2022’de bir flash sürücü kullanmalı mısınız?


Flash sürücüler çok çeşitli tasarım ve depolama boyutlarına sahiptir, ancak hepsinin ortak bir noktası vardır, taşınabilir olmaları ve dosyaları aktarmak için harika araçlar olmaları. Artık internet ve bulut depolama her yerde bulunabildiğine ve her zamankinden daha uygun fiyatlı olduklarına göre, 2022’de hala kullanılmaya değer olup olmadıklarına bakmanın zamanı geldi. akıllı telefonunuz ile kullanabilirsiniz.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Flash Sürücü nedir?

Flash sürücülere genellikle kalem sürücüler, bellek çubukları ve flash sürücüler denir. Flash sürücüler, verileri depolamak için kullanılan flash bellek içerir. Genellikle bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler arasında dosya aktarmak için kullanılır. Düşük fiyatları ve kompakt boyutları nedeniyle harikalar. Ayrıca bilgisayarları başlatmak ve işletim sistemlerini yeniden yüklemek için mükemmel bir cihazdır. Flash sürücüler, 2 GB ile 2 TB arasında değişen çeşitli depolama seçenekleriyle gelir.

MacBook Pro ve iPad Pro için en iyi USB-C hub’larını bulmanıza yardımcı olacak birkaç kılavuzumuz var. Paranın satın alabileceği en iyi USB-C monitörler de ilginizi çekebilir.

2022’de bir flash sürücü kullanmalı mısınız?

USB flash sürücüler

USB flash sürücüler tüm şekil ve boyutlarda gelir

Kaynak: Pocketnow, SanDisk

Garip bir soru gibi görünebilir, ancak artık internet ekonomik ve verimli hale geldiğine göre, bir flash sürücü kullanmaya değip değmeyeceğini sormalıyız. Cihazlar arasında dosya aktarımı söz konusu olduğunda, en iyi ve en hızlı seçenek yine de Google Drive, iCloud veya OneDrive gibi bir bulut hizmeti kullanmak veya dosyaları ağda paylaşmak için evinizdeki Wi-Fi’yi kullanmaktır. Genellikle daha fazla veri işledikçe zamanla yavaşlayan USB 2.0 veya 3.0 flash sürücülerden çok daha hızlıdır.

Ancak, yavaş bir bağlantınız varsa veya internet verileriniz sınırlıysa (“geniş bant sınırı” veya “veri sınırı” olarak da bilinir), bir flash sürücü kullanmanız daha iyi olabilir.

Flash sürücü kullanmanın avantajları

 • Farklı işletim sistemlerini denemenizi ve kurmanızı sağlar
 • Cihazlar arasında kolay veri aktarımı
 • Kullanım durumuna bağlı olarak, daha verimli olabilir

Flash sürücüleri kullanmanın daha mantıklı olduğu kullanım durumları vardır. Pek çok platformun sistem dosyalarını internetten indirmek için yerleşik bir yöntemi vardır, ancak bir işletim sistemini yeniden yüklemek için önyüklenebilir bir USB flash sürücü oluşturmak genellikle daha kolaydır. Hızlı ve kolaydırlar ve özellikle bu sürücüyü daha sonra kullanmak üzere saklamayı düşünüyorsanız veya aynı işletim sistemini birden fazla cihaza kurmak için kullanmak istiyorsanız kullanışlıdır. Gerçek zamanlı bir tasarruftur.

Linux işletim sistemlerini denemeyi planlıyorsanız, bir USB sürücüden bir makineyi çalıştırabileceğinizi öğrenmekten mutlu olacaksınız. Bu size işletim sistemini kullanmanın nasıl bir şey olacağına dair gerçek bir ilk elden deneyim sunar. Özellikle Ubuntu’yu ilk kez denediğinizde kullanışlıdır, ancak diğer platformlar için de kullanılabilir. Verimsiz olduğu ve sistem dosyalarının bir SSD’de veya uygun bir sabit sürücüde saklanması kadar hızlı olmadığı için, bir işletim sistemini USB çubuğundan uzun süre çalıştırmayı önermediğimizi belirtmekte fayda var.

Flash sürücü kullanmanın dezavantajları

 • değişen kullanım ömrü
 • Çoğu flash sürücü şifrelenmez
 • güvenilir değil

2022’de flash sürücü kullanmanın pek çok avantajı var, ancak bir o kadar da dezavantajı var. Her şeyden önce, flash sürücüler hızla bozularak veri kaybına neden olabilir. Bellek çubuklarının kullanım ömrü de sınırsız değildir ve bazı cihazların ömrü diğerlerinden daha uzundur.

Bazı işletim sistemleri bazen flash sürücüleri tanımakta zorlanırlar, bu da hayal kırıklığına neden olabilir ve sorun giderme gerektirebilir. Sürücüler bazen kullanıcıların manuel olarak bir sürücü harfi atamasını gerektirerek veri aktarma sürecini geciktirir.

Hepsi bu değil; bu cihazlar ayrıca yüksek güvenlik riski oluşturur. Bilgisayar korsanları, sosyal güvenlik numaraları, banka bilgileri ve parolalar gibi gizli bilgileri çalarak diğer kişilerin bilgisayarlarına erişmek için genellikle flaş sürücüleri geride bırakır. Herkese açık bir yerde bir flash sürücü bulursanız, kötü amaçlı yazılım ve virüsler içerebileceğinden, kendi bilgisayarınıza takmaya çalışmayın.

