Press enter to see results or esc to cancel.

Sözlük

Sözlük

Apple ile ilgili 100’den fazla terimi, açıklamalarıyla birlikte dev bir sözlük altında topladım. Apple Terimler Sözlüğü diye adlandırdığım bu sözlükte; Apple ile yeni tanışan bir kullanıcıdan tutun, profesyonel bir kullanıcıya kadar herkesin rahatlıkla anlayabileceği bir dil kullanmaya çalıştım. En basit terimlerden, karışık olanlara kadar her şey; alfabetik bir sıra ile hazırlanan bu sözlükte “Neyin ne olduğunu” rahatlıkla görebilirsiniz. Sadece açıklamalar değil, içerdiği linkler ile de oldukça faydalı olduğunu düşündüğüm bu yazıda; kendi arşivim ve Apple‘ın kaynakları dışında, iPhoneTurkey ve SihirliElma‘dan linkler de yer alıyor. Bu sebeple farkında olsun, olmasın; bir şekilde bu sözlükte emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.

Eksik gördüğünüz, koymayı unuttuğum terimlerden; var olan, ama açıklamasını eksiz gördüğünüz terimlere kadar her şeyi bizlerle rahatlıkla paylaşabilirsiniz. İster bu yazıya yorum yaparak, isterseniz de direkt olarak bizimle iletişime geçerek; söylemek istediklerinizi söyleyebilirsiniz. Şimdilik 100’ü aşkın terimin bulunduğu bu sözlük, sizlerin de yardımı ile en geniş Türkçe Apple Sözlüğü olacaktır. 🙂

Activate: iPhone, iPad ve iPod Touch’ların kutusundan ilk çıkarıldıkları anda karşınıza çıkan ekrandır. Bir nevi kurulum olan Activate, adından da anlaşılacağı gibi cihazı aktif hale getirme işlemi de denilebilir. Restore sonrasında da aynı ekranla karşılaşırsınız.

AirDrop: Kablosuz bir şekilde dosya transferi yapmanızı sağlayan sistemdir. Bir süredir Mac’ler arasında kullanılan bu sistem; iOS 7’nin ardından iPhone 5 ve 4.nesil iPad tarafından da kullanılmaya başlayacaktır.

AirPlay: Apple cihazları tarafından kablosuz ses ve görüntü paylaşımıdır. iPhone, iPad, iPod Touch veya Mac’inizde çalan bir şarkıyı AirPlay aracılığı ile; AirPlay uyumlu bir hoperlörden kablosuz dinleyebilirsiniz. Veya Apple TV’nizi kullanarak; cihazınızda oynayan bir video’yu, televizyona aktarabilirsiniz. AirPlay Mirroring denen kavram ile de; o anda cihazınızda (iPhone4S ve iPad2 üstü cihazlar) var olan tüm görüntü ve sesi, yine Apple TV aracılığı ile televizyonunuza aktarabilirsiniz. (AppleTV ve AirPlay Hakkında Detaylı Bilgi ve Uzman Bir Görüş)

AirPort Express: Apple’ın fazla duyulmamış AirPort ailesinin en küçük üyesidir. Kaba tabirler; evinizde kullandığınız internetin dağıtıcılığını üstelenmektedir. Aynı zamanda AirPort Express’e bağlayacağınız bir hoperlör, AirPlay; bir yazıcı, AirPrint yeteneklerine kavuşur. (AirPort Express Hakkında Detaylı Bilgi ve Uzman Bir Görüş)

AirPort Extreme: AirPort ailesinin ortanca kardeşi olan AirPort Extreme’in AirPort Express’den en büyük farkı; cihaza bağlayacağınız bir HardDisk’in, kablosuz bir şekilde paylaşmına imkan vermesi. Bunun dışında Express’e oranla biraz daha büyük ve pahalı olması, cihazın dezavantajlarından biri. (AirPort Extreme Hakkında Detaylı Bilgi ve Uzman Bir Görüş)

AirPrint: Apple’nın iOS için geliştirdiği kablosuz yazdırma sistemidir. AirPrint destekli bir yazıcıya sahipseniz; hiç bir aracı kablo veya bilgisayar kullanmadan, iPhone, iPad ve iPod Touch’ınızdan çıktı alabilirsiniz.

Aperture: Apple’ın Mac’ler için geliştirdiği fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. Daha çok profesyonellere hitap eden bu uygulamayı, geliştirilmiş bir iPhoto olarak görebiliriz. 150TL’lik bir fiyat etiketi olan Aperture’u Mac AppStore üzerinden satın alabilirsiniz.

App: Türkçe karşılığı “uygulama” olan App kelimesi, AppStore başta olmak üzere bir çok şeye ismini vermiştir. Kısaca; AppStore’dan indirdiğiniz her bir uygulama birer App’tir.

Apple ID: Türkçe karşılığı Apple Kimliği‘dir. AppStore, iTunes Store, iCloud gibi bir çok sistemi kullanmak için bu kimliğe ihtiyaç duyarsınız. Ücretsiz bir şekilde oluşturabileceğiniz bu kimlik; kredi kartlı ve kredi kartsız olmak üzere iki çeşittir. Ücretli uygulama, oyun, film ve müzik gibi şeyleri satın almanız için kredi kartı bilgilerinizi isteyen Apple, bu bilgileri vermek istemeyenler için kredi kartsız Apple Kimliği almanın yolunu da açık tutmuştur. (Kredi Kartsız Apple ID Almak Hakkında Detaylı Bilgi)

Apple Store: Apple’ın donanım satışını yaptığı fiziksel mağazaların adıdır. Klasik mağaza anlayışından uzak; genellikle çok gösterişli ve kendine has özellikleri ile ünlü olan AppleStore’lar henüz resmi olarak ülkemizde bulunmuyor. Ancak inşaatının devam ettiği ve yakın bir tarihte ülkemizde de var olacağı biliniyor. Ayrıca Online Apple Store adı altında geçen mağaza ise; Apple’ın donanımlarını internet üzerinden sipariş edebildiğiniz adres. Bu mağazada henüz resmi olarak ülkemizde hizmet vermiyor maalesef.

