Press enter to see results or esc to cancel.

İletişim Uygulamaları

İletişim Uygulamaları

Telefonların icat edilme sebebiydi, iletişim! Ama günümüzde kaç kişi operatörü üzerinden mesajlaşıyor acaba, ya da bir kaç sene sonra hala normal telefon görüşmeleri yapacak mıyız? Artık internet bizim için her şeyi yeterince kolaylaştırmadı mı, hem de ücretsiz. İşte ben de bu yazıyla, günümüzde bir mantar gibi hızla çoğalan iletişim uygulamalarının bir kısmını sizlere sunacağım.

WhatsApp Messenger

İnternet üzerinden mesajlaşma denildiğinde akla gelen ilk isimdir, WhatsApp Messenger. Rakiplerinden çok daha eski ve çok daha geniş bir kullanıcı kitlesine hitap etmesi sebebiyle, en çok tercih edilendir. Özellikle grup mesajlaşmaları konusunda çokça tercih edilen WhatsApp; birine kolay yoldan fotoğraf, video veya konum göndermek istenildiğinde ilk tercih edilen yöntemlerden biridir.

Artık kullanıcılarına ücretsiz bir şekilde sunulan uygulama, abonelik sistemine dayanıyor. İlk yıl herhangi bir ücret ödemezken, sonrasında yıllık cüzi bir miktar para vermeniz gerekiyor. Ancak uygulamanın eski kullanıcılarına, ömür boyu abonelik ücretsiz… (Detaylı İnceleme & Abonelik Sistemi)

whatsapp

Viber

İnternet üzerinden telefon konuşması denilince yöneleceğiniz ilk adrestir, Viber. Özellikle yurtdışına çıkan insanlarla konuşmak için vazgeçilmez bir yöntem olan Viber, Wi-Fi veya 3G aracılığı ile düşük bir veri transferi karşılığı ücretsiz konuşma imkanı sağlamaktadır. Mesajlaşma gibi özellikleri de olan Viber, sadece iPhone’lar üzerinden değil bilgisayarlar üzerinden de kullanılabiliyor. Bu sayede biriyle telefonda konuşurken, konuşmayı bilgisayara aktarıp oradan da devam edebilirsiniz. (Detaylı İnceleme)

viber

Tango

Tango, internet üzerinden görüntülü konuşma yapmak isterseniz başvuracağınız ilk adreslerden biridir. Sadece görüntülü görüşme özelliği ile kalmayıp, konuşurken bir yandan  da eğlenebileceğiniz farklı ek özellikleri vardır Tango’nun. Kendi kategorisinde kullanım alanı epey fazla olan Tango’nun, bir görüntülü görüşme uygulaması olduğu için yüksek miktarda veri tükettiğini de unutmamak gerekir.

tango

Skype

Görüntülü görüşme denildiğinde ilk akla gelen sistemlerden biridir Skype, belki de biriydi. Benzeri uygulamalara göre çok daha köklü bir geçmişi olan Skype; ilk olarak bilgisayarlar arasında görüntülü görüşme yapmak için çıktıysa da, AppStore’a yayınladığı uygulamanın ardından akıllı telefonlar üzerinden de görüşme yapmaya olanak sağlıyor. Viber ve Tango’nun aksine; telefon numarasına değil de, Skype hesabına bağlanması son kullanıcının ilgisini bir miktar düşürüyor. Bunun dışında belli bir ücret karşılığı gerçek hatları arama özelliği de bulunan Skype, özellikle uluslararası telefon görüşmesi yapan kişiler için oldukça tercih edilesi.

skype

WeChat

Televizyona reklam vermeye başlayan ilk mesajlaşma uygulamalarındandır WeChat. Klasik bir internet üzerinden ücretsiz mesajlaşma imkanı sağlayan uygulamaların çoğu özelliklerini barındırmasının yanı sıra, kendisine has çıkartmaları ile farklı bir tarz yakalamaya çalışmıştır. Kullanıcı kitlesi WhatsApp kadar geniş olmadığı için fazla tercih edilmese de, klasikten sıkılıp yeni şeyler arayanlar için hoş bir alternatiftir.

