Amazon akıllı hoparlör pazarına liderlik ederken, Apple pazar payını ikiye katladı


Amazon, akıllı hoparlör pazarına hâlâ liderlik ediyor ve Apple, daha uygun fiyatlı HomePod Mini hoparlör sayesinde pazar payını ikiye katlamayı başarmış görünüyor.


Amazon, yüksek indirimleri ve harika teklifleri nedeniyle hala akıllı hoparlör pazarına büyük bir farkla liderlik ediyor. Google ayrıca, muhtemelen yoğun tanıtımı ve YouTube ve Spotify kullanan kişilere ücretsiz Google Nest Mini’ler dağıtması nedeniyle bir miktar pazar payı elde etmeyi başardı. Apple ayrıca bazı sağlıklı kazanımlar göstermeyi başardı ve muhtemelen daha uygun fiyatlı HomePod Mini sayesinde pazar payını neredeyse ikiye katladı.


Strateji Analizi son çeyrekte kaç tane akıllı hoparlör cihazı sevk edildiğine dair son raporunu paylaştı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Amazon %26,4’lük bir pazar payı ile sonuçlanan 10,4 milyondan fazla cihaz sevkıyatıyla hala pazar lideridir. Google, sevk edilen 8,1 milyon cihazla hemen arkasından geliyor ve %20,5 pazar payına sahip. Baidu 5,4 milyon adet ve %13,6 pazar payı ile üçüncü sırada yer alırken, Alibaba 4,3 milyon satış ve %10,8 pay ile dördüncü sırada yer alıyor.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU
strateji-analitik-küresel-akıllı-konuşmacı-akıllı-görüntü-pazar payı-Q3-2021

Kaynak: Strateji Analizi

Apple, satılan 4 milyon cihaz ve %10,2 pazar payı ile listede beşinci sırada yer alıyor. Yeni HomePod Mini renkleri ve daha uygun fiyat etiketi satışları artırmış olabilir, ancak Apple’ın kendisini çok rekabetçi bir pazarda büyük bir oyuncu olarak kabul ettirebilmesi için kat etmesi gereken çok uzun bir yol var. Xiaomi, 2 milyon satış ve %5,1 pazar payıyla son sırada yer alıyor.

Araştırma firması ayrıca Google’ın Nest Mini’sinin akıllı hoparlör kategorisinde en çok satan cihaz olduğunu, ardından HomePod mini ve Amazon Echo Dot 4. neslin geldiğini belirtti. Ayrıca, Google’ın Home Mini’nin satışını, ortaya çıktıktan dört yıl sonra henüz durdurduğunu da belirtmekte fayda var. Pazar çok rekabetçi ve hem Google hem de Amazon, bu tatil sezonunda ve Kara Cuma ve Siber Pazartesi boyunca akıllı cihazlarında çok yüksek indirimler sundu. Apple’ın akıllı hoparlörleri 99 dolardan satma konusunda çok daha zor bir işi varken, diğer cihazların çoğu sadece 29 dolardan başlıyor.

Amazon Echo Dot (3. Nesil)

Echo Dot, her evde harika bir arkadaştır. Yaklaşan Amazon teslimatlarıyla ilgili bildirimler gönderebilir, size önemli ve faydalı bilgiler verebilir ve akıllı ev ürünlerini kontrol etmenizi sağlar.