AppleTV: Apple’ın eğlence amaçlı çıkardığı; iTunes üzerinden satın aldığınız filmleri kolaylıkla HD televizyonlarınızdan izlemenize olanak veren siyah renkli minik bir kutu. Aynı zamanda Mac ve iOS cihazlarını AirPlay ile televizyona aktarmanızı da sağlayan AppleTV, hoş tasarımı ile salonunuzda güzel bir yere sahip oluyor. (AppleTV Hakkında Detaylı Bilgi ve Uzman Bir Görüş)

AppStore: iPhone, iPad ve iPod Touch’larınıza; birbirinden mükemmel uygulamaları yükleyebileceğiniz mağaza. Gereken tek şey bir Apple ID ve internet bağlantısı. Cihazınızda bulunan AppStore logosuna tıklayarak ulaşabileceğiniz geniş içerikli bu mağaza sayesinde; iPhone ve iPad’iniz gerçek gücüne kavuşacak. AppStore’u en yüksek verimle kullanmak istiyorsanız; bizi takip etmeye devam etmenizi öneririm. 🙂

Back Up: Türkçe karşılığı Yedekleme olan Back Up işlemi; iTunes ve iCloud olmak üzere iki farklı yolla yapılabilir. Eski ve klasik bir sistem olan iTunes üzerinden yedek alma işlemi; iTunes yüklü bir bilgisayar ve bir kablo gerektirir. Ancak iCloud yedeklemesine göre hem daha hızlı hem de kapasite sınırı olmaması sebebiyle tavsiye edebileceğim yoldur. (iTunes Yedeklemesi ve Yedekten Dönme) iCloud yedeklemesi ise bir internet bağlantısı gerektirir. Bu sistem sayesinde aracı bir bilgisayar kullanmadan, istediğiniz zaman yedekleme yapabilirsiniz. (iCloud Yedeklemesi Hakkında Detaylı Bilgi)

BaseBand: Cihaz ile Operatör arasındaki bağlantıyı yapan, ses ve data akışı yapması gerektiğinde bunu kontrol eden sistemdir. Kısaltması olan BB şeklinde de karşılaşabileceğiniz BaseBand’ı, Ayarlar->Genel->Hakkında kısmından Modem Firmware adı altında görebilirsiniz. Yeni çıkan Firmware’ler ile yükselir.

Beta: Tüm yazılım dünyasında, bir sistemin henüz geliştirilme aşamasında olduğunu belirtmek için kullanılır. Genellikle WWDC gibi etkinliklerde tanıtılan yeni işletim sistemleri; Beta adı altında Developer’ların kullanımına açılır. Normal kullanıcıların ulaşamadığı bu Beta sürümler, var olan hataların giderilmesini amaçlar. Bu sebeple, özellikle Major Update’lerin Beta’larında bir çok eksik ve hata bulunabilmektedir.

Cable (30pin): Son olarak iPhone 4S, 4.nesil iPod Touch ve 3.nesil iPad’de görülen kablo çıkışının adıdır. Tüm eski iOS cihazları aynı çıkışı kullandığı için; birbirlerinin kablolarını kullanmalarında sıkıntı oluşmaz.

Cable (Lightning): İlk olarak iPhone 5’te görülen; daha sonra 5.nesil iPod Touch ve 4.nesil iPad’de de yer alan kablo çıkışının adıdır. 8pin’lik yapısıyla; eski 30pin’lik kabloya nazaran oldukça küçük ve incedir. Çift taraflı kullanılabilmesi, ters takma derdini ve kötü süprizleri ortadan kaldırır.

Cydia: Jailbreak ile ilgili bir terimdir. Jailbreak yapılmış cihazlar için; AppStore gibi uygulamaları bulup yükleyebilecekleri bir mağazadır. Ayrıca Cydia sayesinde telefonunuzun sistemlerini de değiştirebilir ve kendinize göre özelleştirebilirsiniz. (Cydia için Jailbreak yapılması şarttır, ben önermiyorum açıkçası.)

Developer: Türkçe karşılığı “Geliştirici“dir. AppStore’dan indirdiğiniz bütün uygulama ve oyunlar, bir geliştirici veya geliştirici takımı tarafından yazılmıştır. Yıllık 99$ karşılığı üye olunan Geliştirici Programı sayesinde, her türlü geliştirici evinden uygulama yapıp AppStore gönderme ve Beta sürümlere ulaşma hakkına sahiptir.

DFU Mode: Açılımı “Devices Firmware Upgrade” olan DFU Mode, yazılım yükleme modu’dur. Sıfırdan yazılım yüklemek için kullanılır. Ayrıca DFU Mode’da yapılan Restore işlemi, cihazı tam manasıyla arkasında iz kalmayacak şekilde temizler. DFU Mode’a geçmek için kısaca; iTunes açıkken cihazı bilgisayarınıza bağlayın, Menü ve Kilit tuşlarına cihaz kapanana kadar basılı tutun, ekran karardıktan 5 saniye sonra kilit tuşunu bırakıp menü tuşuna basmaya devam edin, yaklaşık 10 saniye sonra iTunes’ta cihazın kurtarma moduna alındığına dair bir uyarı göreceksiniz. iPhone’un ekranı tam anlamıyla karanlık olacak. Şuan DFU Mode’dasınız. DFU Mode’dan çıkmak için; 10 saninye kadar menü ve kilit tuşuna birlikte basın, elma logosu ekrana gelip gidecektir. Şimdi kilit tuşuna bir kez basarak normal açılışınızı yapın. DFU Mode’dan çıktınız.

Downgrade: Alt sürümlere geçme işlemidir. Normal koşullar altında işletim sistemini güncelleyen biri, eski sürümlere dönemez. Ancak SHSH kaydı alınarak bu işlem yapılabilir. Downgrade sonrası Baseband sabit kalır, değişmez.

Dual Screen: Türkçe karşılığı Çift Ekran‘dır. iPhone, iPad veya iPod Touch’ımızı AirPlay Mirroring sayesinde AppleTV’mize yansıttığımızda, bazı uygulamalarda iki farklı ekran gözükecektir. Genellikle oyunlarda kullanılan bu Dual Screen teknolojisi sayesinde; cihazınızda farklı bir ekran gözükürken, televizyonda farklı bir ekran gözükmektedir.

EarPods: iPhone 5’in tanıtıldığı 12 Eylül lansmanında ilk defa gözüken EarPods, Apple’ın yeni nesil kulaklığının adıdır.

EDGE: Günümüzde 3G’nin çekmediği yerlerde gözümüze çarpan EDGE teknolojisi, zamanın hızlı internet erişimlerinden biriydi. Açılımı “Enhanced Data Rates for GSM Evolution” olan EDGE, maksimum 256 Kbps veri iletim hızına ulaşabiliyor. Ancak 3G’nin çok yoğun bir şekilde kullanıldığı alanlarda, mevcut yoğunluktan kurtulmak için Ayarlar->Genel->Hücresel ‘den 3G’yi kapatırlarsa EDGE hızında ferah bir internete kavuşabilirler.

