Akıllı telefon ses çıkışı ne kadar önemli (ve onunla birlikte kullandığınız aksesuarlar ne kadar önemli)?


Bir akıllı telefonda hakkında en az konuşulan şeylerden biri ses çıkışıdır. Beni yanlış anlama, insanlar bunun hakkında konuşuyor. Ancak kamera, pil ömrü ve diğer hususlarla karşılaştırıldığında, ses çıkışı bir zorunluluktan ziyade “olsa iyi olur”lardan biridir. Elbette, ön hoparlörlerimizi seviyoruz, ancak aynı zamanda, donanımın geri kalanı yeterliyse, arkadan veya alttan hoparlörü seve seve kabul ederiz. İncelemede bunu bir veya iki cümleyle işaretleyebiliriz, ancak işin kapsamı bu kadar.


OEM’ler, bazı akıllı telefonlarında üstün sesi öne çıkarmaya başladı. Beats veya Harman Kardon gibi şirketlerle yapılan anlaşmalar daha yaygın hale geliyor. LG G5, birinci sınıf kulaklık sesi için takabileceğiniz DAC “arkadaşı” ile sesi gerçekten ön plana çıkarıyor. Sadece bu da değil, modül için oldukça iyi bir kuruş alıyor ve bu da yalnızca diğer gerçekten iyi ekipmanlara – yüksek kaliteli kulaklıklara – fayda sağlıyor. Ancak müzik tutkunları için bu büyük bir sorun olabilir. Biz de editörlerimize mobilin büyük şemasında sesi nasıl değerlendirdiklerini sorduk.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

_____________________________________________________________________________

Bday-Şapka


Adam Doud

Kıdemli editör

“Çok önemli değil ama zevklerim değişiyor.”

Genç yetişkin hayatımın çoğunda, dolar dükkanında kulaklıklı bir adam oldum. Ses benim için hiç bu kadar önemli olmamıştı. Sesi araştırmadığım için değil – 12 yıldır bir gruptaydım – ama bir mobil cihaz olarak sesin her zaman ortalamanın altında olacağını kabul etmeye istekli olduğum için. Özellikle harici hoparlörlere gelince. Bir OEM, hoparlörlerini ne kadar lanse ederse etsin, her zaman çöptü.

Bluetooth gerçekten çok daha iyi değil, çünkü kulaklık kalitesi değil, Bluetooth ile çalışmak oldukça berbat. Tanrı korusun, Bluetooth kulaklık takarken telefonumu pantolonumun cebinde tutmak istemeliyim. Sesin ilk beş dakika harika bir şekilde çalışıp ardından hiçbir şey değişmediği halde kesilmeye başlaması çok sinir bozucu.

Şimdi, kablolu kulaklık sesi farklı bir hikaye. Dediğim gibi, eskiden bir dolar dükkanı kulaklıkçısıydım. Ancak şehir merkezinde çalışmaya ve her gün işe gidip gelmeye başladığımda, esas olarak izolasyon için bazı iyi kulaklıklara yatırım yapmaya karar verdim. Sonra 1MORE’dan dört kulaklık setini inceledim ve gerçekten yüksek kaliteli kulaklıkların ne olabileceğini duymaya başladım. Yani, şimdi bağımlıyım ve çöp kulaklıklardan temelli kurtuldum.

Yani elimde kalan şey, yüksek kaliteli sesin benim için o kadar önemli olduğunu düşünmüyorum. Eskiden duyduklarımla şimdi duyduklarım arasındaki üstel sıçrama o kadar büyüktü ki, Beats veya HK’nin ekstra ince ayarının benim için o kadar da önemli olduğundan emin değilim. Belki bir gün DAC modüllü bir LG G5’im olur ve bu değişir. Ancak şimdilik, böyle bir markalama ve ekipmanın ekstra maliyete değeceğinden şüpheliyim. Ama sonra, bir noktaya kadar, genel olarak kulaklıklar hakkında böyle hissettim. Belki de dünyam değişmek üzeredir.

_____________________________________________________________________________

adam-l

Adam Lein

Kıdemli editör

“Önemli olmadığını söyleyebilirim ama bu durumu abartmak olur.”

