Press enter to see results or esc to cancel.

Üniversite Öğrencilerinin Sahip Olması Gereken 12 Uygulama ve fazlası…

Yaz dönemi sona yaklaşırken, öğrenciler için yeni bir sezonun ilk ışıkları yavaş yavaş parıldıyor. Başta üniversite öğrencileri olmak üzere, bu yeni dönemde üretkenliğinizi arttırmak için telefonunuzda mutlaka bulunması gereken 12 uygulamayı kendimce derledim. Lafı fazla uzatmadan söze başlayalım!

 

iStudiez Pro

Benim de şahsen son iki senedir aktif olarak kullandığım iStudiez isimli uygulama, bir nevi öğrenci ajandası işlevi görüyor. Ders programınızı uygulamaya giriyorsunuz ve geri kalanını ona bırakıyorsunuz! Özellikle karışık ders programı olan kişiler için oldukça faydalı bir özellik olarak, derslerden 15 dakika önce hangi binada hangi dersin olduğunu hatırlatan bildirimler atıyor iStudiez. Ayrıca yine dönemin başında akademik takvim ile ilgili bilgileri bir kere girdikten sonra, hangi gün hangi sınavınız olduğunu ve hangi günler tatil yapabileceğinizi size çok başarılı bir arayüz ile aktarıyor.
Aynı zamanda ödevlerinizi not etmek için de çok başarılı bir sistemi olan uygulama, sizin için deadline veya öncelik sıralaması yapabiliyor. Bütün bu işlevleri kullanıcı dostu arayüzü ile sunan iStudiez; aynı zamanda iPad, Mac ve Apple Watch uygulamaları ile eşzamanlı bir şekilde kullanılabiliyor. iOS8 ile gelen Widget ile de uygulamayı dahi açmadan ders programınıza hızlı bir şekilde erişebiliyorsunuz.
Ekran Resmi 2015-08-20 15.30.27
İsterseniz Lite versiyonunu indirip ücretsiz bir deneme yapabilir ya da tam sürümünü buradan telefonunuza indirebilirsiniz. Yazının en başında bu uygulamayı anlatma sebebim, bireysel olarak uygulamanın gerçekten çok faydasını görmüş olmam ve her üniversite öğrencisine şiddetle tavsiye ediyor olmam. Kullanıp kullanmamak size kalmış! (Detaylı Bilgi)

Evernote

Üretkenlik uygulamaları arasında hep en üst sıralarda bir şekilde ismini görmüşsünüzdür Evernote’un. Açıkçası ben yıllardır Evernote kullanmıyordum, çünkü tam olarak çözebilmiş değildim farkını. Geçtiğimiz haftalarda gittiğim Garaj Talks isimli bir etkinlikte Safa Orhan, Evernote’u nasıl başarılı bir şekilde kullanabileceğimiz hakkında bir konuşma yaptı. Açıkçası o konuşmadan sonra şu an okuduğunuz bu yazıyı bile Evernote ile yazdım!
Evernote’un en büyük özelliği her türlü platform ile çalışabiliyor olması. iPhone, iPad, Mac ve Apple Watch uygulamaları olan Evernote, özellikle çapraz platformda çalışan kullanıcılar için harika bir uygulama! Asıl olay not tutmak olduğu gibi, Evernote ile yapabileceğiniz bir çok şey var. Örneğin Evernote’un bir Chrome veya Safari eklentisi olan Web Clipper ile internette araştırdığınız makalelerden bir arşiv oluşturabiliyor; bu makalelere daha sonra istediğiniz anda ulaşabiliyorsunuz.
Ekran Resmi 2015-08-20 15.36.40
Yine bir başka Evernote özelliği olarak, aldığınız notlara eklediğiniz resimler üzerinde arama yapabiliyorsunuz. OCR Camera Search olarak geçen bu sistem, ilk duyduğumda beni oldukça etkilemişti. Düşünsenize, derste aldığınız notların fotoğrafını çekip bir Evernote not defterine ekliyorsunuz. Daha sonra bu fiziksel materyeller üzerinde arama yapmak istediğinizde tek yapmanız gereken şey Cmd+F!
Tüm bu anlattığım özellikler ve daha fazlasını Evernote’un ücretsiz sürümünde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eğer arzu ederseniz aylık ücret karşılığı hesabınızı yükseltmeniz de mümkün. Ancak şahsen ben ücretsiz sürümün bireysel kullanım bakımından bir çok kişi için yeterli olacağı düşüncesindeyim. iPhone için Evernote’u buradan indirebilirsiniz. (Detaylı Bilgi)