Facebook: Günümüzün en büyük sosyal ağı olan Facebook; iOS6‘nın ardından iPhone, iPad ve iPod Touch’lar ile olan entegrasyonunu tamamladı. Küçük Elma Kurdu’nu da Facebook üzerinden takip edebildiğinizi unutumayın. 🙂

FaceTime: Mac, iPhone, iPad ve iPod Touch’lar arasında görüntülü görüşme yapmayı sağlayan Apple yazılımıdır. İnternet üzerinden kullanılan FaceTime, operatölerden tamamıyla (3G kullanıyorsanız data transferi hariç) baağımsızdır. Bu sebeple ücretsizdir.

Final Cut Pro X: Apple’ın profesyonel video düzenleme uygulamasıdır. Mac AppStore üzerinden 550TL’ye satın alabileceğiniz uygulama, fiyatından da anlaşılabileceği gibi tam anlamıyla profesyoneldir. 😀 (Detaylı Bilgi-ing-)

Finder: Mac’lerde bulunan en temel uygulamadır. Klasörlere, dosyalara; kısaca her şeye Finder pencereleri sayesinde ulaşırız. (Detaylı Bilgi)

FireWire: Tam tanımıyla; Apple tarafından geliştirilen yüksek hızlı arayüz bağlantısıdır. IEEE 1394 standartına dayanır. 400 ve 800 Mbps hızlarını destekler. Kabaca ise; bir çeşit hızlandırılmış USB bağlantısıdır. Yüksek veri transferinden dolayı; kamera, fotoğraf makinesi, harddisk gibi cihazlarda kullanılır.

Firmware: Kaba tabirle; iOS sürümü‘dür. İnternet ve yazılım dünyasında farklı anlamlara gelse de; iPhone, iPad ve iPod Touch’lar söz konusu olduğunda işletim sistemi anlamına gelmektedir. Kısaca FW de denilmektedir. Örneğin; iOS 4.3.3 veya iOS 6.1.2 birer Firmware’dir. Yeni çıkan güncellemeleri yaptıkça, Firmware’inizi yükseltmiş olursunuz. Ayrıca otomatik olarak en son sürümü yüklemek yerine, istediğiniz belli bir sürüme sahip olmak için; o sürümün firmware’ını manuel bir şekilde cihazınıza yüklemelisiniz. (Manuel Yazılım Güncelleme ve Tüm Firmware’lar)

FreeAppADay: Ücretli uygulamaların, kısa süreliğine -genellikle 24 saat- ücretsiz olmasını sağlayan sistemlerden bir tanesidir. Geliştiriciler ile ortak hareket eden FreeAppADay, bu tarz kampanyalar düzenleyen firmaların en bilinenlerindendir.

Game Center: Apple ID üzerinden bağlanabileceğiniz, oyunlar üzerine geliştirilmiş bir sosyal ağ platformudur. Arkadaşlarınızı bulup birlikte oyun oynamaktan, başkalarının neler oynadığını öğrenmeye kadar bir çok işlevi vardır GameCenter’ın. (Detaylı Bilgi)

GarageBand: Apple’ın müzik düzenleme uygulamasıdır. Aslında sadece müzikleri düzenlemeden öte; çalma, öğrenme gibi farklı özellikleri de mevcuttur. Mac ve iOS için iki farklı GarageBand vardır. Mac için olanı 27TL karşılığı Mac AppStore‘dan; iPhone, iPad ve iPod Touch için olanı ise 9TL karşılığı AppStore‘dan indirebilirsiniz. (Detaylı Bilgi: Mac & iOS)

Gazete Bayisi: AppStore üzerinden abone olduğunuz dergi ve gazetelerin bulunduğu klasör-uygulama karışımı şeydir. iOS5 ve üzeri olan tüm iPhone, iPad ve iPod Touch’larda görebileceğiniz Gazete Bayisi; güzel tasarlanmış bir e-dergi rafıdır. (Klasör-uygulama karışımı dememin sebebi; diğer uygulamalar gibi başka bir klasörün altına girememesindendir.)

Genius: Hem iTunes hem AppStore için kullanılan Genius; bir çeşit tavsiye sistemidir. Genius sayesinde; indirdiğiniz uygulamaların veya iTunes’tan satın aldığınız müziklerin bilgisi anonim bir şekilde Apple’a gönderilir. Daha sonra bu bilgiler doğrultusunda seveceğiniz tahmin edilen müzik ve uygulamalar Genius listesi olarak size sunulur.

Gevey: SIM kilitli cihazların, normalde izin verilenden farklı SIM kartları ile de kullanılabilmesi için geliştirilmiş sistemdir.

Home Tuşu: Türkçe’ye Menü Tuşu şeklinde çevirebileceğimiz bu tuş; iPhone, iPad ve iPod Touch’ların en bilindik tuşudur. Ekranın hemen altında kare şeklinde bir simgeye sahip olan bu yuvarlak tuş; her konuda elimiz ayağımız oluyor.

IMEI: Her telefonun kendi ait bir IMEI numarası vardır, tıpkı kimlik gibi. Kendi IMEI numaranızı Ayarlar->Genel->Hakkında kısmından öğrenebileceğiniz gibi, *#06# ‘yi tuşlayarak da öğrenebilirsiniz.IMEI numarası ile telefonunuz hakkında öğrenebileceklerinizi IMEI.info adresinden görebilirsiniz.

