Press enter to see results or esc to cancel.

iPhone’da reklam engelleme uygulamaları

İnternet dünyasında son zamanlarda artan reklam kirliliği, insanları AdBlock ismi verilen yazılımlara yönlendirdi. Bir süredir bilgisayar dünyasında çokça kullanılan bu yazılım, iOS 9 ile beraber artık iPhone’larda da kullanılabilir oldu. Ben de bu yazıda AppStore’da bulunan alternatif reklam engelleme uygulamalarına değinmeye çalışacağım.

Başlamadan önce, AdBlock’u daha önce hiç denememiş olanlar için bir kaç şey söylemek istiyorum. Buradan indirebileceğiniz AdBlock, genellikle ‘extension‘ diye bilinen bir tarayıcı genişletmesidir. Örnek olarak; bu yazılımı indirip Safari’ye yüklemeniz halinde, artık Safari ile girdiğiniz web sitelerinde reklam görmeyeceksiniz. Yani özetle AdBlock bir uygulama değil, sadece mevcut tarayıcınızı güçlendirecek bir yazılım.

Daha hızlı, daha tasarruflu

Reklam engelleme yazılımlarının en büyük avantajı, sadece reklam kirliliğini ortadan kaldırmak değildir. Aynı zamanda sizin o reklamı yüklerken fark etmeden kullandığınız data akışının da önüne geçmesidir. Reklamlar olmadığı zaman, web siteleri çok daha hızlı ve çok daha az veri tüketerek yüklenir.

Crystal

Bugün tanıtacağım ilk reklam engelleme uygulaması, benim de şu anda kullandığım Crystal isimli uygulama. 1,29TL’ye sahip olabileceğiniz bu uygulamayı, buradan indirebilirsiniz. Uygulamanın web sitesinden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Kabaca uygulama, iddiasına göre 4 kat daha yüksek hız ve 2 kat daha az veri tüketimini sağlıyor. Bu sayede pil ömrünüz uzuyor, cihazınızın işlemcisi de daha az yoruluyor.

Ekran Resmi 2015-09-20 13.37.00

Ben şahsen Crystal’den memnunum. Diğer alternatiflerine göre hem daha ucuz hem de işini gerçekten güzel yapıyor. Ama eğer daha fazla uygulama görmek istiyorsanız, durmayın ve yazıyı okumaya devam edin!

Blockr

Crystal’in hemen hemen aynısı olan bir uygulama daha, ismi Blockr. Buradan indirebileceğiniz uygulamanın fiyat etiketi ise 2,69TL. Detaylı bilgiye web sitesinden ulaşabileceğiniz uygulama, şahsen denemesem de oldukça tutulmuş gibi gözüküyor.

Purify Blocker

Şu ana kadar bahsettiğim uygulamalardan yaklaşık 5 kat daha pahalı olan Purify Blocker’ın fiyatı ise 10,49TL. Temelde aynı işi yaptığı için şahsi fikrim bu kadar para vermeye gerek olmadığı yönde, ancak uygulama kalitesinden oldukça emin. Güzel bir tasarıma sahip olan web sitesinde biraz gezince, performans puanları hemen dikkat çekiyor.

purify-peace-crystal

 

Peace ve Crystal ile yapılan karşılaştırma sonuçları yukarıda gördüğünüz gibiymiş. Eğer uygulamanın bize sunduğu bu rakamlar doğru ise, pazardaki en pahalı ama yüksek performanslı uygulama Purify! Şahsen denemedim, ancak deneyen olursa yorumlarını bizimle paylaşsın. Ben de hemen buraya ekleyeyim inşallah. Purify Blocker’ı buradan indirebilirsiniz.

Artık olmayan, Peace!

iPhone için reklam engelleme yazılımlarının bir diğeri de Peace isimli yazılımdı. Artık olmayan diyorum, çünkü uygulama çıktıktan sonra 2 gün içerisinde AppStore’dan geri çekildi. Tumblr’ın kurucusunun liderliğini yaptığı yazılım, ilk günlerde en çok rağbet edilmiş alternatiflerden biriyken, bir anda uygulamanın AppStore’dan geri çekilmiş olması herkesi şaşırttı. Marco Arment yaptığı açıklamada, üzgün olduğunu ama doğru bir şey yapmadığını hissettiğini vurguladı.

Ekran Resmi 2015-09-20 14.06.41

Bunun asıl sebebi, engellenen reklamların içerik üreticilerin daha az kazanmasına sebep olması. Bu durum da, uzun vadede özellikle Blogger’ların daha fazla içerik üretmemesine yol açacak. Başka bir deyişle kendine özgün bir gelir modeli üretemeyen web-siteleri, bu yazılımın yaygınlaşması ile teker teker çökecek! Konu ile daha detaylı bilgiye Webrazzi’de yayınlanan bu haberden ulaşabilirsiniz.


 

Ben de bir Blogger olarak, zaten olmayan reklamlarımın engellenmesinden şahsen şikayetçi değilim. Olmayan gelir modelime, henüz bir alternatif de bulamadım. Ancak geldiğimiz noktada, var olan reklam kirliliğinden yeterince sıkılmış bir internet kullanıcısıyım aynı zamanda! Nasıl olacağını tam kestirememekle birlikte, ciddi anlamda büyümüş bu reklam sektörünün yakın zamanda bir değişim geçireceğini öngörebiliyorum. Devir değişiyor…


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261