AB Parlamentosu, Big Tech’in pazar hakimiyetini dizginlemek için yeni kurallar geçirdi


Ne bilmek istiyorsun

  • AB milletvekilleri, Big Tech’in iş uygulamalarını dizginlemek ve hakimiyetlerini sınırlamak için dönüm noktası niteliğindeki kuralları kabul ettiler.
  • Dijital Hizmetler Yasası ve Dijital Piyasalar Yasası, teknoloji devlerini yasa dışı içeriğin çevrimiçi yayılmasından ve potansiyel olarak haksız uygulamalardan sorumlu tutmayı amaçlamaktadır.
  • Ancak, yeni kural kitabının zorlu uygulama zorluklarıyla karşı karşıya kalabileceğine dair endişeler var.

AB milletvekilleri, bu yılın başlarında Dijital Piyasalar Yasasını (DMA) geçici olarak kabul ettiklerinde, teknoloji devlerinin pazar gücünü sınırlama konusunda ciddi olduklarının sinyalini verdiler. Nihayet AB’de antitröst uygulamasını bir sonraki seviyeye taşıyacak iki dizi kuralı kabul ettiler.

Avrupa Parlamentosu yeşil ışık yaktı (yeni sekmede açılır) yeni Dijital Hizmetler Yasası (DSA) ve DMA, büyük mesajlaşma platformlarını daha küçük hizmetlerle birlikte çalışmaya zorluyor ve teknoloji devlerinin herhangi bir cihazda önceden yüklenmiş uygulamaları kaldırmayı kolaylaştırmasını gerektiriyor. Ayrıca AB’nin yeni politikaları, tüketicilerin üçüncü taraf kaynaklardan uygulama indirmesine izin vermeyi amaçlıyor.