Android 12 ve Android 11: Yenilikler neler?


Google, Android 12’nin ilk beta sürümünü yalnızca birkaç hafta önce I/O 2021’de tanıttı. Android’in yeni sürümü, size uyum sağlayan yeni bir kullanıcı arayüzüne odaklanıyor. Ayrıca, Android 12 ile Android 11’i karşılaştırırken, Android 12 gelişmiş performans, gizlilik ve özünde güvenlik sunar. Android 12 size telefonlarda, dizüstü bilgisayarlarda, tabletlerde, giyilebilir cihazlarda, TV’lerde ve arabalarda insanlar için keyifli deneyimler oluşturmanız için daha iyi araçlar sağladığından, geliştiriciler için de bir şeyler var.


Android 12 ve Android 11

Android 12 Beta 2 şimdi yayında. Çok çeşitli iyileştirmeler getiriyor. Yukarıda bahsedildiği gibi, yeni sürüm size uyum sağlayan yeni bir kullanıcı arayüzüne odaklanıyor ve Google buna Material You adını veriyor. Beta 2 ayrıca, Google’ın I/O’da bahsettiği yeni gizlilik özelliklerinden birkaçını da içerir. Ayrıca, işlevselliği, kararlılığı ve performansı iyileştirmek için çeşitli özellik güncellemeleri vardır. Bunlardan bazıları.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

malzeme sen

Android her zaman kişiselleştirme ve sizin için doğru olan cihazı, hizmeti ve deneyimi seçmenize izin vermekle ilgili olmuştur. Sonuç olarak, işletim sistemi dünya çapında 3 milyardan fazla aktif cihaza ulaştı. Şimdi, Android 12’deki yeni kullanıcı arayüzü, Android’de sevdiğiniz her şeyi temel alıyor ve size uyum sağlayan son derece kişisel bir telefon oluşturmaya odaklanıyor.

Google’a göre “Android 12, Android tarihindeki en büyük tasarım değişikliğini içeriyor.” Sonuç olarak, Android 12 her zamankinden daha etkileyici, dinamik ve kişisel. Android 12 ile Android 11’i karşılaştırırken, yeni kullanıcı arayüzünün, telefonunuzu özel bir renk paleti ve yeniden tasarlanmış widget’larla tamamen kişiselleştirmenize izin verdiğini unutmamalıyız.

Android 12 daha Kişiselleştirilmiş

Google, hangi renklerin baskın, hangilerinin tamamlayıcı ve hangilerinin harika göründüğünü otomatik olarak belirleyen renk ayıklamayı kullanır. Bir duvar kağıdı seçtiğinizde. Ardından bu renkleri işletim sisteminin tamamına uygular: bildirim gölgesi, kilit ekranı, ses kontrolleri, yeni widget’lar ve çok daha fazlası.

Akışkan hareket

Android 12 ile telefonunuz, yumuşak hareketler ve animasyonlarla dokunuşlarınıza hızla yanıt verir. Örneğin, kilit ekranında bildirimlerinizi kapattığınızda, saatiniz daha büyük görünür, böylece ne zaman meşgul olduğunuzu bilirsiniz. Google ayrıca deneyiminizi daha akıcı ve verimli hale getirmek için etkileşimleri basitleştirdi ve tüm temel sistemi yeniden tasarladı. Bu nedenle, cihazınızı daha iyi güç verimliliği ile daha hızlı ve daha duyarlı hale getirir.

Yeniden Tasarlanan Bildirim Alanı

Bildirim gölgesi, şu anda ne dinliyor veya izliyor olursanız olun, uygulama bildirimlerinizin net, bir bakışta görünümü ile daha sezgisel ve eğlenceli. Ayrıca, bir kaydırma ve bir dokunuşla tüm işletim sistemini pratik olarak kontrol etmenize izin veren Hızlı Ayarlar’a sahip olursunuz. Hızlı Ayarlar, Google Pay ve Ev Kontrollerini içerecek şekilde oluşturulmuştur. Ancak, özelleştirmeler için hala yer var. Bildirim alanı kasıtlı olarak yeniden tasarlandı.

Gizlilik Panosu

Android 12 ile Android 11’i karşılaştırırken, Android 12’nin en göze çarpan özelliklerinden biri, kullanıcılara uygulamaların eriştiği veriler üzerinde daha iyi görünürlük sağlayan bir Gizlilik Panosudur. Yeni Gizlilik Panosu, izin ayarlarınıza ve hangi verilere, ne sıklıkta ve hangi uygulamalar tarafından erişildiğine ilişkin tek bir görünüm sunar. Ayrıca, bir uygulamadan hassas verilere neden eriştiğine ilişkin ayrıntıları isteyebilirsiniz.

Mikrofon ve kamera göstergeleri

Google, uygulamaların cihaz kamerasını veya mikrofonunu kullandığını kullanıcılara bildirmek için durum çubuğuna göstergeler ekliyor. Hangi uygulamaların kamera veya mikrofon verilerine eriştiğini görmek ve gerekirse izinleri yönetmek için Hızlı Ayarlar’a gidebilirsiniz.

Mikrofon ve Kamera Geçişleri

Google, desteklenen cihazlarda kullanıcıların mikrofona ve kameraya uygulama erişimini anında devre dışı bırakmasını kolaylaştıran Hızlı Ayarlar geçişleri ekledi. Geçişler kapatıldığında, bu sensörlere erişen bir uygulama boş kamera ve ses beslemelerini alır.

Pano Okuma Bildirimi

Uygulamaların panodan ne zaman okunduğu konusunda kullanıcılara daha fazla şeffaflık sağlamak için, Android 12 artık ekranın alt kısmında bir tost gösteriyor. Ancak, pano aynı uygulamadan kopyalandıysa tostu göstermez.

Yaklaşık Konum

Yeni yaklaşık konum izinleriyle, uygulamalar kesin bir konum yerine yalnızca yaklaşık konumunuzu görmekle sınırlandırılabilir. Örneğin, hava durumu uygulamalarının doğru bir tahmin sunmak için kesin konumunuza ihtiyacı yoktur.

Uygulama Hazırda Bekletme

Uygulama Hazırda Bekletme, kullanıcıların uygulamaları aktif olarak kullanılmıyorsa “hazırda bekletme” durumuna geçirmelerine olanak tanır. Özellikle hazırda bekletilen uygulamalar, depolama kullanımlarını optimize edecek ve izinleri iptal edilecek.

İnternet Paneli

Kullanıcıların ağ bağlantılarını daha iyi anlamalarına ve yönetmelerine yardımcı olmak için Google, Durum Çubuğu, Hızlı Ayarlar ve Ayarlar’da daha basit ve daha sezgisel bir bağlantı deneyimi sunuyor. Yeni İnternet Paneli, kullanıcıların İnternet sağlayıcıları arasında geçiş yapmasına ve ağ bağlantı sorunlarını daha kolay gidermesine yardımcı olur.

Android 12 ne zaman çıkıyor?

Google, Android 12’nin kesin çıkış tarihini onaylamasa da, Ağustos ayından sonra kullanıma sunulmasını bekleyebiliriz. Şirket, yaklaşan Geliştirici Önizlemeleri, Beta ve Kararlı sürümler için geniş bir zaman çizelgesi paylaştı. Android 12 Developer Preview programı, Şubat 2021’den son genel yayına kadar devam edecek.

Android 12 hakkındaki düşünceleriniz neler? Bu özelliklerden hangisini ilginç buluyorsunuz? Beta sürümünü cihazınıza yüklediniz mi? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.