Press enter to see results or esc to cancel.

WWDC15: El Capitan, iOS9, watchOS ve Apple Music!

Dolu dolu geçen 2,5 saatin ardından WWDC etkinliği az önce sona erdi. Etkinlikle iOS9, MacOS X El Capitan, watchOS ve Apple Music başta olmak üzere bir çok konuya değinildi. Aslında bakarsanız etkinliğin içeriği 4-5 ayrı yazı tutacak kadar geniş de olsa, ben tek bir yazı ile bütün etkinliği sizler için detaylardan da vazgeçmeden özetlemeye çalıştım. Yer yer şahsi görüşlerimi de belirttiğim yazının girişini fazla uzatmıyor ve burada noktayı koyuyorum, işte karşınızda WWDC15!

Ekran Resmi 2015-06-08 23.26.09

Yeni MacOS X sürümü, El Capitan!

Her sene olduğu gibi yeni Mac işletim sistemi WWDC’nin ilk konularından biriydi. Windows’un son sürümüne geçiş yapan kullanıcıların oranlarıyla dalga geçen Apple, Yosemite’nin gelmiş geçmiş en hızlı adaptasyon oranına sahip işletim sistemi olmasıyla övündü. (Windows 8.1 için oran %7 iken, Yosemite için %55)

El Capitan’da deneyim ve performans üzerinde durduklarını ifade eden Craig, hemen Mac’lerin başına geçerek yeni özelliklerle alakalı bir kaç demo yaptı. Başlıca yenilikler şu şekilde;

  • Mail uygulamasında kullanışlı yeni gesture‘lar yer alıyor.
  • Safari’de sık ziyaret ettiğiniz siteler sekmelerin sol kısmında pin‘leniyor.
  • Spotlight‘ta bir çok yenilik var, artık hava durumu veya maç skorlarına bakabiliyorsunuz.
  • Split View özelliği ile iki ayrı uygulama kolaylıkla yan yana çalışabiliyor.
  • Uygulama açılışlarında 2 ila 4 kat arası performans artışı var.
  • Sisteme entegre edilen ‘Metal‘ ile oyunlar eskisinden çok daha performanslı, sahip oldukları görseller ise çok daha zengin.
  • Mouse’u kaybettiğinizde trackPad’i hızlıca sallayarak ok tuşunun büyüyerek kendisini belli etmesini sağlayabiliyorsunuz.

Ekran Resmi 2015-06-08 22.57.57

Uygulama geliştiriciler El Capitan’ı bugün indirebilirken, son kullanıcı sonbahar aylarında bu güncellemeye ücretsiz bir şekilde kavuşabilecek. El Capitan hakkında daha dataylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Şahsen El Capitan’ı her zamanki Mac güncellemelerinden farklı tutmuyorum. Gelen özellikler oldukça güzel, ama kabul etmek gerek ki bir kısmı (özellikle Split View) çoktan gelmesi gereken ama geç kalmış özellikler. Yine de Apple’ın her güncelleme ile yaptığı performans artışlarına saygı duyuyor ve Mac’ime El Capitan’ı yüklemek için sabırsızlanıyorum. 

Ekran Resmi 2015-06-09 00.36.18

En yeni iOS sürümü, iOS9!

Yeni iOS sürümünde Apple, özellikle Siri üzerinde çok durmuş. Yeni bir arayüz ile çok daha yetenekli bir Siri iOS9’da bizleri bekliyor. Ayrıca iOS8 ile kişiselleştirilip geliştirilen Spotlight bölümü, iOS9 ile beraber daha kişisel ve gelişmiş! Hatta artık 3.şahıs uygulamaların içeriğine bile Spotlight aracılığı ile ulaşabiliyoruz.