iBooks: Apple’ın iPhone, iPad ve iPod Touch üzerinden e-kitap okunabilmesi için çıkardığı kendi uygulamasının adıdır. Varsayılan bir program olarak gelmeyip, AppStore üzerinden ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

iBooks Author: Apple’ın son kullanıcılar için çıkardığı bir e-kitap oluşturma programıdır. Sadece Mac kullanıcıların kullanabildiği iBooks Author’u Mac AppStore üzerinden ücretsiz bir şekilde indirebilir; kendi e-kitabınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. (Detaylı Bilgi)

iCloud: Bulut depolama ve eşzamanlama konusunda Apple’ın iOS5 sonrası hayatımıza soktuğu sistemin adıdır. Bir Apple Kimliği olan herkes ücretsiz 5GB’lık alandan faydalanabildiği gibi, yıllık belli bir ücret karşılığı ek alan da satın alabilirsiniz. Yedeklemelerden tutun, bulutta depo edilen uygulama ve oyun verilerine kadar; iPhone’umu Bul sisteminden, fotoğraf yayınına kadar bir çok işleve sahip iCloud denen bu teknoloji. (Detaylı Bilgi ve Uzman Bir Görüş)

iMac: Apple’ın masaüstü bilgisayarlarının en meşhurlarındandır. Dev ekranıyla ünlü olan iMac’ler, kasalarını ekranın içinde barındırır. Son modelleriyle iyice incelen ve adeta bir tasarım harikası haline gelen bu cihazlar, Mac ailesinin vazgeçilmezlerindendir. (Detaylı Bilgi)

iMessage: Apple’ın geliştirdiği internet üzerinden ücretsiz mesajlaşma sistemidir. WhatsApp tarzı bir sistem olup, sadece Apple cihazları arasında kullanılabilir. iOS5’in ardından iPhone, iPad ve iPod Touch’lar arası kullanılan iMessage; Mountain Lion’ın ardından Mac’lerde de kullanılabilir hale geldi. Kullanım kitlesi çok büyük olmasa da, bir kaç farklı cihazdan aynı konuşmaya ulaşabilmesi sebebiyle oldukça pratiktir. (Detaylı Bilgi ve Uzman Bir Görüş)

iMovie: Apple’ın video düzenleme uygulamasıdır. Video’ları kesip-biçmek, resim-müzik eklemek dışında; bir de Fragman özelliği bulundurur. Bu sayede çok acemi kullanıcılar dahi, rahatlıkla mükemmel videolar oluşturabilir. iOS ve Mac için iki farklı iMovie olup; iOS versiyonunu 9TL karşılığı Appstore‘dan, Mac versiyonunu 27TL karşılığı Mac AppStore‘dan indirebilirsiniz. (Detaylı Bilgi: Mac & iOS Küçük Elma Kurdu İnceleme: I ve II)

İnstallous: Jailbreak‘li cihazlara ücretsiz uygulama indirme platformudur. AppStore veya Cydia’da bulunan uygulamaların ücretsiz -korsan- versiyonlarını yüklemenize olanak sağlar. Ancak bir süre önce geliştiricisi tarafından kapandığı için -yani şu an hizmet vermiyor- kullanıcıları farklı arayışlara sürükledi.

iOS: iPhone, iPad ve iPod Touch’ların işletim sistemidir. Apple’ın da deyimiyle; “Dünyanın en gelişmiş mobil işletim sistemi“dir. 5 yıldan uzun bir geçmişi olan iOS’un mevcuttaki son sürümü iOS6 ve türevleridir. WWDC 2013‘de tanıtılan iOS7 ise sonbaharda son kullanıcıya ulaşmayı beklemektedir. (Detaylı Bilgi)

iPad: Apple tabletinin adıdır. Bazen tablet sektörünün geneli için bile iPad kullanılması yapılsa da (Samsung iPad’i diyeni duydum çünkü :D) aslında sadece elma logosu olanların adıdır. İlk kaba haliyle klasik iPad; tasarımı yenilenen ve kamera dahil bir çok ek özelliğe kavuşan iPad2; Retine ekrana kavuşan 3.nesil iPad ve bir kaç minik farkla işlemcisi güçlendirilmiş (şarj girişinden ayırabilirsizin 3 ve 4’ü) 4. nesil iPad olmak üzere 4 farklı iPad bulunmaktadır. (Detaylı Bilgi)

iPad Mini: 4.nesil iPad ile beraber 23 Ekim tarihinde yapılan lansmanda hayatımıza giren iPad Mini; en büyük özelliği olan küçük boyutlarıyla büyük taşıma kolaylığı sağlamaktadır. Henüz tek bir modeli bulunan iPad Mini, retinasız bir ekrana sahip olmasına rağmen kısa sürede kullanıcıların gözüne girmişe benziyor. (Detaylı Bilgi ve Uzman Bir Görüş)

iPhone: Apple telefonunun adıdır. Günümüzde bilmeyen kişinin kalmadığını düşündüğüm iPhone;  29 Haziran 2007 tarihinde dünyaya gelmiştir. Klasik iPhone, iPhone 3G, 3GS, 4, 4S ve 5 olmak üzere şimdiye kadar 6 farklı modeli bulunmaktadır. (Detaylı Bilgi)

iPhoto: Apple’ın fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. Aynı zamanda düzenli bir fotoğraf arşivi oluşturmayı; etkinlik ve yüzlere göre fotoğrafları otomatik olarak düzenlemeyi sağlar. Mac ve iOS için iki farklı iPhoto olup; Mac için olanı 27TL karşılığı Mac AppStore‘dan, iOS için olanı ise 9TL karşılığı AppStore‘dan indirebilirsiniz. (Detaylı Bilgi: Mac & iOS Küçük Elma Kurdu İnceleme: I ve II)

iPod Nano: Minik ebatlarına rağmen bir çok yeteneği ile göz kamaştıran iPad Nano; bir müzik kutusu olmaktan çok daha öte. 2,5 inç’lik ekranına rağmen Multi-Touch özelliğine sahip olan iPod Nano; radyo, video oynatma, Bluethooth gibi daha bir çok şeye sahip. (Detaylı Bilgi)

iPod Shuffle: Herhangi bir ekranın bulunmadığı; 2GB hafızalı ultra küçüklükte bir müzik kutusu. Bilgisayarınız aracılığı ile yükleyeceğiniz müzikleri, istediğiniz yerde dinlemenize olanak sağlayan iPod Shuffle; bir çeşit mp3 çalar. (Detaylı Bilgi)

iPod Touch: Geliştirilmiş bir müzik sisteminden öte; telefon özelliği olmayan bir iPhone desek daha doğru olur iPod Touch için. iOS işletim sistemi ile çalışan iPod Touch’lar, şimdiye kadar 5 farklı modelle karşımıza çıktı. En son modeli olan 5.nesliyle beraber şimdiye kadar hiç olmadığı kadar güçlü ve göz kamaştırıcı. (Detaylı Bilgi)

iSight: Kabaca Apple kamerasının adıdır desek yanlış olmaz sanırım. Ayrıca satılan bir iSight WebCam olduğu gibi; iPhone(4 ve sonrası), iPad(3.nesil ve sonrası), 5.nesil iPod Touch ve yeni nesil MacBook’larda kullanılan yerleşik kameranın da adıdır. (Detaylı Bilgi-ing-)