Evde flash sürücüler kullanmayı planlıyorsanız, özellikle OTG’nin çoğu akıllı telefon, tablet ve bilgisayarda evrensel olarak desteklendiğine göre, iş akışınızı iyileştirmek ve cihazlardaki verilere erişmek için hızlı ve kolay bir çözüm olabilir.

En iyi USB Flash Sürücülerden bazıları

Yavaş hızları nedeniyle USB 2.0 sürücüleri satın almanızı önermiyoruz. Fiyatlar son yıllarda önemli ölçüde düşerek USB 3.0, 3.1 ve 3.2 flash sürücüleri daha uygun fiyatlı hale getirdi. Listemiz sadece USB 3.0 ve üzeri flash sürücüleri içermektedir. Artık USB-C bağlantı noktaları tüm cihazlarda standart hale geldiğine göre, seçilen birkaç USB-C flash sürücüyü de ekledik.

 • Samsung FIT Plus flash sürücü

  Samsung FIT Plus

  Samsung FIT Plus, bu listedeki en hızlı ve en kompakt flash sürücülerden biridir. 300MB/s hıza sahiptir ve slim fittir. Videoları, resimleri ve diğer büyük dosyaları saklamak için mükemmeldir. 32 GB, 64 GB, 128 GB ve 256 GB depolama seçeneklerine sahiptir.

 • Samsung BAR Plus flash sürücü

  Samsung BAR Plus

  400MB/sn’ye varan hızları destekler ve tüm ihtiyaçlarınız için güvenilir bir flash sürücüdür. 256 GB depolama alanına sahiptir ve USB 3.1 kullanır. Sürücü aynı zamanda su geçirmez, darbeye ve mıknatısa karşı dayanıklıdır ve değişen sıcaklıklara dayanabilir, bu da onu veri depolamak ve dosya aktarmak için mükemmel bir seçim haline getirir.

 • Kingston DataTraveler flash sürücü

  Kingston DataTraveler

  Kingston DataTraveler, bir USB 3.2 bağlantı noktasına sahiptir ve 200MB/s okuma hızına sahiptir. Metal kasası vardır ve dosya aktarımı için kolay ve rahat bir yol sağlar. 32 GB, 64 GB, 128 GB ve 256 GB depolama kapasiteleri mevcuttur.

 • SanDisk 16GB flash sürücü

  kum diski

  Sandisk 3.0 flash sürücü, 130MB/s hız sunan bu listedeki en ucuz cihazlardan biridir. En hızlısı değil ama uygun fiyatlı ve 16 GB ile 512 GB arasında değişen birden çok depolama boyutunda mevcut.

 • Sandisk 32 GB ve 64 GB flash sürücüler

  SanDisk Ultra USB 3.0 Flash Sürücü

  Paranın karşılığını en iyi verenlerden biri. 32 GB ve 64 GB flash sürücüyle birlikte gelir ve dosyaları aktarmak ve önyüklenebilir sürücüler oluşturmak için mükemmeldirler. SanDisk ayrıca gönül rahatlığı için 5 yıllık sınırlı bir garanti sunuyor.

 • PNY Turbo Ataşe 3 flash sürücü

  PNY Turbo Ataşesi 3

  Bu listedeki diğer birçok flash sürücü gibi, PNY Turbo Attache 3, USB 2.0 bağlantı noktalarıyla geriye dönük uyumludur ve büyük dosyaları hızlı bir şekilde depolamanıza ve aktarmanıza olanak tanır. Bu flash sürücüyü anahtarlıklara ve sırt çantalarına da takabilirsiniz.

En iyi USB-C Flash Sürücüler

 • SanDisk 128GB USB Type-C parmak sürücü

  SanDisk Çift Sürücü

  Henüz USB-C’ye bağlı değilseniz, SanDisk Dual Drive’ı düşünebilirsiniz. Hem USB-C hem de USB-A bağlantı noktaları için kaydırıcıya sahiptir, bu da onu dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler ve diğer birçok uyumlu cihazla kullanmak için en iyi seçeneklerden biri yapar. 64GB modeli ekonomiktir ve bu listedeki en iyi sürücülerden biridir.

 • Samsung C Tipi Flash Sürücü

  Samsung C Tipi Flash Sürücü

  Samsung USB-C flash sürücü 64 GB, 128 GB ve 256 GB depolama boyutlarıyla birlikte gelir. 300MB/sn’ye varan hızlara sahiptir ve akıllı telefonlar ve tabletler dahil olmak üzere USB-C cihazları arasında dosya aktarımı için mükemmeldir. Samsung ayrıca gönül rahatlığı için 5 yıllık sınırlı bir garanti sunar.

 • SanDisk USB-C flash sürücü

  SanDisk USB-C

  Daha renkli bir şey istiyorsanız, SanDisk USB-C flash sürücü beş renk seçeneğiyle sunulur. Akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar arasında dosya aktarmanıza izin veren OTG’yi (On-The-Go) destekler. Uygun maliyetlidir ve 150MB/sn’ye kadar hız sağlar.