Tüm bu yenilikleri anlatırken, gizlilik konusuna da oldukça değindi Apple. Ne Siri’nin topladığı veriler ne de başka şekillerde kişiselleştirilmiş sistem verileri Apple’a gönderilmiyor. Ne anonim olarak ne de Apple kimliğiniz ile ilişkilendirilmiş bir şekilde. Tüm veriler sahip olduğunuz cihaza ait ve orada depolanıyor. Yani gizliliğin önemi üst seviyede.

Apple Pay konusuna fazla detaylı girmeyecem. Artık UK‘de de -birleşik krallık- Apple Pay kullanabiliyorsunuz. Bir çok mekan Apple Pay’i desteklediği gibi, Londra’daki toplu taşıma sistemlerinde bile Apple Pay kullanılabiliyor.

Ekran Resmi 2015-06-08 23.46.38

iOS9 ile yenilenen uygulamaların başında Notlar uygulaması geliyor. Check-List’ler ekleyebildiğiniz, hatta çizim bile yapabildiğiniz yeni notlar uygulaması bir çok yeni kısayolu da beraberinde getirmiş. Şahsen bu yenilik benim oldukça hoşuma gitti.

Harita uygulamasında da bir çok yenilik yapılmış. Toplu taşıma ağlarının da artık yer aldığı Harita uygulaması, size en yakın metro istasyonunun en yakın girişine kadar detaylı tarif yapabiliyor. Tabi sadece belli şehirlerde henüz kullanılabilen sistem, henüz Türkiye’de kullanılabilir değil. Yine kişisel düşüncem, Türkiye’ye bu yeniliğin gelmesinin epey süreceği yönünde. Ayrıca Apple’ın harita konusunda başlangıçta başarısız olduğu aşikar, bu saatten sonra o algıyı kırması bile epey vakit alacaktır.

Ekran Resmi 2015-06-09 00.37.51

News isimli uygulama ise iOS9’un beraberinde getirdiği yepyeni bir uygulama. Bilenler için Flipboard tarzı bir sistemi olduğunu söyleceğim uygulama, kısaca takip ettiğiniz haber sitelerini daha rahat ve güzel bir arayüzde takip etmenize olanak sağlıyor. Ayrıca bir konuda okumak isterseniz o konudaki makaleleri de size tavsiye ediyor ve beğeni seviyenize göre kendisini geliştiriyor. Henüz maalesef bu uygulama da Türkiye için geçerli olmayacak. Şahsen bu uygulama tarzını hep sevmiş olmakla beraber, Apple’ın bu uygulama için çok özel bir tasarım hazırladığını da söylemek durumundayım. Ben oldukça beğendim, ancak iOS9’a geçsek dahi henüz ulaşamayacağımızı bilmek üzücü. Kim bilir belki ileride kucukelmakurdu.com’u bu uygulamadan takip edersiniz. 🙂 Ve de son bir not, eğer uygulama tutulursa Flipboard hisseleri hızla düşüşe geçecek gibi görünüyor.

iPad’ler için iOS9’un beraberinde getirdiği çok önemli bir kaç özellik daha var. Bunlar Multitasking ve PIP! Multitasking özelliğinin bir parçası olan Split View sayesinde iPad’lerde de artık iki ayrı uygulamayı aynı anda kullanabileceksiniz. Ayrıca istediğiniz uygulamaya istediğiniz kadar alan bırakıp, uygulamalar arasında daha rahat geçiş yapabileceksiniz. PIP isimli ve açılımı picture in picture olan sistem sayesinde ise, bir taraftan video izlerken öbür taraftan başka işlerle -mesela mail yazmak gibi- uğraşabilirsiniz. Ancak bu işlemler çok güçlü sistemler istediği için iPad Air’dan önceki iPad’lerde multitasking maalesef aktif olmayacak. Android cephesine bakarsak yine biraz geç kalınmış olsa da, çok güzel bir özellik iOS9 ile beraber hayatımıza girmiş olacak.

