2021’de Öğrenciler için En İyi MacBook, Air, Pro ve iMac


Apple’ın bilgisayarları, uzun ömürlü olmaları ile tanınırlar; bu, olağanüstü yapı kalitesi ve donanım-yazılım entegrasyonu sayesinde, cihazın satın alınmasından yıllar sonra sorunsuz çalışmasını sağlar. 2021’de bir öğrenci olarak, bir bilgisayara sahip olmak eğitiminizin ayrılmaz bir parçasıdır ve cihazınızın yüksek düzeyde performans sağlarken yıllarca kullanımdan kurtulmanızı sağlayacağını bilmek güven vericidir. Bu nedenle, doğru satın alma kararını vermenize yardımcı olmak için bu kılavuz, öğrenciler için en iyi MacBook ve Mac masaüstü seçeneklerini inceleyecek.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Paranızın Karşılığına En Fazla Değer Veren: M1 MacBook Air

Öğrenciler için En İyi MacBook

MacBook Air, ince ve hafif tasarımı nedeniyle her zaman popüler bir cihaz olmuştur, ancak düşük güçlü Intel işlemcileri, yoğun görevleri yerine getirmesini engellemiştir. Apple, M1’in piyasaya sürülmesiyle cihazı yeniledi ve artık 4K video düzenleme ve diğer benzer yoğun iş yüklerinin üstesinden gelebilir.

Sekiz çekirdekli işlemci, yedi çekirdekli GPU ve 8 GB RAM içeren temel model, saatlerce kelime işlemeyi kaldırabilen ve tarayıcı sekmeleri ile açık uygulamalar arasında sorunsuz geçiş yapabilen bir cihaza ihtiyaç duyan öğrenciler için mükemmel olacaktır. Dizüstü bilgisayarı kullanmış biri olarak, bir zaman çizelgesinde hareket etmenin çok kolay olduğu, ancak uzun dışa aktarma sürelerinin yaratıcı sürecinizi engelleyebileceği Premiere Pro gibi uygulamalardaki performansına kefil olabilirim.

Öğrenciler için En İyi MacBook

Apple MacBook Air (M1, 2020)

İnce ve hafif bir cihaz, öğrenciler için mükemmel ve iyi düzeyde maliyet/performans oranı sunuyor.

Yaratıcılar için Mükemmel: M1 MacBook Pro 13 inç

en iyi Pro M1 MacBook

M1 MacBook Pro ile, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için etkin bir şekilde daha fazla ödeme yaparsınız. Daha yüksek maliyet, daha parlak bir ekran panelinde, daha iyi hoparlör sisteminde, Touch Bar’da ve yoğun iş yüklerini uzun süreler boyunca sürdürmek için fanları kullanan bir termal sistemde görülebilir.

M1 MacBook Air’den farklı olarak, temel modelde sekiz çekirdekli işlemci ve sekiz çekirdekli GPU bulunur ancak yine de yalnızca iki Thunderbolt USB-C bağlantı noktası vardır. Dolayısıyla bu cihaz, yaratıcı programları kullanma eğiliminde olanlar için idealdir, çünkü 500 nitlik panel rengin doğru şekilde haritalanmasına yardımcı olabilir. Fanlar tarafından sağlanan bir performans artışı, bazı uygulamalarda belirgin hale gelebilir, ancak önemli olmamalıdır.

en iyi Pro M1 MacBook

M1 13 inç MacBook Pro 2020

Yoğun iş yükleri altında daha parlak bir panel ve geliştirilmiş performans. Yaratıcı bir alanda öğrenciler için mükemmel.

Yoğun Yaratıcı İş Yükleri için: Intel MacBook Pro 13 inç

Yoğun iş yükleri için Intel MacBook Pro

Apple’ın ARM tabanlı M1 dizüstü bilgisayarları, dikey tümleştirmenin sunduğu avantajlar nedeniyle önümüzdeki aylarda Intel benzerlerinin yerini alacak olsa da, x86 yongalarıyla çalışan aygıtlar hâlâ daha yüksek depolama kapasitelerine, artırılmış RAM’e ve USB-C bağlantı noktalarına erişebiliyor.

