Press enter to see results or esc to cancel.

ElmaKurdu’nun gözünden AppleWatch Lansmanı

9 Mart’ta gerçekleşen lansmanda Apple Watch ve yeni nesil MacBook başta olmak üzere bir çok yenilik duyuruldu. Etkinliği canlı bir şekilde takip etmemiş olsanız bile bir çok haber sitesi ve blogda, olan biten her şeyi detaylarıyla öğrenmiş olabilirsiniz. Ben de bu yazı ile dünkü etkinlik hakkında dikkat çeken şeyleri, bir de kendi yorumumu katarak aktarmaya çalışacağım.

Açıkçası Çin’de açılan yeni AppleStore kimseyi çok fazla ilgilendirmiyordur diye düşünerek, Apple’ın minik hobi cihazına geçiş yapıyorum. Beklentinin aksine yeni bir AppleTV yok! Ancak mevcut AppleTV’nin fiyatı 99$’dan 69$’a geriledi. Bu hamlesi ile Apple, her eve girmeyi ve televizyonlara bağlanmayı hedefliyor gibi gözüküyor. Bir de bunun yanında AppleTV üzerinden aylık 15$’a HBO üyeliği sunulan yenilikler arasında.

Tıpta devrim: ResearchKit

Her ne kadar uzaktan çok önemli bir gelişme gibi görünmese de, Apple’ın duyurduğu bir diğer yenilik de çağ atlatacak cinsten; ResearchKit! Bu sayede iPhone’unuz ile toplanan veriler -onay verdiğiniz takdirde- yapılan tıbbi araştırmalarda kullanılabilecek. Ki bu da aylar sürmesi gereken araştırmaların, iPhone ve topladığı veriler sayesinde günler belki de saatler içerisinde tamamlanması demek!

Apple’ın zaten hali hazırda bazı üniversiteler ile çalıştığı ResearchKit projesinin detayları için burayı ziyaret edebilirsiniz.

En ince, MacBook!

Şimdiye kadar gördüğümüz en ince MacBook! Ne Air ne de Pro, bu yeni cihaz sadece MacBook! Yepyeni bir teknoloji ile bezenmiş 12 inçlik bu ince MacBook, beraberinde getirdiği radikal kararlar ile adından uzunca bir süre söz ettirecek gibi gözüküyor.

11 inçlik MacBook Air’dan %24 daha ince olan bu cihazın en kalın noktası 13.1mm! Öyle ki, işlemciler daha da küçültülmüş, piller yeniden tasarlanmış, retina ekran hiç olmadığı kadar ince bir hale getirilmiş, yepyeni bir klavye, yepyeni bir TrackPad, yepyeni portlar ve dahası…

Her şeye tek tek detaylıca değinmek mümkün değil gibi, ama favori noktalarımı ve olay çıkaracak noktaları da atlamak istemiyorum. Öncelikle yeniden tasarlanmış klavyeye ve basınç algılayıcılı TrackPad‘e hayran olduğumu söylemeliyim. Apple incelik konusunda gerçekten kafayı yemiş olmalı ki yeni TrackPad, basılacak bir alan olmadığı için dokunmalara titreyerek tepki veriyor. Ayrıca MacBook’larla bağdaşmış ışıklı elma logosu da, incelik uğruna feda edilmiş şeylerden biri.

Yeni MacBook hakkında en çok konuşulacak şey şüphesiz yeni nesil USB-C portu. Çünkü, kulaklık girişini saymazsak cihazda sadece ama sadece 1 tane USB-C girişi var. Bu da demek oluyor ki, her şey bu port üzerinden gerçekleşecek. Şarj çıkışı, görüntü çıkışı ve veri alışverişi sadece bu port üzerinden gerçekleşecek.

USB-C’nin Avantajları ve Dezavantajları

Açıkçası ben de dahil bir çok kullanıcı, Apple’ın şarj çıkışı olan MagSafe’den gayet memnundu ve yok olmasına üzüldü. Eskiden evde Mac’iniz şarjdayken kablosuna takılırsanız, mıknatıslı sistemi sayesinde kablo cihazdan ayrılıyor ve cihaza hiç bir zarar gelmiyordu. Ancak USB-C’nin geçmeli yapısı, bu avantajı yok etmiş görünüyor.