iTunes: Apple’ın hem Mac’ler hem de PC’ler için çıkardığı müzik programının adıdır. Sadece müzik ve videolarınız için güzel bir arşiv olmakla kalmaz, aynı zamanda iTunes Store’a erişip alışveriş yapmanıza olanak da sağlar. iPhone, iPad ve iPod Touch’ları bilgisayara bağlamak, dosya transfer etmek ve yedek almak gibi işlemleri de iTunes üzerinden gerçekleştirirsiniz. (Detaylı Bilgi – İndir)

iTunes Gift Card: iTunes Store ve AppStore üzerinden alışveriş yaparken, kredi kartı numaranızı girmek istemezseniz; her hangi bir mağazadan alacağınız iTunes Gift Card’lar sayesinde güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Ülkemizde 25 ve 50TL’lik çeşitleri satılmakla beraber; ister hediye olması isterseniz de kendiniz kullanmak için alabilirsiniz. Kartın üzerinden çıkan şifreyi iTunes Store veya AppStore’da bulunan Kodu Kullan (Redeem) kısmından girerek; bakiyeyi hesabınıza aktarabilirsiniz. (Detaylı BilgiNasıl Kullanılır)

iTunes Match: Var olan müzik arşivinizi Apple’ın sunucularına yedekleyip, istediğiniz zaman istediğiniz cihaz ile o müziklere ulaşmanızı sağlayan sistemdir. Yıllık 40TL’lik bir ücret karşılığı üye olabileceğiniz iTunes Match; sadece müziklerinizi yedeklemekle kalmaz, iTunes üzerinde daha kaliteli versiyonları bulunuyorsa onlarla değiştirir. (Detaylı BilgiAbone Ol)

iTunes Radio: Bu sonbaharda iOS7 ile birlikte hayatımıza girmesi beklenen (Türkiye için açılmama ihtimali de var) iTunes Radio; Apple’ın yeni çıkardığı bir internet radyosu. Sevdiğimiz müzik türünü girerek; onun hakkında rastgele, sevme ihtimalimiz yüksek müzikleri dinlememize olanak sağlayan bir sistem. Normal radyodan farklı olarak; istemediğimiz müzikleri -belli bir sınırı var- geçme hakkına da sahibiz. (Detaylı Bilgi)

iTunes Store: Uzun bir süre ülkemizde hizmet vermedikten sonra, bu kış Türkiye’de de aktif hale gelen iTunes Store; internet üzerinden normal fiyatından daha ucuza orjinal bir şekilde film ve müzik almamızı sağlıyor. Apple Kimliğiniz ile giriş yapıp, kredi kartı üzerinden satın aldığınız bu film ve müzikler; hesabınıza işlenip, istediğiniz zaman istediğiniz yerden bu kimlik ile tekrar indirme imkanını size sunuyor. Satın almanın dışında, film kiralama özelliğini de barındıran iTunes Store; internet üzerinden ucuza, orjinal bir film&müzik arşivi yapmak isteyenler için ideal.

iTunes U: Oturduğunuz yerden dünyanın herhangi bir yerindeki bir üniversite dersini ücretsiz dinlemek aslında imkansız değil. Apple’ın iTunes U ismini verdiği bu sistem; aralarında Stanford, MIT ve Oxford‘un da bulunduğu bir çok seçkin üniversitenin 500.000’den fazla ücretsiz ders, video ve kitaba ulaşmanıza olanak sağlıyor. (Detaylı Bilgi)

Jailbreak: Kapalı bir sistem olan iOS’u, açık sistem haline getirmektir. Kısaltılmış olarak JB şeklinde de kullanılan jailbreak, bir dizi işlem gerektirmektedir. Başta yasal olmayıp, bir çok risk barındırmasının yanı sıra; AppStore’daki ücretli içeriklere ve daha fazlasına ücretsiz ulaşma imkanı sunar. Ancak unutulmamalıdır ki; ücretli uygulamaları bu yolla korsan bir şekilde indirmek (şahsi görüşüm) en başta emek hırsızlığıdır. Özellikle teknik bilgisi fazla olmayanlara yapmamalarını tavsiye etmekle beraber, kararı size bırakıyorum. (Jailbreak Nedir?)

Keynote: Microsoft Office PowerPoint’in Apple cephesindeki karşılığıdır. Hem Mac hem de iOS için bulunan Keynote; hem stabilite hem de yetenek bakımından oldukça gelişmiştir. Mac için olan versiyonu Mac AppStore‘dan 36TL karşılığı; iPhone&iPad için olan versiyonu ise AppStore‘dan 18TL karşığı indirebilirsiniz. (Detaylı Bilgi iOSMac ve KüçükElmaKurdu İncelemesi)

Kişisel Erişim Noktası: Orjinal ismi Personal Hotspot olan Kişisel Erişim Noktası özelliği; iPhone’umuz veya 3G hattı olan iPad’imizdeki interneti bir Wi-Fi gibi eftrafa dağıtabilmektir. (Detaylı Bilgi)

Küçük Elma Kurdu: Aralık 2011’de Muammer DOLMACI tarafından; AppStore Uygulama ve Oyunlarını incelemek adına kurulmuş bir blogdur. Zaman zaman takipçileri için Developer’larla konuşup aldığı Promo Code’ların da paylaşıldığı site; teorik bilgisi en az olan kullanıcıdan, uzman kullanıcılara kadar herkese hitap etmeye çalışmaktadır. 🙂

Logic Pro X: Apple’ın profesyonel müzik düzenleme uygulamasıdır. Bir çeşit gelişmiş GarageBand gibi düşünebileceğiniz Logic Pro X’i 360TL karşılığı Mac AppStore‘dan indirebilirsiniz. (Detaylı Bilgi-ing-)

Mac: Apple bilgisayarlarının genel adıdır. Aynı zamanda bir elma türü olan MacIntosh’un da kısaltmasıdır. Günümüzde halen varlığını sürdüren başlıca modeller; MacBook Pro, MacBook Air, iMac, Mac Mini ve Mac Pro‘dur. (Hangi Mac’i Alayım?)

