Press enter to see results or esc to cancel.

iPhone6, Apple Pay ve Apple Watch!

Bir kaç saat kadar önce ‘9 Eylül Lansmanı‘ sonlandı. Her zamanki gibi hakkında bir çok dedikodu çıkmış olan yeni iPhone modeli, daha doğrusu modelleri tanıtıldı. Apple yine hayatımıza kolaylıklar sağlayacağını iddia ettiği bazı yeni sistemleri duyurdu. Ve hepsinden öte bir de süpriz patlattı, Apple Watch! İşte karşınızda bu geceye ait özet bilgiler;

 iPhone6 ve iPhone6 Plus

Zaten dedikodularda da bolca geçiyordu, iki farklı ekran boyutuna sahip iPhone’un tanıtılacağı. Öyle de oldu! Apple bu gece hem 4.7 inç’lik ekrana sahip olan iPhone6‘yı hem de 5.5 inç’lik ekrana sahip olan iPhone6 Plus‘ı tanıttı. Ekran boyutları dışında işlemci, kamera ve pil ömründe de geliştirmeler görülen yeni iPhone’lar 26 Eylül tarihinden itibaren Türkiye’de de satışa çıkacak!

iphone6

En mühim noktalardan biri olan fiyat konusunda ise ülkemizde durum şu şekilde; iPhone6 2349TL‘den, iPhone6 Plus ise 2649TL‘den satışa sunulacak! Tabi ki bunlar 16GB’lık modellerinin fiyatı. Her model arasında 300TL gibi bir oynama söz konusu, neyse ki Apple bu sefer 32GB’lık modeli aradan kaldırmış. Onun yerine 128GB’lık iPhone modelini satın alınabilir hale getirmiş.

TR fiyatı

Yeni A8 işlemci ile gelen iPhone6 ve iPhone6 Plus, önceki iPhone modellerine göre daha hızlı ve daha güçlü! Ayrıca A8 işlemcinin pil kullanma bakımından gösterdiği yüksek performans sayesinde, önceki modeller ile kıyasla iPhone6 ve iPhone6 Plus’ın pili daha uzun süre gidiyor.

Pil ömürleri

Kamera konusunda 8 Megapixel takıntısını sürdüren Apple, resim çekme kalitesinin Megapixel’lere bağlı olmadığını tüm dünyaya anlatma yolunda epey uğraşıyor gibi gözüküyor. Yeni “Focus Pixels” özelliği ile resim çekme kalitesi iPhone6 ve iPhone6 Plus’ta bir üst seviyeye taşınmış.

4.7 ve 5.5 inç'lik yeni iPhone'lar

iPhone konusunu kapatmadan önce; iPhone6 ve iPhone6 Plus’ta ekranların sadece büyümekle kalmadığını, aynı zamanda görüntü kalitesinin de oldukça geliştiğini belirtmeliyim. 750×1334 çözünürlüklü iPhone6’ya karşın, iPhone6 Plus’ta 1080×1920 çözünürlüklü bir ekran bulunuyor.

Bonus: Genellikle fazla ses getirmese de, yeni iPhone’lar ile ilgili söylemek istediğim son bir şey var. O da; iPhone6 ve iPhone6 Plus’ta ekran kilitleme tuşunun cihazın sağ yüzeyinde yer almış olması, üst tarafta bulunmak yerine. Bu durum ekran boyutundan dolayı makul karşılanır mı, yoksa bir Samsung kokusu alındığını düşündürtür mü; orasını ben bilmem… 🙂

Apple Pay

iPhone6 ve iPhone6 Plus’ta bulunan bir diğer özellik de NFC teknolojisi! Apple bu teknolojiyi bir süredir reddediyor olsa da, yepyeni bir sistemi hayata geçirmek adına sonunda kabul etmiş gibi görünüyor. Apple Pay ismindeki bu sistem ile NFC ve Touch ID teknolojisi sayesinde, oldukça rahat ve hızlı biçimde alışveriş yapabiliyoruz.

Önceden cihazımıza tanıttığımız kredi kartını PassBook uygulaması ile açıyor ve telefonumuzu kasadaki cihaza doğru tutuyoruz. Parmağımız Touch ID sensörünün üzerinde yer alıyor, ve işlem tamam! Satın alma gerçekleşti.

Apple Pay

Apple; bu yeni sistem için sadece hızlı demiyor, aynı zamanda güvenli ve mahrem hayata saygılı olduğunu da iddia ediyor. Nereden ne aldığınızı Apple dahi bilmiyor. Hatta bu işlem sırasında kasiyerden isminizi bile saklayabiliyorsunuz.