MacBook Pro’nun bu sürümü, 32 GB RAM, 4 TB SSD ve dört Thunderbolt 3 bağlantı noktasına sahip olmasına izin veren yapılandırmalara sahiptir; M1 aygıtındaki sınırlamanın aksine, bunlardan ikisi harici ekranlara güç sağlayabilir. Bu nedenle, daha fazla ekrana, ek RAM’e erişmeye ihtiyacı olan ve M1 çipin bazı yazılımlarla sunabileceğinden daha iyi performans isteyen yaratıcı bir öğrenciyseniz, MacBook Pro’nun bu sürümü tam size göre.

Yoğun iş yükleri için Intel MacBook Pro

Intel 13 inç MacBook Pro 2020

Bu cihaz, Bootcamp kullanma yeteneği, çeşitli RAM ve dahili depolama yapılandırmaları ve iki harici ekrana güç sağlama yeteneği ile bir Mac’in tüm iyiliğini sunar.

Profesyonel Öğrenciler İçin: MacBook Pro 16 inç

En güçlü MacBook

Dahili farklılıklar dışında, M1 cihazlarının sunmadığı bir şey varsa, o da daha büyük ekranlı bir MacBook Pro’nun kullanılabilirliğidir. Bu 16 inçlik dizüstü bilgisayar, ayrı bir grafik kartının sağlayabileceği ham güce ihtiyaç duyan ve üzerine atılan her türlü iş yükünü kaldırabilecek bir cihaza sahip olmayı tercih eden profesyoneller için seçilecek cihazdır.

Daha büyük MacBook Pro’nun bu yıl içinde yenilenmesi muhtemel olsa da, niş yazılımları veya aşırı özel iş yüklerini kaldırabilecek bir cihaz satın almak isteyen öğrenciler için bu cihaz harika bir seçim. Dizüstü bilgisayarın çeşitli yapılandırmaları, maksimum 64 GB RAM, 8 TB dahili depolama ve 8 GB grafik kartına sahip olmasını sağlar. Bootcamp ile uyumluluğu, başka şekilde desteklenmeyen yazılımları kullanmayı da mükemmel kılar.

En güçlü MacBook

Intel MacBook Pro 16 inç 2019

Bir mühendislik bölümü okuyanlar için mükemmel. Cihaz, taşıması kolay bir form faktöründe harika grafik performansı sunar.

Evde Öğrenme İçin: M1 Mac Mini

masaüstü M1 Mac Mini

Daha önce listelenen M1 cihazlarına benzer şekilde, Mac Mini’nin bu sürümü, evden çalışan bir öğrenciye ayak uydurabilecek bir performans sunabilir. Ancak bu cihazı evlerinde veya yurtta yaşayanlar için mükemmel kılan şey, ekranlar, mekanik klavyeler ve kablosuz fareler gibi bileşenleri karıştırıp eşleştirme yeteneğidir.

Mac Mini, bir Mac’in güven verici performansını daha düşük bir giriş maliyetiyle sunar – tabii ki bir masaüstü bilgisayar ve daha güçlü bir bağlantı noktası seçimi arıyorsanız. Aksi takdirde, MacBook Air ile gitmek daha iyi bir seçim olabilir.

M1 Mac Mini 2020

Donanım açısından özelleştirilebilir olan bu, ideal kurulumlarını oluşturmak için belirli bileşenleri kullanmak isteyen öğrenciler için mükemmel bir seçimdir.

Intel® Mac Mini

intel mac mini uzay grisi

Intel tabanlı Mac Mini ile M1’i ayıran çizgi oldukça bulanık; bu yüzden ikisi arasında seçim yapmak zor olabilir. Ancak, x86 sürümünün ekstra donanım kapasitesine ihtiyacınız olup olmadığına ve kullanmanız gereken yazılımın bu işlemciye bağlı olup olmadığına bağlıdır.

Bu cihaz, bilgisayarlarından performansın her zerresini çıkarmaya niyetli öğrenciler için mükemmeldir. Bootcamp’ın mevcudiyeti, M1’de bulunmayan bir yazılıma ihtiyaç duymaları durumunda öğrenciler için bunu mükemmel kılar.

Intel Mac Mini 2020

Bu cihaz, M1 Mac Mini’nin tüm avantajlarını ve niş yazılım kullanma becerisini sunar. RAM’in 64 GB’a yapılandırılabilirliği bir bonus.