Mac AppStore: iPhone, iPad ve iPod Touch’larda bulunan AppStore’un Mac versiyonudur. Buradan Mac’inize rahatlıkla uygulama yükleyebilirsiniz. Ancak iOS sistemindeki AppStore’dan bağımsızdır. Yani orada satın aldığınız bir uygulamanın aynısı Mac için de varsa, bunu da ayrıca satın almanız gerekmektedir. (Detaylı Bilgi ve Uzman Bir Görüş)

Mac Mini: Mac ailesinin en ucuz, ama kaliteli üyesidir. Küçük, şık, beyaz bir kasa olan Mac Mini; elinizdeki monitör, klavye ve fareyi değerlendirmek için de ideal. (Detaylı Bilgi)

Mac OS X: Mac bilgisayarların işletim sistemidir. Şu ana kadar ki en yüksek versiyonu olan Mountain Lion ile kedigiller ailesini bitiren Apple, sonbaharda çıkarağı Mavericks isimli versiyonu da geçtiğimiz WWDC‘de duyurmuştu. (Detaylı Bilgi)

Mac Pro: Apple’ın en güçlü bilgisayarıdır. Ücreti de gücü kadar fazla olan Mac Pro’lar; eskiden dev bir gri kasayken, yıl sonunda yeni gelecek modeli ile bambaşka siyah bir tasarıma kavuşacak. Ülkemizde fazla yaygın olmamasıyla birlikte, mükemmel bir bilgisayar arayanların ilk adresidir. (Detaylı Bilgi)

MacBook Air: Dizüstü Mac’lerin hafif ve pratik kullanımlar için olan versiyonudur. İnceliği ve şık tasarımıyla ünlü MacBook Air’ler; uzun pil ömrü sayesinde, fazla güç istemeyip pratiklik arayan kişilere hitap etmektedir. (Detaylı Bilgi)

MacBook Pro: Hem dizüstü olsun hem de güçlü olsun diyen kişilerin ilk müraacat ettiği Mac modelidir. Tahminimce; ülkemizde en çok kullanılan Mac çeşidi olup, pratikliği ve gücü bir arada sunabilmektedir. 2012’den beri Retina ve normal olacak şekilde iki ayrı modelle satışa sunulmaktadır. Retinalı MacBook Pro diye geçen bu yeni model; hem incelik, hem SSD hızı, hem mükemmel çözünürlüklü bir ekran, hem de uzun pil ömrü ile mükemmelliğin yeni tanımını oluşturuyor. (Detaylı Bilgi: Normal & Retina)

Magic Mouse: Apple’ın geliştirdiği kablosuz mouse’un adıdır. Bluetooth teknolojisi ile çalışan Magic Mouse’u kullanmak için, Mac’inize ekstra bir alıcı bağlamanıza da gerek yok. Klasik mouse’ların aksine, multi-touch özelliği bulunan bu fare; parmaklarınızla aynı anda bir çok işi görebilmenizi sağlamaktadır. (Detaylı Bilgi ve Uzman Bir Görüş)

Magic Trackpad: Multi-Touch olması sebebiyle aynı anda algılayabildiği bir çok parmakla, bir çok farklı hareket yapabiliyor Apple’ın Trackpad’i. Klasik Touchpad’lerden çok daha farklı olan Magic Trackpad; Macbook’larda yerleşik olarak gelmesinin yanı sıra, harici olarak da satılıyor. (Detaylı Bilgi ve Uzman Bir Görüş)

Major Update: iOS 5, iOS 6 gibi işletim sisteminin baştan aşağı değiştiği ve yükleme boyutu olarak da ara güncellemelerin 10 katı kadar olan büyük Update’lerdir.

Mutlitasking: Türkçe karşılığı Çoklu Görev olan Multitasking kavramı, uygulamaların arkaplanda çalışabilmesi ile alakalıdır. Menü tuşuna arka arkaya iki kere basarak açacağınız Multitasking menüsü; o an çalışan uygulama dışında, arka planda çalışan uygulamaları görüp, onlara geçiş yapabilmenizi sağlamaktadır. (Detaylı Bilgi)

Multi-Touch: Çoklu dokunma diye çevirebileceğimiz Multi-Touch; aynı anda birden fazla parmağı algılayabilen sistemlere denir. İlk iPhone’dan beri dokunmatik ekranlarda Multi-Touch teknolojisini kullanan Apple; Magic Mouse ve Magic Trackpad’inde bile bu teknolojiyi kullanıyor.

Notifications Center: Türkçe’siyle bildirim merkezi şeklinde çevirebileceğimiz Notifications Center, iOS 5’in ardından hayatımıza girmiş durumda. Uygulamaların bildirimlerinden, gelen mesajlara; hava durumunu gösteren Widget’lardan, Tweet atmayı sağlayan kısa yollara kadar bir çok işlevi bulunuyor Notifications Center’ın. Kısacası elimiz ayağımız oluyor bir nebze. Özellikle bir uygulamadayken gelen bildirimlerin bizi rahatsız etmeyecek şekilde üst tarafta döndüğünü hesaba katarsak. Ayrıca Mountain Lion’ın ardından Mac’lere de aynı işlevleri yapabilmek üzere gelmiş bulunuyor. (Detaylı Bilgi: iOS & Mac)

Numbers: Microsoft Office Excel’in Apple cephesindeki karşılığıdır. Hem Mac hem de iOS için bulunan Numbers; hem stabilite hem de yetenek bakımından oldukça gelişmiştir. Mac için olan versiyonu Mac AppStore‘dan 36TL karşılığı; iPhone&iPad için olan versiyonu ise AppStore‘dan 18TL karşığı indirebilirsiniz. (Detaylı Bilgi iOSMac ve KüçükElmaKurdu İncelemesi)

OS X Maverics: Mac’lerin en yeni işletim sistemidir. 2013 WWDC‘de tanıtımı yapılan ve sonbaharda gelmesi beklenen sürüm, henüz Beta aşamasında olup son kullanıcılara açılmamıştır.

OS X Mountain Lion: Sonbaharda Mavericks gelene kadar, Mac OS X’lerin en gelişmişidir. Aynı zamanda işletim sistemine isim olan kedigillerin sonuncusudur.

OTA Update: Açılımı Over The Air olan ve iOS 5’in ardından hayatımıza giren OTA Update; eski tarz iTunes üzerinden güncelleme yapmak yerine, kablosuz bir şekilde Wi-Fi aracılığı ile cihazlarımızı güncellememizi sağlıyor. Kısacası OTA Update sayesinde, güncelleme yaparken bir bilgisayar ve bir iTunes kullanmamıza gerek kalmıyor.