Ekran Resmi 2015-06-09 00.39.21

iOS9 adına son bir dipnot; eskiden major sürümler için 4-5 GB’lık boş alan isteyen Apple, bu sefer yeniliklerin tamamını küçük bir alana sığdırmış olacak ki cihazda sadece 1-2 GB kadar boş yer olsa bile güncellemenin yapılabilmesini sağlamış durumda. Ayrıca iOS8’in yüklenebildiği her cihaza iOS9’un da yüklenebilmesiyle anlıyoruz ki; Apple herkesi iOS9’a geçirmek istiyor!

iOS9’un herkese açık Beta’sını temmuz ayında indirebildiğiniz gibi, son haline sonbaharda ulaşabilirsiniz. Daha fazla detay için buraya bakabilirsiniz.

Program Geliştiriciler adına: Swift 2!

Geçen yıl Apple’ın tanıttığı yeni programlama dili Swift, artık Open Source yani açık kaynak kodlu bir hale geldi. Ayrıca çok daha pratik ve yeni özellikler içeren Swift 2‘yi de bu geceki etkinlikte duyurdu. Swift konusunda çok daha detaylı bir yazıyı yakın zamanda yazacağım için şimdilik hızlı geçiyorum.

Ekran Resmi 2015-06-09 00.40.41

watchOS 2!

Apple Watch çıkalı sadece 6 hafta bile olsa, yeni sürümü çoktan tanıtılmış durumda! watchOS 2 ile beraber istediğiniz bir resmi veya Time-Lapse videoyu saat arka planı olarak kullanabiliyorsunuz. Ayrıca 3.şahıs uygulamalara ait bilgileri de saat arayüzüne entegre edebiliyorsunuz.

Time Travel isimli yeni özellik sayesinde, digital crown’u çevirerek saati ileri alabiliyor ve bu sayede gelecek etkinliklerinize, hatta o saatteki hava durumuna bile ulaşabiliyorsunuz.

Ekran Resmi 2015-06-09 00.40.19

Yeni gece modu sayesinde, Apple Watch’unuz şarjdayken yatay olarak onu siyah-yeşil temalı bir alarmlı masa saatine dönüştürebiliyorsunuz. Ayrıca artık Apple Watch’a alarm da kurabiliyorsunuz.

watchOS 2 ile gelen en büyük özelliklerden biri, artık native uygulamaları da görebilecek olmamız. Bu da artık sadece telefon üzerinden çalışan uygulamalar yerine, saatin içinde kendi mantığı ile çalışan uygulamaların varlığı anlamına geliyor. Ve de yine sonbaharda indirilebilir durumda!

Müzikte başka bir boyut, Apple Music!

One more thing…” dedi Tim Cook ve etkinliğin son kahramanı Apple Music oldu! Yeni bir platforma imza atan Apple, Spotify’ın da fişini çekmeyi hedeflemiş gibi görünüyor. Aylık üyelik ile sınırsız şarkı erişimine sahip olacağınız sistem, aynı zamanda 7/24 bir dünya geneli bir internet radyosuna sahip. Sanatçılar ile dinleyicilerinin en yakın olduğu yer iddiasında bulunan Apple Music, 30 Haziran‘da iOS8.4 ile beraber 100 farklı ülkede aktif hale gelecek.

Ekran Resmi 2015-06-09 00.42.24

3 aylık ücretsiz bir deneme imkanı sunacak olan Apple Music’in aylık fiyatı ise 9,99$. Eğer aile paketi alacaksanız ise 6 kişiye kadar 14,99$ paketten faydalanabiliyorsunuz. Tabi bu rakamlar Amerika’daki rakamlar. Dijital şarkıların piyasası ülkemizde daha uygun olduğu için günü geldiğinde çok daha uygun fiyata bu hizmete ulaşabileceğimizi düşünüyorum.

Apple Music hakkında detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Tüm detaylara değinmek isterken yazı yine uzadı, affınıza sığınarak burada noktalıyorum. Daha nice etkinliklerde görüşmek dileğiyle…


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261