Son olarak Amerika’da bir çok mağaza tarafından destekleneceği söylense de, ülkemizde kolay kolay yaygınlaşacağını pek sanmıyorum şahsen. Yani Apple Pay’i uzun bir süre sadece Zorlu Center’daki Apple Store’da kullanabiliriz gibi geliyor… 🙂

Apple Watch

Bir lansman düşünün, yeni tanıtılan iPhone bile akıllarda kalmadı! Bu geceki lansman benim için öyleydi. “One more thing” dedikten sonra Tim Cook, bütün o seyircilerin alkışları arasında ben de nefesimi tuttum ve beklediğime değdi! Apple’ın meşhur akıllı saati sonunda tanıtıldı!

apple watch

Belki sadece bunun için uzun bir yazı hazırlamak lazım, ama yine de başlıca özellikleri ile anlatmaya çalışalım. Multi-touch bir dokunmatik ekrana sahip olan Apple Watch, sahip olduğu hassas algılayıcılar ile ekrana sadece dokunuyor mu yoksa sertçe bastırıyor mu olduğunuzu anlayıp buna göre tepki veriyor. Ayrıca sağ yüzde yer alan “Crown” isimli döner düğme ile de pek çok işlemi kolaylıkla gerçekleştirmenize olanak sağlıyor.

Mükemmel tasarımsal kayışlar

Onlarca dijital kadran arasından istediğinizi seçip kullanabilirsiniz. Bunun dışında fiziksel olarak da onlarca farklı kayış tipi ve 3 farklı ana kasa tipi bulunuyor Apple Watch’ın. Bu sayede yüzlerce farklı kombinasyona sahip cihazlar elde edilebiliyor. Yani bir nevi herkesin saati kendine!

Hava durumunu göstermekten tutun, borsa haberlerine kadar ulaşabiliyorsunuz Apple Watch’unuz ile. Gelen mesajlara önceden hazırladığınız cevapları veriyor, gelen aramaları cevaplayabiliyorsunuz. Belki çok güçlü değildir hoperlörü, ama Apple Watch ile müzik dahi dinleyebiliyorsunuz.

spor

En büyük atılımlar sağlık konusunda elbette! Ne kadar adım attığınızdan ne kadar kalori yaktığınıza, kaç dakika egzersiz yapıp kaç dakika ayakta durduğunuza kadar haberdar oluyor Apple Watch. Ve daha çok hareket etmek konusunda sizi teşvik ediyor, zaman zaman ödüller dahi veriyor. Cihazın altında bulunan sensörler sayesinde nabzınız bile Apple Watch tarafından ölçülüyor.

mesajlaşma

Kendi arasında da ilginç bir iletişim tarzı var Apple Watch’ların. Karşınızdakine bir çizim yapıp gönderebiliyor, veya elindeki saate titreştirebiliyorsunuz. Hatta sensörler ile algılanan kalp atışınızı da karşınızdaki Apple Watch’a gönderip, karşınızdakinin bileğinde de kendi kalp atışınızı oluşturtabiliyorsunuz.

Apple Watch’ın şarj etme sistemi ise oldukça güzel. MagSafe teknolojisi sayesinde dairesel ve ucu mıknatıslı bir şarj kablosunu cihazın arka yüzüne dayıyorsunuz, bitiyor! Kullanışlı, güvenli ve estetik!

Şarj

Elbette Apple Watch’lar birer iPhone ile kullanılmak durumunda. Ancak güzel haberi duyana kadar sadece yeni iPhone’lar ile uyumlu yapacaklar diye epey korktum şahsen ben. Neyse ki, iPhone5 ve üstü cihazlar ile beraber kullanabiliyor olduğumuzu söylediler lansmanın sonlarına doğru.

2015 yılında satışa çıkması beklenen Apple Watch, 349$‘lık bir fiyat etiketine sahip. Az mı çok mu, bu konu hakkında zaten epey yorum yapılacak, ülkemize geliş tarihi veya burada satışa çıkacak fiyatı ise henüz belli değil. Zamanla göreceğiz! 🙂

Sonuç

Tüm canlı yayın problemlerine rağmen, oldukça zevk alarak izlediğim bir lansman oldu bence. Özellikle dedikodu ağı bu kadar gelişmişken, iWatch konseptini ve özelliklerini basından bu derece iyi sakladığı için Apple’ı hem tebrik ediyor hem de teşekkür ediyorum. Bence başarı buydu! Yine de cihazlar hakkında elime almadan önce tam bir yorum yapmak istemiyorum, fakat özellikle Apple Watch’u denemeyi sabırsızlıkla beklediğimi de itiraf ediyorum. Nice lansmanlarda nice yeniliklerde görüşmek dileğiyle…


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261