Pages: Microsoft Office Word’ün Apple cephesindeki karşılığıdır. Hem Mac hem de iOS için bulunan Pages; hem stabilite hem de yetenek bakımından oldukça gelişmiştir. Mac için olan versiyonu Mac AppStore‘dan 36TL karşılığı; iPhone&iPad için olan versiyonu ise AppStore‘dan 18TL karşığı indirebilirsiniz. (Detaylı Bilgi iOSMac ve KüçükElmaKurdu İncelemesi)

Passbook: iOS 6’nın ardından hayatımıza giren Passbook, bir çeşit e-cüzdan görevini üstleniyor. Uçak biletlerinden, sinema biletlerine kadar, oradan da indirim kuponlarına kadar bir çok alanda kullanılabiliyor Passbook. Ayrıca bu uygulamanın sadece iPhone ve iPod Touch’larda bulunuyor, yani iPad’lerde yer almıyor. (Detaylı Bilgi)

PhotoBooth: iPad2 ile iPad’lerde ve Lion’ın ardından Mac’lerde varsayılan uygulamalardan biri olan Photobooth, kendi fotoğrafınızı çekip ilginç efektler ekleyerek eğlenmenizi sağlıyoruz. Elbette bu efektler ile sanatsal veya profesyonel fotoğraflar da çekebilirsiniz; ancak genel olarak eğlenmek için kullanılan bu uygulama, amacını başarıyla yerine getiriyor. (Detaylı Bilgi)

Power Tuşu: Türkçe’ye Kilit Tuşu şeklinde çevirdiğimiz bu tuş, Menü tuşundan sonra en çok kullandığımız ikinci fiziksel tuş olma onuruna sahip. Ekranı kilitlemek ve telefonu açıp-kapamak için kullandığımız Power tuşu; iPhone, iPad ve iPod Touch’larımızın üst tarafında yer alıyor.

Promo Code: Apple’ın uygulama geliştiricilere -ücretli uygulamalarını ücretsiz indirebilmek için- verdiği kod’un adıdır. Her sürüm için 50 tane kod alabilen Developer’lar, bu kodları tanıtım amaçlı kullanmaktadır. Biz de Küçük Elma Kurdu olarak zaman zaman sizler için geliştiricilerden aldığımız Promo Code‘ları, yine kucukelmakurdu.com aracılığı ile sizlere dağıtıyoruz. (Promo Code Nasıl Kullanılır?)

Recovery Mode: Cihazınıza normal bir şekilde işletim sistemi yüklerken kullanılan mod’dur. DFU Mode’dan farklıdır. Genellikle kurtarma modu olarak Recovery kullanılırken, jailbreak gibi işlemlerde DFU Mode kullanılmaktadır. Recovery Mode’a geçmek için; öncelikle cihazı kapatın, menü tuşuna basılı tutarken cihazı bilgisayarınıza bağlayın, cihazın ekranında kablo ve iTunes işaretleri görünene kadar basılı tutmaya devam edin. Artık Recovery Mode’dasınız. (Recovery Mode’da Geri Yükleme)

Redeem: Apple’ın Türkçe’leşme reformlarıyla beraber “Kodu Kullan” haline gelen Redeem terimi; promosyon kodu veya iTunes Gift Card’ların kodunu girmek için kullandığınız bölümün adıdır. iPhone, iPad ve iPod Touch’lrda AppStore ve iTunes Store’da aşağılara indiğiniz vakit görebileceğiniz Kodu Kullan bölümü, bilgisayardaki iTunes’ta sağ tarafta yer almaktadır. (Redeem ile Promo Code Girme)

Restore: Bir nevi iPhone, iPad ve iPod Touch’lara yapılan formatın adıdır. İşletim sisteminin baştan yüklenmesine denir ve bu sırada var olan tüm veriler silinir. Cihazınız sorun çıkardığında bu soundan kurtulmak veya performansını arttırmak adına temiz bir kurulum yapmak istediğinizde; iTunes yardımıyla Restore atmanız gerekir. (Nasıl Restore Yapılır?)

Retina: Apple’ın yüksek çözünürlüklü ekranlar için kullandığı kavramdır. iPhone 4 ve 3.nesil iPad ile beraber bu cihazlarda ilk defa Retina kavramı ile tanıştık. Daha sonra Retina’lı MacBook Pro’lar ile bilgisayar sektöründe de bu yüksek çözünürlüklerle karşılaştık. Bir örnekle anlatmak gerekirse; bir HD TV’den çok daha net olan 15 inç’lik MacBook Pro’lar 2880×1800’lük bir çözünürlük sunuyor. (Retina’lı MacBook Pro)

Safari: Apple’ın tarayıcısının adıdır. Nasıl ki Windows bilgisayarlarda İnternet Explorer varsa; iPhone, iPad, iPod Touch ve Mac’lerde de Safari bulunmaktadır. Her ne kadar bilgisayarlarda Google Chrome ve Firefox tercih edilse de, iOS sistemleri için AppStore’dan indirebileceğiniz tarayıcılar yine Safari altyapısını kullandığından, pek fark yaratmayacaktır. (Detaylı Bilgi)

SHSH: Kaba tabirle; bir imzadır. Cihazlarınıza yaptığınız her güncellemede; Apple, güncellemeyi yaptığınız cihaza bir imza gönderir. Aksi halde bu imza olmadan güncelleme gerçekleşmez. Her yeni imza ile birlikte doğal olarak bir önceki yok olur. Normal şartlar altında, Apple cihazlarının Downgrade yapılamama sebebi de budur. Eğer bulunduğunuz Firmware’in SHSH kaydını alırsanız -yani eski imzayı saklamış oluyorsunuz- daha sonra sürüm yükseltmenize rağmen, tekrar bu kayda bu şekilde dönüş yapabilirsiniz. (Daha çok jailbreak ile ilgilenen kişiler bu işlemleri yapar, normal kullanıcıların bu kavrama pek ihtiyacı yoktur.