Telefonumdaki ses çıkışı zar zor önemli. Metin okuma SMS bildirimlerini, arayan kimliği duyurularını ve hoparlörlü telefon iletişimlerini duyabildiğim sürece sorun yok. Çoğu zaman sessizde veya çok düşük ses seviyesindedir. Müzik dinlemek istediğimde, evdeki JBL PowerUp Bluetooth Qi kablosuz şarjlı hoparlörlere veya arabadaki Bluetooth araç stereoma veya gerçekten sıkılırsam yanımda bulundurabileceğim Bluetooth veya kablolu kulaklıklara bağlı. tren. Müzik dinlemediğim zamanlarda, cep telefonu kullanırken aramalar/bildirimler için Jabra Stealth kulaklığı veya motosikletteyken Bluetooth motosiklet kaskı kullanıyorum. Telefonda üst düzey bir ses işlemcisinin olması bu senaryoları etkilemez.

Ancak tablette durum farklı. Tabletimde kesinlikle iyi bir ses istiyorum ve bunun nedeni, onu Adobe Premiere Pro CC’de video düzenleme için kullanıyorum. Ayrıca çevrimiçi videoları izlemek, ev ağım üzerinden (Windows Media Center aracılığıyla) film akışı yapmak ve hatta müzik dinlemek için de kullanıyorum.

_____________________________________________________________________________

Dushyant Shrikhande

dushyant_profile

Katkıda Bulunan Editör

“Muhtemelen kutunun içindekiler senin için sorun değil.”

Mobil ses söz konusu olduğunda bana göre taşınabilirlik ve rahatlık en önemli hususlar. Bir audiophile iseniz, muhtemelen bu COWON gibi taşınabilir bir müzik çalar kullanırsınız ve bu sayede yüksek kaliteli kayıpsız medya dosyalarını çalarsınız. Muhtemelen taşınabilir bir DAC/AMP kombinasyonu ve tabii ki Sennheiser Momentums gibi bazı yüksek kaliteli taşınabilir kulaklıklar kullanın.

Ancak bir audiophile değilseniz, telefonunuzla birlikte gelen kulaklıklarla çoğu zaman sorun olmaz. Veya Bluetooth kullanacaksınız.

Akıllı telefonlar bugünlerde yüksek kaliteli ses bileşenlerine sahip. sen yapmazsın ihtiyaç dahili bileşenler oldukça iyi olduğu için ayrı bir DAC eki. (Wolfson DAC gibi bileşenler akla geliyor.) LG’nin DAC modülü, audiophile demografisine hitap etme çabası gibi görünüyor. Kesinlikle gerekli mi? Muhtemelen değil. Ama bir audiophile iseniz ve ekstra sadakat sizin için çok şey ifade ediyorsa, o zaman bu tam size göre.

Beats veya HK ve benzerleriyle yapılan işbirlikleri kişisel olarak beni ilgilendirmiyor, çünkü çoğu zaman bunlar yarı pişmiş ve hileli yazılım tabanlı iyileştirmeler.

______________________________________________________________________________

marshall_London_rgb_highres-780

joe-l

Joe Levi

Kıdemli editör

“Doğru yönde ilerliyoruz.”

Ses ve video, herhangi bir multimedya sisteminin iki temel bileşenidir. Videodan bahsederken, bir resmi “iyi” yapan şeyin ne olduğunu hızlı bir şekilde ölçebiliriz: kare hızı, çözünürlük, DPI/PPI, renk doygunluğu, vb. Ses hakkında konuştuğumuzda, bir ses sistemini “iyi” yapan şeyin tanımı biraz bir müzik tutkunu değilseniz daha az belirgindir.

Geri kalanımız için, iyi ses veren yüksek, düşük ve orta seviye ses reprodüksiyonuna ihtiyacımız olduğunu biliyoruz – ancak bunun tam olarak ne olduğu, nasıl ölçüleceği “500ppi ile 1080P, canlı renkler ve derin siyahlar”. Cehaletimizden yararlanan çeşitli üreticiler ses deneyimlerini markalaştırdı: Beats, HK, Boom Sound, vb.

