Amazon, “potansiyel güvenlik sorunu” nedeniyle BLU telefon satışlarını durdurdu [UPDATE]


BLU ve aygıt yazılımı sağlayıcısı Shanghai Adups, araştırma şirketi Kryptowire’ın yazılımlarının güvenliği konusundaki bulgularının yanlış olduğu konusunda sürekli olarak ısrar ediyor.


Amazon, Black Hat konferansında bir güvenlik araştırma firmasının BLU’nun Shanghai Adups adlı bir satıcıdan kullandığı şüpheli ürün yazılımı hakkında şok bulgularının ortaya çıkmasının ardından şunları söyledi: CNET “potansiyel bir güvenlik sorunu” nedeniyle söz konusu şirketin akıllı telefonlarının satışını durdurduğunu söyledi.


Amazon yaptığı açıklamada, “Müşterilerimizin güvenliği ve mahremiyeti son derece önemli olduğundan, tüm BLU telefon modelleri sorun çözülene kadar Amazon.com’dan satın alınamaz hale getirildi.”

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Geçen Kasım ayında BLU telefonlarının Çin’deki Şangay Adups sunucularına her türlü veriyi gönderdiğini tespit eden Kryptowire araştırmacısı Ryan Johnson, daha fazla test yaptı ve genellikle bütçe yelpazesindeki diğer modellerde istilacı yazılım buldu. Bu bütçe telefonları, Amazon’un kilidi açılmış telefonlar bölümünde çok popüler oldu. Ürün yazılımının ayrıca kötü niyetli bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız olduğu ve cihaza uygulama yüklemek ve verilerini silmek için istismar edilebileceği bulundu.

BLU ve Shanghai Adups, ürün yazılımını savundu ve ikincisi güvenlik ihlalleri olduğu konusunda ısrar etti. Adups, Kryptowire’ın son sunumunu “iftira” olarak nitelendirdi ve aynı firmanın Kasım ayında test ettiği cihazlarda revize edilmiş aygıt yazılımını onayladığını söyledi.

“Kryptowire’ın üçüncü taraf bir şirketin güvenlik koruması adına ticari çıkarlar peşinde koşmasını kınıyoruz. Aynı zamanda, Kryptowire’a kötü niyetli iftira davranışı nedeniyle direnmek için meşru önlemleri de koruyacağız” dedi.

Güncelleme: BLU ayrıca dün öğleden sonra, Kasım ayına ait sabit yazılım savunmasını geri alan bir bildiri yayınladı. Şirket, medyanın Çin sunucularına olan ilgisini eleştiriyor ve yalnızca temel bilgilerin toplandığında ısrar ediyor – Johnson, etkinliğin daha güçlü bir şekilde gizlendiğini iddia ediyor.

Bu hafta sonu itibarıyla Best Buy, mağaza içi kilidi açılmış cihaz vitrininin bir parçası olarak BLU telefonları sergilemeye devam ediyor.

Güncelleme 2: BLU, Amazon satışlarının durmasıyla ilgili yorum yaptı. Açıklamanın tamamı şöyle:

Kryptowire tarafından ilk gizlilik endişesinin bildirildiği Kasım 2016’dan bu yana, BLU hızla giderdi; Amazon, o sırada BLU, Amazon ve Kryptowire tarafından daha fazla güvenlik sağlamadığı düşünülen Adup’ların ve BLU cihazlarımızdaki diğer uygulamaların farkındaydı. veya gizlilik riski. Şimdi neredeyse bir yıl sonra, hiçbir güvenlik veya gizlilik riski oluşturmayan standart ve temel veri toplama ile cihazlar hala aynı şekilde davranıyor. Cihazlarımızın hiçbirinde herhangi bir endişeyi tetikleyecek yeni bir davranış veya değişiklik kesinlikle olmamıştır. Amazon’un bunu anlamasını ve cihazlarımızı hızla yeniden satışa sunmasını bekliyoruz.