Android akıllı saatler sonunda Apple Watch ile rekabet edebilir


Yeni Snapdragon W5 Gen 1 yonga seti, sonunda tek bir şarjla bir günden fazla dayanabilen ve Apple Watch’a karşı rekabet edebilen daha güçlü Android akıllı saatler görebileceğimiz konusunda bize umut veriyor.


Qualcomm dün, gelecekteki Android akıllı saatlerde kullanılması amaçlanan yepyeni Snapdragon W5 Gen 1 ve W5 Plus Gen 1 yonga setlerini duyurdu. Yeni yongalar, yeni 4nm mimarisinde yapılmıştır ve önceki Snapdragon 4100 neslinden çok daha verimli ve güçlüdür.


Basın açıklamasına göre, yeni W5 Gen 1, Snapdragon 4100 platformuna göre %50’ye varan oranda daha düşük güç tüketimi ve iki kat daha yüksek performans vaat ediyor. Ayrıca en son teknolojileri destekler ve bu da onu Android akıllı saat üreticileri için en iyi yongalardan biri yapar.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Android akıllı saatlerde sorun

Aslanağzı W5 Plus Gen 1 Özellikleri

Kaynak: Qualcomm

Yeni çip, Android akıllı saatlerin ölmediği anlamına geliyor ve nihayet üreticilerin akıllı saat dünyasını daha ciddiye alacağına dair umutlarımızı artırabiliriz. OEM’ler akıllı saatleri yıllar önce piyasaya sürdüler, ancak yavaş olduklarından, arızalı olduklarından ve tek bir şarjla bir gün bile zar zor dayanabildiklerinden ilgi çekmeyi başaramadılar.

Şubat 2017’de LG G6 ile hemen hemen aynı zamanda duyurulan LG Watch Style’ı kullanırdım. Çok güzeldi ve gücünü Snapdragon Wear 2100 yongası alıyor. Ne yazık ki, eski Wear OS yazılımı etkileyici değildi ve saat genellikle 8 saatlik vardiyadan sonra ölüyordu. Ayrıca, yeniden başlamadan önce 5-10 dakika boyunca arızalanıp donacağı için genellikle zamanı göstermiyordu. Android akıllı saatler her zaman Apple’ın tekliflerinden daha iyi görünüyordu – ki bu özneldir – ancak performans, dayanıklılık ve en önemlisi yazılımdan yoksundu.

Artık Google ve Samsung, Wear OS 3.0 platformunu birlikte geliştirdiğine göre, yeni ve etkileyici akıllı saatleri görme şansımız oldu. Yeni Snapdragon yongası, çoğumuzun beklediği umudu da geri getiriyor. Android kullanıcıları olarak nihayet bir günden fazla dayanabilen akıllı saatleri görme şansına sahibiz ve yeni SoC, en azından kağıt üzerinde Apple Watch ile nihayet rekabet edebilecek yeni özellikler de getiriyor.

Yeni çipler sonunda daha iyi performans anlamına geliyor

Snapdragon W5 Gen 1 ve Wear 4100 Plus

Kaynak: Qualcomm

Snapdragon 4100 ve 4100+, önceki nesle göre hoş bir yükseltme olsa da, pek yenilikçi değildi ve kullanıcı deneyimine büyük iyileştirmeler getirmek için mücadele ettiler. Bununla birlikte, yeni W5 Gen 1 platformu, yıllardır istediğimiz her şeyi sunuyor ve OEM’ler nihayet Android’in Wear işletim sisteminin çok daha fazlası olduğunu gösterme şansına sahipler.

Kağıt üzerinde, yeni W5 Gen 1 yongaları %50’ye kadar daha iyi güç tüketimi sunuyor ve ayrıca iki kat daha hızlı. Daha fazla özelliğe sahiptirler ve Bluetooth 5.3 gibi yeni teknolojileri ve entegre hoparlörleri desteklerler. Ayrıca daha küçüktürler ve OEM’lere biraz daha büyük pilleri sığdırmak için daha fazla alan sağlarlar. Wear OS 3.X platformunu sallayan akıllı saatler de yeni yazılım iyileştirmelerinden, özelliklerinden ve geliştirmelerinden yararlanacak. Umarım sorunsuz bir performans ve bir günden fazla süren pil ömrü sunarlar.

Snapdragon W5 Gen 1 akıllı saatler geliyor

Snapdragon W5 Plus Gen 1 akıllı saat

Kaynak: Qualcomm

Qualcomm, OPPO ve Mobvoi’nin yeni SoC’lerle akıllı saatleri piyasaya süren ilk üreticiler arasında olacağını duyurdu. OPPO’nun Watch 3’ü önümüzdeki ay duyurması beklenirken, Mobvoi’nin sonbaharda yeni nesil TicWatch amiral gemisi akıllı saatini piyasaya sürmesi bekleniyor.

Yaklaşan Samsung Galaxy Watch 5 serisini, Google Pixel Watch’ı bekliyorsanız, bir sonraki akıllı saatinize karar vermeden önce birkaç ay daha beklemek iyi bir fikir olabilir. Yeni cihazlar neredeyse kesinlikle beklediğimiz performans iyileştirmelerini sunacak, ancak bu cihazları önermeden önce tüm bu cihazları bir kez denememiz gerekecek.

Yeni akıllı saatlerden en çok hangisini dört gözle bekliyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!