızda hangi launcher’ı kullanıyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!