Aile Bilgisayarı: M1 iMac

M1 iMac'i

24 inç ekranı, ince ve hafif tasarımı ve M1 destekli performansı ile Apple’ın bu cihazı, bir tasarım öğrencisinin yurdunda veya birinin evinde olması gereken başka bir model.

M1 iMac, güçlü olmasına rağmen yaratıcı iş yükleri veya hafif okul çalışmaları için daha uygun bir cihazdır; bu, daha küçük bir çocuğun takdir edeceği bir şeydir. Yeni ve geliştirilmiş mikrofon dizisi, harici kurulum ihtiyacını azaltır ve 1080p web kamerası da onu sınıflar için mükemmel kılar.

Bu nedenle, özellikle Mac Mini etrafında bir kurulum oluşturmak bir seçenek değilse, bu bir aile için mükemmel bir cihazdır.

M1 24 inç iMac 2021

Evden eğitim gören çocuklar için ideal hepsi bir arada kurulum. Davetkar tasarımı, parlak ekranı ve performansı, ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacaktır.

Yaratıcılar için Masaüstü: iMac 27 inç

en iyi iMac

27 inç iMac, 2020’de yenilenen bir cihazdır. 5K Retina Ekranı ve 10 çekirdekli Intel işlemcileri ile bu cihaz, grafik açısından yoğun oyun oynama veya birden fazla 4K video akışını düzenleme gibi her türlü görevi yerine getirebilir. Aynı zamanda, çeşitli aydınlatma koşullarında parlamayı azaltmaya yardımcı olan Apple’ın nano dokulu camına sahip diğer tek cihazdır. Bu iMac, yaratıcı bir öğrenci için mükemmel olan başka bir masaüstü bilgisayardır çünkü 128 GB RAM ve 8 TB SSD’ye sahip hepsi bir arada bir paket sunarak çalışmak için yeterli boşluk sağlar.

en iyi iMac

Intel 27 inç iMac 2020

Harika ayrıntılar sunan bir 5K panel ve iş yükünün olmamasını sağlayacak bir grafik sistemi, performans eksikliğinden etkilenmez.

Profesyonel Öğrenciler için Masaüstü: iMac Pro

en güçlü iMac

iMac Pro şu anda kullanımdan kaldırılıyor ve Apple’ın web sitesinde bulunmuyor olsa da, Cupertino devinin bugüne kadar sunduğu en güçlü donanım kombinasyonlarından birini sunuyor. Radeon Pro Vega grafikleriyle birleştirilmiş Intel Xeon W işlemcileri, kendisine atılan her türlü 3B oluşturma ve dışa aktarma işlemlerini kolayca gerçekleştirebilecek bir performans sunabilir. AutoCAD gibi programlar için harika çalışan ve mühendislik bölümleri için ideal bir cihaz olan iş istasyonu düzeyinde bir bilgisayardır.

256 GB RAM ile donatma yeteneği, çoğu kullanıcının asla ihtiyaç duymayabileceği bir boşluk sağlar.

en güçlü iMac

Intel iMac Pro

Kendisinden istenen her görevi aksamadan halledebilen makine.

Önerilerimiz

Üniversiteye gidiyorsanız, M1 MacBook Air’i satın almak kolay bir karardır. Bir öğrencinin isteyebileceği hemen hemen her işi yapabilecek güce sahip uygun maliyetli bir kurulum ve Apple yapımı silikon sayesinde uzun vadeli destek garantisi sunar. Lisede okuyorsanız veya bir dereceye giriyorsanız mükemmel olacaktır. M1 MacBook Pro, bu performansı bir adım öteye taşıyor ve bir tasarım öğrencisi için mükemmel bir seçim haline geliyor. Daha parlak panel, renklerin kendilerini ekranda temsil etme biçiminde önemli bir fark yaratabilir ve en küçük ayrıntıları bile fark etme yeteneği bir bonustur.

Ancak daha fazla RAM’e veya grafik gücüne ihtiyaç duyan bir öğrenciyseniz, dikkate almanız gereken 27 inç iMac’tir. Mobil kalmak istiyorsanız, Intel tabanlı 16 inç MacBook Pro satın almanız gereken cihazdır.