Press enter to see results or esc to cancel.

Apple Watch Deneyimim ve Merak Edilenler

İlk olarak 9 Eylül 2014 günü yapılan lansmanda ismini duyduğumuz Apple Watch, 31 Temmuz’dan beri ülkemizde de satılıyor. Ben de uzunca bir süre “Alsam mı, almasam mı?” sorusunu kendime sorarken, bir anda bir adet 42mm Siyah Apple Watch Sport almış oldum. Kısa bir birlikteliğin ardından deneyimlerimi ve önceden benim de aklıma takılan bir çok sorunun cevabını sizlerle paylaşmak istedim. İşte birinci ağızdan Apple Watch deneyimim!
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, bu yazıda Apple Watch nedir ve neler yapabilir kısmına değinmeyeceğim. Merak edilenler, lansmanlardan sonra Apple Watch hakkında yazdığım iki adet yazıya göz atabilirler. (9Eylül, 9Mart) Ayrıca iPhone’unuz üzerinden Apple Watch uygulamasına gelerek keşfet kısmında Apple’ın sizin için hazırladığı yardımcı videolara da göz atabilirsiniz. Gelelim Apple Watch gerçekte nasıl bir şey!

Apple Watch bir ihtiyaç mı?

En çok sorulan sorulardan biri muhtemelen Apple Watch’a gerçekten ihtiyacımız var mı sorusudur. Bu sorunun asıl sebebi kimsenin tam olarak Apple Watch’u nasıl kullanabileceğimiz hakkında bir fikrinin olmaması. Tıpkı ilk iPhone’un çıktığı vakit tek esprisinin dokunmatik ekran olması gibi. Evet, şu aşamada Apple Watch sadece gereksiz bir lüks gibi duruyor; ancak zannımca bu yeni ve verimli toprağa hangi bitkiyi ekeceğimizi öğrendiğimiz gün her şey değişecek!
Henry Ford’un çok sevdiğim bir sözünü aktararak, Apple Watch’un lüks mü yoksa ihtiyaç mı olduğu ikileminin cevabını size bırakıyorum.
“İnsanlara ne istediklerini sorsaydım, daha hızlı giden at üretirdim.”

Peki ya bu cihazın fiyatı 50bin lira mı?

Biraz evet, çoğunlukla hayır! Apple Watch 3 farklı model ve 2 farklı boy ile satışa sunulmuş durumda. Sport modeli, normal model ve Edition modeli. Altın kaplama olan Edition modelinin fiyatı 50bin lirayı aşkın rakamlara çıkarken, Türkiye’de yaşayan son kullanıcıya en çok hitap eden model ise 1250-1400 lira fiyat etiketine sahip olan Apple Watch Sport! 38mm olan modeli KDV dahil 1250 lirayken, 42mm olan 1400 lira.
Bu arada 57bin lira olan Apple Watch Edition ile 1250 lira olan Apple Watch Sport arasında teknoloji ve işlemci bakımından hiç bir farkın olmadığını da hatırlatmalıyım. Sadece saatin yapıldığı madde değişiyor.

38mm ile 42mm arasında ne fark var?

4mm! Aralarında tek fark 4mm’lik ekran boyutu olan bu iki cihazdan benim tercih ettiğim model 42mm. Hangisini seçeceğiniz biraz da sizin zevkinize bağlı. Ancak şunu söylemeliyim ki; ben ilk çıktığı günden beri 38mm Siyah Apple Watch Sport’u almak istiyordum, fakat Zorlu Center’daki Apple Store’a gidip iki cihazı da koluma taktığım zaman fikrim değişti. Şahsi fikrim 38mm’nin kullanım açısından güçlük çıkardığı yönde. Yeterli açıklamayı yaptığımı düşünürken çok değer verdiğim bir insanın bu konudaki yorumunu da ekleyerek bitiriyorum.
“Bence 38mm olan modeli, 42mm’yi görüp de satın almasınlar diye üretmişler.”

Ama ben saatimi sağ koluma takıyorum?!

Bu feryat, ilk lansmandan beri benim dilimden düşürmediğim bir feryat! Genele vurduğumuzda belki %5 ya da %10’luk bir kesim de olsak, biz saatimizi küçüklüğümüzden beri sağ kolumuza taktık! Evet, Apple bunu düşünmüştür elbet, ama olay çalışıp çalışmama değil ki? Sol elimizle mi kullancağız saati?
Evet, sol elim ile kullandım! Solak değilim, ve saatim sağ kolumda. Lakin Apple Watch’u kullanırken yapacağınız hareketler o kadar basit ki, bu farkı hissetmiyorsunuz bile. Digital Crown denilen yuvarlak parça sayesinde Apple Watch’un kullanımı zaten oldukça kolay, bir de üstüne Siri ile yapabileceğiniz durumlar eklenince bu dert bir dert olmaktan çıkıyor. En azından benim tahmin ettiğim gibi bir problem yaşatmadı bana.

Peki ya pil durumu?!