WeChat

Line

WhatsApp ve WeChat’ten sonra bir başka mesajlaşma uygulaması, line. Tıpkı WeChat’te olduğu gibi televizyon reklamları ile kendini duyurmaya çalışan Line, benzeri mesajlaşma uygulamalarından daha farklı bir tarza sahiptir. Kullanıcı kitlesi, WhatApp’ın yanında epey düşük kalan Line; WeChat’e oranla daha fazla ve daha farklı tarzda çıkartmalar barındırır. Aynı zaman da bir sosyal ağ gibi davranan Line, gönderilerinizi tüm arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz bir Timeline’a sahiptir.

line

MessageMe

Geçmiş zamanlarda bir ara sosyal medya üzerinden çıkan bir furya ile çok ünlü bir hale gelen MessageMe, günümüzde pek tercih edilmeyen bir mesajlaşma uygulaması. Rehberinizdeki kişilerle konuşabildiğiniz gibi; sahip olduğu MessageME PIN’ini paylaşarak, insanları eklemeden de konuşabilmenizi sağlar. Çıkartmalar dahil mesajlaşma uygulamalarında olan çoğu özelliği barındıran MessageMe, klasiğin aksine “Çizim” özelliğine de sahiptir. Bu sayede o anda çizdiğiniz bir resmi, karşı tarafa gönderebilirsiniz.

message me

Facebook Messenger

İsminden de anlaşılabileceği gibi, Facebook mesajlarını rahatlıkla kontrol edebilmeniz için geliştirilen Facebook Messenger; revaçta olan mesajlaşma uygulamaları gibi bir çok ek özellik barındırmamaktadır. Ayrıca uygulamanın yapabildiği her şeyi Facebook’un resmi uygulaması da yapabildiği için, çok da gerekli gözükmüyor benim gözüme. Yine de mesajlara rahatlıkla ulaşmak isterseniz, kullanılabilecek güzel bir uygulama.

facebook messenger

Hangouts

Google’ın pek kullanılmayan sosyal ağı g+’ın sunduğu görüntülü görüşme sistemidir. Mesajlaşma sistemi ile Facebook Messenger’i, görüntülü görüşme imkanı ile de Skype’ı andıran uygulama; ikisinin birleşimi bir tarzda oluşturulmuş. Hoş tasarımı ve bir kaç kişi ile aynı anda görüntülü görüşme yapabilme imkanı uygulamanın değerini oldukça arttırsa da, kullanıcı kitlesinin azlığı sebebiyle pek pratik bir sistem sayılmaz.

 hangouts

Facetime & iMessage

AppStore’da bulunan 3.şahıs uygulamalarının ardından; gelelim Apple’ın kendi sistemlerine. İnternet üzerinden ücretsiz mesajlaşma imkanı sunan iMessage; iPhone, iPad ve Mac’ler arasında hızlı ve stabil bir mesajlaşma ağı oluşmasını sağlıyor. Facetime dediğimiz ve eskiden sadece görüntülü görüşme imkanı sunan, ancak artık sesli arama özelliğine de sahip olan sistem ise; yine iPhone, iPad ve Mac’ler arasında güçlü bir iletişim ağını oluşturuyor. Apple dışı cihazlar tarafından desteklenmediği için kullanıcıları daha çok yukarıda tanıttığım 3.şahıs uygulamalara yönlendirse de, kendi cihazları arasında oldukça başarılı sonuçlar verdiği için tercih edilebilir.

SONUÇ

Günümüzde o kadar gelişti ki mesajlaşma uygulamaları, bu yüzden herhangi biri ihtiyacınızı büyük ölçüde karşılayacaktır. Şahsen benim için kullanıcı kitlesi çok önemli olduğundan; benim vazgeçilmez ikilim WhatsApp ve Viber‘den oluşuyor. Yine de tercih sizin. Ulaşmak istediğiniz kişi hangi sistemi kullanıyorsa, siz de onu kullanın. İster tüm uygulamaları yükleyerek telefonunuzu (benim gibi) bir çöplüğe dönüştürün. İsterseniz de bir tanesinde karar kılarak, onunla yetinin… 🙂

1 Comment

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

1 Comment

Küçük Elma Kurdu

[…] İletişim Uygulamaları […]


Leave a Comment


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261