5G, havayolu endüstrisi için nasıl bir tehdit oluşturuyor?


Havayolu yetkilileri, FAA, FCC, Başkanlık ofisi ve Ulaştırma Bakanlığı’nı, AT&T ve Verizon 5G hücre sitelerinin büyük havaalanlarına yakın bir yerde etkinleştirilmesinin “felaket” bir havacılık krizine yol açabileceği konusunda uyardı. Konuyu eve götürmek için, bu hafta başlaması planlanan C bandı 5G hizmetinin “önemli sayıda” uçağı kullanılamaz hale getirebileceği ve bunun on binlerce Amerikalı yolcunun mahsur kalmasına yol açabileceği söyleniyor.

Önlem olarak AT&T ve Verizon, havayolu güvenliğini engelleyebilecek veya yere indirilmiş uçuşlara yol açabilecek bazı hücre sitelerini etkinleştirmemeye karar verdi. AT&T ve Verizon, bu bilginin yeni olmaması (2019’dan beri bilinmesine rağmen) ancak hiçbir zaman harekete geçilmemesi nedeniyle hüsrana uğradı. En azından söylemek gerekirse kafa karıştırıcı, çünkü gerçek oyuncuların hiçbiri en iyi Android telefonları etkilemesine rağmen bunu tam olarak açıklamaya zahmet etmiyor.

Ne oluyor?

5G radyo kulesi

Kaynak: Nick Sutrich / Android Merkezi (İmaj kredisi: Kaynak: Nick Sutrich / Android Central)

2021’in başlarında, 3,7 ila 3,98 GHz aralığındaki C bant spektrumu, 5G ağlarında kullanılmak üzere taşıyıcılara açık arttırmayla satıldı. Diğer çoğu ülke gibi, ABD de mevcut radyo spektrumunun çoğunun lisanslanmasını ve kullanımını sıkı bir şekilde kontrol etmektedir. Bu, taşıyıcıların onu kiralaması ve kullanımını yöneten belirli kurallara uyması gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, T-Mobile’ın burada söz konusu spektrumların hiçbirini kullanmadığını ve AT&T ile Verizon’un her kuralı ve yasayı iyi niyetle takip ettiğini belirtmekte fayda var.