Benim en büyük endişelerimden biri buydu! Eski saatimi alalı 2 sene olmuştu ve hiç pil değişikliği yaşamadım. Tıpkı ondan önceki saatimi de 5 sene aynı pil ile kullandığım gibi. Bu bir problem mi, evet problem! Her gece yatarken saatinizi şarja takmanız gerekiyor, çünkü 2 gün üst üste aralıksız bir kullanımı kaldıracak gücü yok Apple Watch’un.
Diğer yandan, pil konusunda en azından iPhone’lar kadar problem yaşamayacağımız ortada! Deneyimlediğim bu kısa zaman zarfında; sabah çok erken vakit şarjdan çıkardığım saatin şarjı akşam olmaya yakınken hala %50’nin üzerindeydi. Ayrıca Güç Koruma denilen sistem sayesinde, şarjınızın çok azaldığı durumda Apple Watch diğer özelliklerini kapatıyor ve 72 saat daha saate erişebilmenize imkan sağlıyor.
Ekran Resmi 2015-08-13 18.08.05
Bireysel olarak farkı deneyimlememiş olsam da 42mm olan modelin şarjının 38mm olan modele kıyasla biraz daha uzun gittiğine dair bir söylentiye rastladım yabancı bloglarda.

Apple Watch üzerinden telefonla konuşmak?

Saatin böyle bir yeteneği olduğunu bilsem de açıkçası bu kadar başarılı olacağını tahmin etmezdim. Hele ki ilk denediğim sırada telefonum içeride şarjdayken, saatimin çalması ile (ki telefonu muhtemelen duymayacaktım) saat üzerinden cevap verdim bir aramaya ve de çok başarılıydı. Hatta öyle ki arayan kişi neyle konuştuğumu anlamadı bile. Normalde sesi ortama veren araba telefonları gibi sistemlerde fark hissedilir.
Ancak şunu da unutmamak gerek ki, cihazın hoparlörü olsa da, anladığım kadarıyla Apple Watch üzerinden müzik dinlemenize imkan sağlamıyor Apple. Ya iPhone’unuzun hoparlörünü kullanıyor, ya da bir adet bluetoothlu kulaklığa ihtiyacınız var. Yine de telefonda çalan müziği uzaktan kontrol edebilmenin faydalı olduğu anlar olabilir.

Apple Watch’a özgü iletişim kanalları

Apple yine farkını ortaya koymuş ve iki Apple Watch arasında iletişim kurulabilecek yepyeni bir sistem geliştirmiş. Ekrana bir şeyler çizerek başka kişilere mesaj gönderebileceğiniz gibi, o andaki nabzınızı da çok başarılı bir efekt ile karşı taraftaki kişiye hissettirebilirsiniz. Tabi ki bunu yapmak için her ikinizin de Apple Watch kullanıyor olması gerek.
Hareketli emoji ismi verilen yeni sistem emojileri ise, iMessage ile başka birisine göndermeniz mümkün. Bunlar da Digital Crown’u döndürerek değiştirdiğiniz yüz ifadesi, beyaz bir eldiven ve kalpler! Detaylarını keşfetme zevki ise sizin…

Farklı kayışlar kullanabilir miyiz?

Evet. Apple Watch’un en güzel özelliklerinden biri kayışlarının çok rahat çıkartılabiliyor olması. Zaten satın aldığınız cihazın içinden (modeline bağlı olarak) iki farklı kayış çıkıyor. Birisi uzun, diğeri kısa. Şayet isterseniz Apple Watch Sport ile beraber gelen plastik kayış yerine, Apple Store’dan alacağınız bir başka kayışı da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Estetik tarafı…

Her ne kadar bazı kişiler Apple Watch’un tipini pek beğenmediğini söylese de, açıkçası ben çok estetik olarak çok başarılı buluyorum. Diğer renkli modeller arasından siyah olan Apple Watch Sport’u her defasında şiddetle tavsiye etmekle beraber, diğer renklerin de kendisine has bir cazibesi olduğunu düşünüyorum.
Açıkçası cihaz gayet başarılı ama kadranlar biraz basit gelmişti benim gözüme en başta. Fakat bu fikrimden de zamanla vazgeçtim. Solar ve Astronomi isimli interaktif kadranlar benim gözümde gerçekten büyüleyici duruyorlar. Ayrıca watchOS 2 ile beraber gelecek olan Time-Lapse ve Photo Album kadranları da heyecanla bekliyorum.
Hazır konu estetikten açılmışken, yuvarlak şekildeki uygulama ikonları arasında gezinmenin de ilginç bir tecrübe olduğunu söylemeliyim. Özellikle ilk ayarları yaparken insanın birazcık başını döndürebiliyor. En iyisi uygulama yerleşimini saat üzerinden değil, telefon üzerinden yapmak!

Programcılar için Apple Watch

İşin bir de programcıları ilgilendiren boyutu var ki, 1-2 sene içerisinde Apple Watch’un hayatımızda kaplayacak yerini belirleyen gizli kahramanlar da bu programcılar! Hala tam olarak en doğru kullanım şekli bilinmeyen bu yeni cihaz, yepyeni bir ekosistem ve yepyeni bir pazar! Eğer Swift kodlama biliyor ve Apple Watch’a uygulama yazacak seviyedeyseniz elinizi çabuk tutmanızı ve bu pastanın büyük dilimlerinden birini kapmanızı tavsiye ederim.

Son olarak…

Tahmin ettiğimden daha büyük şeylerle karşılaştığımı itiraf etmem gerek! Akıllı saatin yaygınlaşması biraz zaman alacak gibi görünse de, şu aşamada bile kullanıcısını oldukça tatmin ettiğini düşünüyorum. Bir soru işareti yoksa hiç bir zaman Apple Watch almayı aklınıza getirmezsiniz büyük ihtimalle, ancak Apple Watch’u aldığınız için pişman olacağınızı da hiç düşünmüyorum!
Zaman geçtikçe karşılaştığım durumları yazmaya devam ederim. Şimdilik bu değişime kapıyı ilk aralayanlardan olup olmamak sizin elinizde! 🙂
FullSizeRender

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261