Şimdi, OEM’ler “iyi sese sahip ses” yapmanın ne olduğu konusunda bizi eğitmeye çalıştıkça bu durum değişiyor olabilir. Örneğin LG, LG G5’iniz için alabileceğiniz bir DAC modülünü zorluyor. DAC nedir, ses için ne yapar ve sesimi gerçekten daha iyi hale getirir mi? Bunlar, LG’nin sormanızı umduğu ve bir sonraki telefonunuzda bir taneye ihtiyacınız olduğuna ikna olacak tüm sorular.

Her şeye rağmen, belirli bir teknik önemi olmayan marka adlarına güvenmek yerine ses deneyiminizi ölçmeye yönelik hareket iyi bir adımdır ve sonuçta daha iyi ses ile sonuçlanacaktır.

______________________________________________________________________________

Juan_Bagnell_selfie

Juan Carlos Bagnell

Kıdemli editör

“Ses hayattır.”

Yıllardır kayıt stüdyolarına girip çıkıyorum. Editörlerimizin paylaşacağı diğer tüm yorumlara ek olarak, iyi bir mobil ses kalitesi, işitme duyumu korumak için çok önemlidir. Pek çok insan gibi ben de çocukken kulüplere giderken bazı aptalca şeyler yaptım, olması gerekenden çok daha yüksek sesle müzik dinledim ama şimdi ailemi beslemek için bu kulaklara güveniyorum. Donanım zincirinin tamamı yalnızca keyif için değil, aynı zamanda kulaklarımı gereğinden fazla yormamamı sağlamak için de çok önemlidir. Kulaklıklarımın düzgün bir şekilde oturması, istenmeyen gürültüyü engellemesi ve düzgün şekilde sürülmesi ve aynı zamanda birden fazla alet ve alet taşımaya ihtiyaç duymamanın rahatlığıyla uğraşması.

Belki de bu yılın benim için en ilginç mücadelesi, LG’nin G5 için harici DAC ünitesiyle ne yaptığını ve V10 ile nasıl karşılaştırıldığını görmek (duymak) olacak. Ne olursa olsun, daha fazla cep telefonu üreticisinin daha yüksek kaliteli ses oynatma sunmak için adım attığını izlemek heyecan vericiydi.

______________________________________________________________________________

jules_profile

Jules Wang

Katkıda Bulunan Editör

“Bir walkman. Ya da belki sadece zaman makinemde sıkışıp kaldım.”

Anlamlı bir şey yapmıyorsam, muhtemelen yoldayımdır – otobüste tekerlekler veya ayaklar yerde, her neyse. Ve bu hareketlerin çoğu biraz sıkıcı hale geldiğinden, kulaklarıma sesleri kürekle çekiyorum. Ve gerçekten sıkıldığımda, o parçadaki her synth’i, her teli, her patlayıcıyı seçiyorum. Meşhur akıllı telefonum oldukça iyi bir arkadaş çünkü bana dünyanın her köşesinden dinlemem için harika ses içeriği veriyor.

Şimdi bu hangi telefon? Dolby, Beats veya Loudface McGee markasının o ses için en iyi geliştirmeleri sağlayıp sağlamadığını tahmin etmek istiyorsanız, devam edin. Harici bir DAC mi almalısınız yoksa harika bir dahili DAC’ye sahip olması için faturalandırılan bir telefon mu arıyorsunuz? Evet. Benim için, iyi, düz bir kutu çiftim olduğundan emin olacağım.

______________________________________________________________________________

“1’den 10’a kadar bir ölçekte…”

Biz de öyle düşünüyoruz. 1’den 10’a kadar oldukça eklektik bir duygu yelpazesi. Peki ya sen? Satın aldığınız bir telefonda ses çıkışı ne kadar önemli? Ses sizin hayatınız mı, yoksa onu takdir etmeyi mi öğreniyorsunuz? Nasıl hissettiğinizi aşağıdan seslendirin. Beats veya Harman Kardon gibi sağlam markaların sizinle nasıl yüzdüğünü de eklediğinizden emin olun. Aniden söyleyeceklerine daha fazla dikkat ettin mi, yoksa büyük bir meh yumağı mı?