Slack

Yeni dönem başlarken, kulüpler ve öğrenci toplulukları da tekrardan aktif hale geçiyor. Bu anlamda bir ekip iletişim uygulaması olan Slack de, yer aldığınız kulüp veya toplulukta kullanmak isteyebileceğiniz oldukça başarılı bir uygulama. Geçtiğimiz günlerde Slack’i detaylıca anlattığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.
Ekran Resmi 2015-08-20 15.43.55
iPhone, iPad, Mac, Apple Watch, Android gibi hemen hemen her platformda kullanabileceğiniz uygulama, tıpkı Evernote’da olduğu gibi ücretsiz hesap düzeyi ile bireysel kullanıcıların nerdeyse tüm ihtiyacını karşılıyor. Şahsi fikrim, eğer bir şekilde bir ekip veya bir takımda yer alıyorsanız; Slack’i denemelisiniz. (Detaylı Bilgi)

iTunes U & Udemy

Konu madem öğrencilerden ve eğitimden açıldı, bu iki uygulamayı anlatmadan da olmazdı. Öncelikle daha bilineni ile başlamak gerekirse, Apple’ın üniversitelerle beraber yürüttüğü bir çalışmanın sonucu olarak ortaya çıkmış bir uygulama iTunes U. Yüzlerce üniversiteden binlerce ders barındıran uygulama, özellikle bir şeyler öğrenmek isteyenler için mükemmel bir fırsat! Ana hedefi okuma imkanı olmayan insanlara üniversite seviyesi eğitimi ücretsiz bir şekilde ulaştırmak olan iTunes U, içerisinde Türkçe kaynakların da bulunduğu çok geniş bir ders arşivine sahip.
Ekran Resmi 2015-08-20 15.46.28
Bunun yanında İngilizce ile ilgili bir probleminiz yoksa, MIT’den Fizik dersi alabilir ya da Stanford’da programlama hakkında verilen derslerden birine erişebilirsiniz. Her şeye sıfırdan başlamak için ideal olup, aynı zamanda kendi aldığınız derslere de yardımcı kaynak bulabilirsiniz. (Detaylı Bilgi)
iTunes U Apple’ın kendi projesi olduğu için biraz daha resmi bir hava içeriyor, ancak internet ortamında bu tarz videolu derslerin olduğu yerli-yabancı bir çok özel sistemler var. Benim de şahsen deneyimlediğim ve hali hazırda memnun olarak kullandığım bu sistemlerden birisi de Udemy! Bilgisayar tabanlı eğitimlerin yoğunlukta olduğu ama hemen hemen her konuda eğitim veren Udemy, ders satın alma mantığı ile çalışıyor. Ücretli-ücretsiz bir çok dersin bulunduğu sitede, eğer isterseniz siz de kendi dersinizi Udemy ortaklığı ile satabilirsiniz.
Ekran Resmi 2015-08-20 15.53.29
Udemy hakkında detaylı bir yazıyı önümüzdeki zamanlarda ayrıca yazmak istediğim için fazla uzatmayacağım. Sadece bir kaç püf noktası belirteceğim. Öncelikle çok başarılı ücretsiz eğitimler de içeren sistemde, adam akıllı bir şeyler yapmak isterseniz ücretli eğitimlere de mutlaka göz atmalısınız. Lakin ilk bakışta güzel eğitimlerin 200-300$ arası değiştiğini göreceksiniz, hemen paniğe kapılmayın! Bir Udemy hesabı açın ve %97 varan indirimlerin (daha doğrusu satış stratejilerinin) gelmesini bekleyin. Ben şu ana kadar 3-4 tane ücretli eğitim aldım ve her biri normalde 200-400$ arasında satılmasına rağmen, toplamda maksimum 45$ ödemişimdir. Bu da benden bir tüyo olsun, gerisi size kalmış! Benim hali hazırda satın alıp memnun kaldığım bir kaç eğitimi de şöyle paylaşayım, belki ilginizi çeker;

Noteshelf & Penultimate

Her ne kadar ben pek başaramasam da, okul notlarını tablet ile tutmak isteyenler olabiliyor. Bir iPad kalemi veya elle yazıp, çizen; üstüne de klavye ile notlar ekleyen bir çok insan var. Bu konuda özellikle iPad tarafında onlarca uygulama bulunuyor. Ben de bunlardan en çok sevdiğim iki tanesini bu yazıya dahil etmek istedim.
Noteshelf, bundan seneler önce kucukelmakurdu.com’da incelemesini yaptığım bir uygulama! Başarılı bir arayüzü ve çok işlevsel özellikleri olan uygulama, o gün bugündür kendisini geliştirmeye devam ediyor. Notlarımı iPad’den almaya karar verdiğim zaman muhtemelen tercih edeceğim uygulamadır kendisi. 20,99TL’lik fiyat etiketi ile deneyip denememek size kalmış! İndirmek için buraya! (Detaylı Bilgi)
Ekran Resmi 2015-08-20 12.35.25
Penultimate ise yıllardır en başarılı çizim yeteneklerine sahip olan sade not alma uygulamalarının başında geliyor. Zamanla Evernote’un şirketi satın alması ile daha da büyüdü. Eğer çok komplike bir şey istemiyorsanız, Penultimate de denenebilir ücretsiz alternatiflerden birisi. Buradan indirebilirsiniz! (Detaylı Bilgi)
Ekran Resmi 2015-08-20 12.34.48
Yakın zamanda hakkında bir yazı yazmayı planladığım ve bizzat kullandığım equil Smartpen 2 de adeta iPad üzerinden not almak isteyenler için geliştirilmiş. Biraz pahalı olmasının yanı sıra, bu konuya yatırım yapmak isteyenlere önereceğim aksesuarların başında geliyor. Fazla detaya girmiyor ve kalanları bir sonraki yazıya bırakıyorum.
Bu arada bundan yıllar önce yazdığım, günümüze göre biraz eski kalan, ama hala faydalanabileceğinizi düşündüğüm iPad’den not alma konusundaki yazıma da buradan ulaşabilirsiniz.