SIM Free: Yurt dışından iPhone almak isteyenlerin başlıca dikkat etmesi gereken bir nokta, aldıkları cihazın SIM Free olup olmadığı. Çünkü Amerika’da 650$’lık iPhone’un SIM Kilitli hali sadece 200$’a satılıyor ve kullanıcılar bilmeden bu cihazlara yönleniyorlar. Fakat Türkiye’ye geldiklerinde cihazın kendi operatörlerini desteklemediğini söylüyorlar. SIM Free diye tabir edilen bu kavram; yurt dışından aldığınız bir cihazın, ülkenizdeki operatörlerce de destekleneceğinin göstergesi. (Yurtdışından iPhone Almak)

Smart Case: iPad ve iPad Mini için geliştirilen Smart Case; cihazın tamamını kaplayarak üst düzey bir güvenlik sağlamaktadır. Bunun yanında kapanıp açılması ile ekranın da kilitli moda girip çıkması; akıllı bir kılıf olduğunun göstergesidir. (Detaylı Bilgi ve Uzman Bir Görüş)

Smart Cover: Smart Case’in sadece ekranı kaplayan versiyonudur. Aynı akıllılıkta olup, mıknatıs teknolojisi ile iPad ve iPad Mini’niz için alabileceğiniz en uygun kılıflardan biridir. (Detaylı Bilgi)

Steve Jobs: Apple’ın meşhur kurucusu ve yöneticisinin adıdır. 1976 yılında Steve Wozniak‘la beraber kurulan Apple, Steve Jobs’un ilginç kişiliğinden de izler taşımaktadır. 2011 yılında hayata gözlerini yummuştur. (Steve Jobs Hakkında & Wikipedia)

Tethered Jailbreak: Jailbreak işlemi tehtered ve untethered şeklinde ikiye ayrılır. Tethered tarzı jailbreak’lerde cihazın asla kapanmaması gerekir. Kapanması halinde ancak bir bilgisayar yardımı ile tekrar açılabilmektedir. Bu yüzden Jailbreak’çiler için bile fazla tercih edilen bir yöntem değildir.

Thunderbolt: Intel’in geliştirdiği Thunderbolt, USB 2.0’a göre 20 kat daha hızlı veri transferi yapabilen bir teknolojidir. Bir kaç senedir tüm Mac modellerinde bulunan Thunderbolt çıkışı, henüz fazla yaygın olmasa da, sahip olduğu 10Gbps’a varan iletim hızıyla dünya üzerindeki en hızlı G/Ç olma özelliğine sahiptir. (Detaylı Bilgi)

Tim Cook: Steve Jobs’un ölümünden sonra Apple’ın başına geçen ve halen de CEO’luğunu yapan kişi. (Wikipedia)

Time Capsule: Apple’ın AirPort serisinin büyük abisidir. Kablosuz depolama özelliğine sahip Time Capsule, 3TB’a kadar alan sunmaktadır. Ayrıca 802.11ac teknolojisine sahip bir Wi-Fi baz istasyonu olan Time Capsule ile 1.3Gbps veri hızlarına ulaşabilirsiniz. (Detaylı Bilgi)

Time Machine: Mac’lerde bulunan yedekleme programının adıdır. Sadece bir kere kurulumu yapılarak; seçtiğiniz HardDisk’e otomatik olarak yedekleme yapan sistem, geçmiş tarihli yedeklere de çok kolay bir şekilde ulaşmanızı da sağlamaktadır. (Detaylı Bilgi)

Twitter: Facebook’tan sonra dünyanın en meşhur ikinci sosyal ağıdır. iOS5 ve Mountain Lion’ın ardından Apple’ın tüm sistemlerine entegre olmuştur. Ayrıca tüm Apple haberlerini ve güncel gelişmelerini takip edebileceğiniz Küçük Elma Kurdu’nun Twitter hesabına da buradan ulaşabilirsiniz.

UDID: Her cihazın kendine özel bir UDID numarası vardır. Bu numara o cihazın bir çeşit kimliğidir. Ayrıca Developer’lar kendi hesapları üzerinden UDID numaralarını girdikleri cihazları bir test cihazı olarak kullanabilir veya Beta iOS sürümlerini bu şekilde yükleyebilirler. (UDID ve Beta Sürümleri Yüklemek)

Universal: Bir uygulamanın hem iPhone hem de iPad’ler üzerinde uyumluluk problemi yaşamadan sorunsuzca çalışabildiğini gösterir. Fiyat yazısının yanında minik bir “+” işareti ile Universal olduğu ifade edilen uygulamalar; aynı zamanda tek satın alımla hem iPhone hem de iPad’de kullanabileceğinizin göstergesidir. (Detaylı Bilgi)

Unlock: SIM kilitli bir cihazı, SIM Free haline getirme işlemidir. Hem yazılımsal hem de donanımsal çeşitleri vardır. Jailbreak tarzı işlemlerle cihazdaki açıklar bulunarak yapılan Unlock ve Gevey gibi aparatlar yardımıyla yapılan Unlock olmak üzere, iki çeşittir. Update ve Restore sonrası tekrardan Unlock işlemleri yapılması gerektiği için pratik olmayıp, yanlış yaptığınız hareketler sonrasında da telefonunuzu kilitleyebileceğiniz için pek güvenli değildir.

Update: Türkçe karşılığı güncelleme olan Update kelimesi, Firmware’lerin yükseltilmesini ifade etmektedir. iOS cihazlarını; OTA Update ile kablosuz veya iTunes araclığı ile kablolu bir şekilde Update edebilirsiniz. Bütün iOS Update’ler (major dahil) ücretsizken, Mac’lerde durum biraz daha farklıdır. Ara Update’lerin tamamı yine ücretsiz olup; Lion’dan Mountain Lion’a gibi geçişler işletim sistemi değişikliği olarak tanımlandığından ücretlidir. Bu güncellemeler otomatik olarak yapılmayıp, Mac AppStore üzerinden satın almanız halinde gerçekleşir. (Mountain Lion’ı Yüklemek)

WWDC: Açılımı “World Wide Developer Conference” olan ve her sene dünyanın her köşesinden yüzlerce geliştiricinin bir araya gelmesini sağlayan ünlü Apple etkinliğinin adıdır. Yeni işletim sistemleri veya yeni cihazların tanıtımları genellikle bu lansmanda gerçekleşir. (2012 ve 2013 WWDC)

xCode: Apple’ın Developer’lar için ücretsiz sunduğu Mac programının adıdır. iOS ve Mac OSX için uygulama geliştirmek için kullanılan sistemdir. Bu uygulamalar Objective C ile kodlanır. (İndir)

Küçük Elma Kurdu tarafından hazırlanan bu Apple Terimler Sözlüğü, şu anda Beta aşamasındadır. Her geçen gün yenilenip, daha da büyümektedir. Ve bu ancak sizlerin de yardımıyla olacaktır. Lütfen eklemek istediğiniz şeyler varsa, çekinmeyin. Bize ulaşın. Teşekkürler… 🙂 

0 Comments

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Leave a Comment


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261