Amazon, 27 yılda bir Garajdan 1,77 milyon dolara çıktı. Doğum günün kutlu olsun!


İyi ki doğdun Amazon! Şirket yirmi yedi yıl önce Jeff Bezos’un garajında ​​başladı ve şimdi bir e-ticaret devi.


Amazon şimdi 27 yaşına girdi. Şirketin, Bezos’un Washington, Bellevue’deki Northeast 28th Street’teki evinin garajında ​​başladığını düşünmek komik. Şirket, 1994 yılında Jeff Bezos tarafından kuruldu ve bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz e-ticaret canavarı olmak için uzun bir yol kat etti.


Jeff Bezos, Amazon.com’u kurduğunda aklında başka isimler vardı. Bezos başlangıçta şirkete Cadabra adını verdi, ancak kulağa “kadavra” ya çok benzediği için yeniden adlandırılmak zorunda kaldı. “Acımasız”ı seçme fikri de vardı ama sonunda ünlü Güney Amerika nehrinin egzotik ve farklı doğası nedeniyle Amazon’da karar kıldı.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Şimdi, parkta bir yürüyüş değildi. Şirket, ilk kitabı olan “Fluid Concepts & Creative Analogy: Computer Models of the Fundamental Mechanisms of Düşünce”yi satmadan önce tam bir yıl beklemek zorunda kaldı. Ve şirketin 1.77 Trilyon $’lık bir şirket olma yolunda başka önemli kilometre taşları da var. Şirketin hisse başına 18 dolardan halka açıldığı zamanı da hatırlamamız gerekiyor ki bu, bugün itibariyle hisse başına 3.510,98 dolarla karşılaştırıldığında hiçbir şey değil.

Amazon, Ekim 1998’de Avrupa’da piyasaya sürüldüğünde başarıya doğru büyük bir adım daha attı, ancak 2000’de hızla yükselmeye başladı. 2002’de şirket Amazon Web Services’ı piyasaya sürdü. Aralık 2003’te Amazon, ilk tam yıl karını 35,3 milyon $ olarak bildirdi. Yine de, teknoloji açısından Amazon’un en iyi anları, şirketin Prime abonelik programını başlattığı Şubat 2005’ti. Bundan altı yıl sonra, videonun Amazon Prime aboneliğine geldiğini gördük ve 2014’te dijital asistan Alexa ile en sevdiğimiz akıllı hoparlörlerden biri olan Echo’nun piyasaya sürüldüğünü gördük.

Şimdi, Amazon burada durmuyor. Sadece altı yıl önce fiziki mağazalar ve Amazon Books adında bir kitapçı açmaya başladı ve beş yıl önce de drone ile ürün teslim etmeye başladı. Bu yüzden, en sevdiğim e-mağazalarımdan biri için geleceğin neler getireceğini görmek için sabırsızlanıyoruz. Doğum günün kutlu olsun Amazon.

Kaynak Günümüz Dünyası