Pages & Numbers & Keynote

Hem MacOS hem de iOS için Apple tarafından ayrı ayrı geliştirilen iWork takımı, hem öğrenciler hem de ofis çalışanları için olmazsa olmaz uygulamaların başında geliyor! Microsoft Office muadili olan iWork uygulamaları, benim de son 3-4 yıldır düzenli olarak kullandığım uygulamalardan 3’ü. Hepsini ayrı ayrı incelemek zaman alacağından ve çok gerekli olmadığında oralara girmeyeceğim. Sadece “iPad’de Office’e alternatif ne kullanabilirim?” sorusu için cevap niteliğinde olduğunu söyleyerek geçiyorum.
Ekran Resmi 2015-08-20 16.06.02
Pages, Numbers ve Keynote’un en güzel özelliği, kendi cihazınız yanınızda olmasa bile icloud.com üzerinden hesabınızla giriş yaparak dökümanlarınıza ulaşıp, düzenleme yapabiliyor olmanız. Şahsen ben yanımda bilgisayar taşımadığım zamanlarda kütüphane bilgisayarlarından bu özellik ile faydalandım. Ayrıca son bir kaç yıldır Apple, yeni bir cihaz aldığınız zaman bu uygulamaları ücretsiz bir şekilde sizlere sunuyor. Keyfini çıkarın!

Doodle

Yüksek katılımlı programların genellikle en zor tarafı, herkese uyan zaman diliminin belirlenmesi oluyor. Gerek arkadaşlarla yapılan buluşmalar olsun gerek de ait olduğunuz ekibin yapacağı toplantılar olsun, uygun zaman belirlemek için doodle’dan daha iyi bir çözüm muhtemelen yoktur! Bir internet anketi şeklinde işleyen sistem, herkesin uygun olduğu zaman dilimine onay vermesi mantığıyla çalışıyor. Safari üzerinden de bir doodle oluşturabilir veya bir doodle’ı oylayabilirsiniz; ancak sitenin resmi uygulaması da oldukça sade ve kullanışlı. Bu yüzden iPhone’unuzun bir kenarında doodle uygulamasının bulunmasında fayda var! (Detaylı Bilgi)
Ekran Resmi 2015-08-20 16.09.21

 

Tureng ve dahası..

Yazının son uygulaması olarak online bir İngilizce-Türkçe sözlük olan Tureng’i seçtim. Malum çoğu öğrenci için İngilizce’nin önemi başta geliyor. Gerek derste gerekse bir araştırma makalesini okurken sözlüğe ihtiyacınız olabiliyor. Bu yüzden cebinizde sürekli olarak bir online sözlük olması çok önemli! Ben şahsen Tureng’i kullandığım için bu uygulamayı önerdim, ancak Zargan veya Sesli Sözlük gibi alternatifleri de çekinmeden kullanabilirsiniz. Tureng’i buradan indirebilirsiniz.
Şayet her daim internet bağlantısı bulamıyorsanız, offline bir İngilizce-İngilizce sözlük olan Dictionary.com’un uygulamasını da şiddetle tavsiye ederim. Özellikle İngilizce hazırlık öğrencileri Türkçe karşılık gösteren bir sözlük yerine, bu tarz bir sözlüğü kullanmanın büyük faydasını görürler. Oldukça hoş bir arayüze sahip uygulama, offline içerik tutması sebebi ile boyut bakımından online sözlüklere kıyasla biraz büyük kalıyor.
Ekran Resmi 2015-08-20 16.15.18
Tüm bu sözlüklerin dışında Google Çeviri’yi de unutmamak lazım! Normal şartlarda olabildiğince uzak kalmaya çalışsam da, İngilizce’den başka bir dile ait sözlük gerektiğinde Google Çeviri imdadımıza yetişiyor. Bazen verdiği karşılıklardan sonra “Keşke hiç çevirmeseydi.” dedirtse de, acil durumlar için telefonun bir kenarında tutmakta fayda var.

 

Burada bitmiyor!

Elbette eğitim hayatında faydalanabileceğiniz uygulamalar burada bitmiyor! AppStore gibi büyük bir denizde her şeyi bulabilirsiniz. Her şeyi bir yazıya sığdıramayacağım için faydalanabileceğiniz diğer uygulamaların da bir kısmının ismini verip bitireceğim. Arzu ederseniz onları da siz araştırabilirsiniz.
Eklemek istediğiniz uygulamaları da yorumlarda bahsederseniz, yazıda güncelleme yaparım. Ayrıca bahsettiğim uygulamaları deneyenler olursa, fikirlerini de paylaşabilirler. Güzel olur! 🙂
Sizden Gelenler;

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261