Press enter to see results or esc to cancel.

iPhone’u donduran kod!

Geçtiğimiz günlerde keşfedilen bir açık yüzünden iPhone’lar kafayı yemiş durumda! Dışarıdan bakıldığında hiç bir şeye benzemeyen bir kod, gönderildiği iPhone’ları kitlemeye başladı. İçerisinde İngilizce birkaç kelime, Arapça harfler ve ne olduğunu bilmediğim birkaç sembol bulunduran kod, karşı tarafın bildirim merkezine düşmesi ile telefonun kapanıp açılmasına sebep oluyor.

Kendi yaptığım bir kaç deneme sonrası tespitlerim şu şekilde;

  • Hata sadece iOS8 olan cihazlarda geçerli, eski sürüm iPhone’lar bu açıktan etkilenmiyor.
  • Hatanın işlemesi için kodun bildirim merkezine düşmesi gerekli. Örneğin; ana menüdeyken WhatsApp’tan gelen kod telefonun kapanıp açılmasına sebep olurken, WhatsApp uygulamasının içerisindeyken WhatsApp ile gelen kod (bildirim merkezi değil, uygulamanın kendisi mesajı görüntülediğinden dolayı) etkisiz kalıyor.
  • iMessage, WhatsApp, Twitter veya başka bir uygulama olup olmadığı önemli değil. Mesajın bildirim merkezinde görünmesi telefonun donması için yeterli.
  • Facebook Messenger mesajın güvensiz olduğunu söyleyerek gönderimi gerçekleştirmiyor. Bir de üzerine mesajdaki bağlantının kaldırılmasını talep ediyor.
  • Telefonun kendini kapatıp açması, manuel bir kapatıp açma gibi olmadığından SIM şifresi gibi şeyleri tekrar girmek gerekmiyor. Kısacası, telefon açılıp kapanmadan çok bir kaç saniyelik donmaya uğruyor ve klasik elma logosu ile bizi baş başa bırakıyor.
  • Metindeki bazı kelimeleri silip göndermeyi denerseniz, bazen kod başarılı oluyor bazense olmuyor. Yani asıl olayın sebebi ortalıkta dolaşan kodun sadece bir kısmı. Ama tam olarak hangi kısmın başarılı olduğundan emin değilim.
  • Kodu kendi kendinize göndermeniz bile telefonun yeniden başlaması için yeterli. En kolay denemeyi bu şekilde yapabilirsiniz.

Twitter’daki konuşmalara göre Apple hatayı kabul etmiş durumda. En kısa zamanda da yeni bir güncelleme ile sorunun ortadan kalkacağını söylüyor.

Her ne kadar sorun giderilecek gibi görünse de, içerisinde bulunduğumuz an itibarı ile aşağıdaki kodu alan tüm iPhone’lar kendisini baştan başlatıyor. Biz haber vermiş olalım, kalan sorumlulukları ise size bırakıp kaçalım… 😀

effective.
Power
لُلُصّبُلُلصّبُررً ॣ ॣh ॣ ॣ

Tags


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261