Android 13 Beta 2, yeni bir fotoğraf seçici, daha iyi tema ve daha fazlasıyla geliyor


Ne bilmek istiyorsun

  • Google I/O 2022’de daha fazla özellik sunan Android 13 Beta 2 tanıtıldı.
  • Bu özellikler, Material You tema seçeneklerinin daha yaygın kullanımını içerir.
  • Google ayrıca tabletler ve geniş ekranlı cihazlar için yeni iyileştirmeler de entegre ediyor.

Google’ın I/O 2022 Açılış Konuşması sırasında paylaşacağı çok şey vardı ve buna elbette Android dünyası da dahildir. Geçen yılki Android 12 duyurusunun aksine, Android 13’e gelen neredeyse çok fazla önemli ekleme yok. Ancak, en iyi Android telefonlar ve tabletlerdeki deneyiminizi iyileştirmeyi amaçlayan epeyce etkileyici değişiklik var.

Beklediğimiz gibi, Google’ın güvenlik ve gizlilik ayarlarına odaklanması biraz zaman aldı. Android 13 Beta 2 ile, farklı uygulamalar tarafından erişilebilen dosyalar üzerinde daha fazla kontrol sağlayan tamamen yeni bir fotoğraf seçici alıyoruz. “Dosyalar ve medya”, “Fotoğraflar ve videolar” ve “Müzik ve ses” için de yeni kategoriler var. Bu fotoğraf seçici, “ya hep ya hiç” yaklaşımının aksine, farklı uygulamalarla paylaşmak üzere belirli dosyaları seçmenize olanak tanır.

(İmaj kredisi: Google)

Android 13’ün güncel sürümüyle birlikte Google, farklı uygulamalara düzenli olarak bildirim erişimi sağlamanız gerekeceğini kaydetti. Bu, Beta 2’de genişletiliyor ve çeşitli uygulamalar için konum izni gereksinimleri azaltılıyor. Güvenlik trendine uygun olarak, telefonunuz “kısa bir süre” sonra pano geçmişini otomatik olarak temizleyerek diğer uygulamaların ihtiyaç duymadığı bilgileri görmesini engeller.

Android 13 Beta 2, Android telefonunuzdaki Güvenlik ve gizlilik bölümü için biraz değiştirilmiş bir arayüz de sağlar. Bunun amacı, biraz dikkat gerektiren alanlar için daha iyi renk kodlaması sağlamanın yanı sıra, telefonunuzu ve bilgilerinizi daha güvenli tutmak için adımlar sağlamaktır.

(İmaj kredisi: Google)

İlk Android 13 beta yayınlandığında, Material You renk paletindeki değişikliklerin daha fazla seçenekle güncellendiğini fark ettik. Görünüşe göre, bu çeşitli renk vurguları daha fazla Google uygulamasında görüneceğinden, bu daha da genişliyor.