Ayrıca bizi bir çok yeni ara kabloya muhtaç etmiş durumda, Apple’ın yaptığı bu hamle. Öyle ki her çıkış için bir dönüştürücü almak gerekiyor, ki bu da kablo kalabalığından öte bir sürü ek masraf anlamına geliyor.

Bütün bu dezavantajlardan bağımsız olarak, Apple’ın USB-C ile aldığı bu radikal kararın geleceğe bir yatırım olduğunu söylersek pek de yanılmayız sanıyorum. Her zaman olduğu gibi yine kullanıcıları adına kararlar almış durumda Apple, ama bundan 5-10 sene sonra geriye dönüp bakıldığında bu kırılma noktasını fark ederek şaşıracağımıza eminim! Tüm yatırımı kablosuz sistemler üzerine yönlendiren Apple’ın bu hamle ile (şahsi görüşüm) bize vermek istediği mesaj: “Ben sadece bir tek çıkış ile her şeyi halledebilirim!” Ve bunu da yapacak gibi görünüyor…

usb-c converter

10 Nisan’da çıkacak bu yeni MacBook’un Amerika fiyatı ise 1299-1559$ olacak!

Lansmanla beraber MacBook Air ve ve MacBook Pro ailelerinin de güncellendiğini söyleyerek bilgisayar konusunu burada sonlandırıyorum.

En küçük üye, WATCH!

Lansmana ismini veren cihaza gelirsek, AppleWatch da resmen satışa çıkmak üzere! 3 farklı tarzı ve 2 farklı boyu olan bu akıllı saat hakkındaki detayları 9Eylül Lansmanından sonra yazdığımız yazıda anlatmıştık. Amerika’da satışa çıkış tarihinin 24Nisan olduğu ek bilgisini de vererek ücretler kısmına geçmek istiyorum.

10bin dolar mı?!

Hemen heyecanlanmayın! 😀 Watch’un fiyatı 349$’dan başlıyor. Ve muhtemelen bu cihazı alacak insanların %95’i de aluminyum kasalı ve “WATCH Sport” isimli bu modeli satın alacak. Ancak bu olay 18 ayar altın kasalı Edition model WATCH‘un fiyatının 10.000$’dan başlayarak daha da yükseldiği gerçeğini değiştirmiyor!

Açıkçası bu noktada Apple tam bir saat firması gibi davranmış. Her cebe özel bir şekilde hitap ederek, bir saat için araba parası verebilecek insanlardan da tam olarak bunu yapmalarını istemiş. Fazla söze gerek yok, altın alacak olan alsın! 😀 Bu paragrafı bitirmeden de, demir kasalı WATCH‘un fiyatının 549$ ile 1099$ arası değiştiğini ekleyeyim.

Şarj süresi için tüm gün ifadesini kullanan Apple, tüm günden kastının 18 saat olduğunu da ekledi. Aralıksız telefon konuşması durumunda 3 saatte biten şarj, güç tasarrufu modundayken de 72 saat gidebiliyor. Bu kadar küçük ve bu derece etkileşimli bir alet için şarj süreleri uygun gibi görünse de, her gece saatimizi şarja takmanın zor alışacağımız bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Çok geçmeden pili 5-6 sene giden eski saatinizi özleyebilirsiniz.

Saat hakkında çok güzel videolar hazırlamış Apple. Sadece bu cihaz için yeni alaşımlar geliştirildiği gibi ilginç bilgileri de verdiği bu güzel videolara bakmanızı tavsiye ederim: Aluminyum, demir ve altın! Ayrıca WATCH hakkında detaylı bilgiye de buradan ulaşabilirsiniz.

iOS 8.2 Yayınlandı

Ayrıca bu etkinliğin hemen ardından WATCH isimli uygulamanın beraberinde geldiği iOS 8.2 güncellemesi de yayınlandı. Güncelleme yapmadan önce yedek almayı unutmayın!

BONUS: 

Yazıyı bitirmeden önce son bir küçük şeyden bahsetmek istiyorum. Aklınıza “” işaretinin nasıl yaptığı sorusu takılmış olabilir, ve bunun için her seferinde bir yerden bu işareti bulup kopyala-yapıştır yapmak istemeyebilirsiniz. Ve eğer bir Mac bilgisayarınız varsa, Shift+Alt+K ile siz de “” yapabilirsiniz! 😉

iPhone’lar üzerinden bu sembolün nasıl oluşturulacağı hakkında bu yazıya göz atabilirsiniz.

Tags


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261