Android 13 geliştirici önizlemesi artık gizlilik ve güvenlik güncellemeleriyle birlikte sunuluyor


Ne bilmek istiyorsun

  • İlk Android 13 geliştirici önizlemesi kullanıma sunuldu.
  • Güncellenmiş gizlilik özellikleri, temalı simgeler, geliştirilmiş dil kontrolleri ve yeni geliştirici araçları sunar.
  • Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, ilk geliştirici önizlemesi Google Pixel telefonlarla sınırlıdır.

Google, 10 Şubat’ta Pixel telefonlar için Android 13’ün geliştirici önizlemesini yayınladı. Beklediğiniz gibi, yeni sürüm kullanıcılara yönelik çok fazla değişiklik getirmiyor. Geçen yıl olduğu gibi Google, Android 13 ile üç ana temaya odaklanıyor: gizlilik, güvenlik ve geliştirici üretkenliği.

Google, Android 13’ü gizlilik ve güvenlik temelinde geliştirdiğini söylüyor. İlk geliştirici önizlemesi, kullanıcıların yerel ve bulut tabanlı fotoğrafları daha güvenli bir şekilde paylaşmasına olanak tanıyan bir sistem fotoğraf seçici sunar.

Android 13 Logosu

Kaynak: Google (İmaj kredisi: Kaynak: Google)

Kullanıcıların, cihazda depolanan tüm medya dosyalarını görüntülemek için izin gerektirmeden bir uygulamayla belirli belgeleri paylaşmasına izin veren Android’in belge seçicisine benzer şekilde çalışır. Bu özellik, bu yılın ilerleyen zamanlarında Google Play sistem güncellemeleri aracılığıyla Android 11 ve sonraki sürümlerini çalıştıran cihazlarda da yerini alacak.

Android 13 Fotoğraf Seçici

Kaynak: Google (İmaj kredisi: Kaynak: Google)

Android 13’ün getirdiği gizlilik odaklı bir diğer yeni özellik, Wi-Fi için yeni bir Yakındaki cihaz iznidir. Yeni NEARBY_WiFI_DEVICES çalışma zamanı izni, yaygın olarak kullanılan Wi-Fi API’lerini çağıran tüm uygulamalar için zorunlu olacaktır. Uygulamaların, kullanıcılardan konum izni gerektirmeden Wi-Fi üzerinden yakındaki cihazları aramasına ve bu cihazlara bağlanmasına izin verecek. Şu anda, uygulamaların yakındaki Wi-Fi cihazlarına bağlanabilmesi için cihazın konumuna ihtiyacı var.

Android 13 Hızlı Ayarlar Yerleşimleri Api

Kaynak: Google (İmaj kredisi: Kaynak: Google)

Android 12, gizlilik ve güvenlik geliştirmelerinin yanı sıra yeni geliştirici üretkenlik araçları da ekler. Bunlar, kullanıcıların bir uygulamanın bağlamından ayrılmadan ayarları değiştirmesine veya hızlı işlemler gerçekleştirmesine olanak tanıyan yeni bir Hızlı Ayarlar Yerleştirme API’si, uygulama başına dil tercihleri, programlanabilir gölgelendiriciler, %200’e kadar daha hızlı tireleme ve OpenJDK 11 güncellemelerini içerir. Google ayrıca Material You dinamik rengini tüm uygulama simgelerine genişletiyor, bu da kullanıcıların “duvar kağıdının tonunu ve diğer tema tercihlerini devralan simgeleri seçebilecekleri” anlamına geliyor.

Android 13 Temalı Simgeler

Kaynak: Google (İmaj kredisi: Kaynak: Google)

Geliştiriciler artık Google’ın en iyi Android telefonlarından herhangi birine bir sistem görüntüsü göndererek Android 13’ü kullanmaya başlayabilirler.