Press enter to see results or esc to cancel.

Land Wars – İncelemesi

Land Wars

İlkokul sıralarında bir coğrafi harita ve bir bozuk para ile oynadığımız şehir savaşları oyununu, Türk Developer Eren Topçu cebimize getirmiş. Her ne kadar oyun biraz geliştirilmek istiyorsa da, biraz nostalji yaparak bu oyun ile eğlenceli dakikalar geçirecek kişiler vardır. İncelemeye geçmeden önce, yazının sonunda oyunu bedava indirmenizi sağlayacak 10 adet Promo Code‘u paylaştığımı da haber vereyim. 

Bir iPhone oyunu olan Land Wars 1,99TL’lik bir fiyat etiketine sahip. Oyunun şuanki durumuna göre bu fiyatın yüksek olduğunu en baştan kabul etmem gerek, ancak burada yola henüz yeni çıkmış bir Türk Developer’ı desteklediğimizi de unutmamalıyız. 🙂

Oyundan bi kare

Sıra tabanlı bir strateji oyunu olan Land Wars, büyük oranda şans üzerine kurulmuş. Bilgisayara karşı; her tur yeni bir ülke fethederek tüm Avrupa’yı ele geçirmeniz üzerine dayanıyor oyun. Her tur bir saldırı hakkınız var ve atılan zarda W(win) gelmesi halinde kazanıyor, L(lose) gelmesi halinde ise kaybediyorsunuz.

market

Aslına bakarsanız büyük oranda RISK‘i hatırlatan oyun, onun basitleştirilmiş ve Avrupa sınırları içine indirgenmiş hali olarak nitelendirilebilir. Her tur şehirleri fethettikçe kazandığınız oyun parası ile ekstra araç gereçler alabiliyorsunuz. Bunlar sahip olduğunuz şehre ikinci bir can veya aynı turda 3 kere saldırma hakkı tarzı şeylerden oluşuyor.

Bir ülkeye saldırmak için, o ülkeye bir sınıra sahip olmalısınız. Bu yüzden oyunun en başında direkt olarak rakibinize saldıramıyorsunuz. Ancak ülkenizi genişleme politikasıyla değil de, karşı tarafa doğru ilerleme politikası ile büyütürseniz; tüm Avrupa’yı fethetmeden, rakibinizi yok ederek de oyunu kazanabilirsniz. Oyunda 3 farklı zorluk seviyesi bulunduğunu belirtmeden de geçmeyelim, size en uygun seviyeyi belirleyip o seviyede oynayabilirsiniz.

Oyunun geliştirilmesi adına nacizane bir kaç tavsiye;

  • 2 oyuncu seçeneği bence çok önemli. Çünkü şahsi fikrim, kimse yüksek oranda şansa dayanan bir oyunda bilgisayar ile mücahadele etmek istemez. En azından arkadaşımızla oynarken eşit şartlarda olduğumuzu daha çok hissederiz.
  • Oyun çok fazla şans üzerine kurulu, bir şekilde strateji daha çok ön plana getirilebilir. Elbet market denilen yerden alınan gereçler stratejiyi oluşturuyor, ancak oyuncuya şanstan çok strateji üzerine kurulmuş bir deneyim yaşatmak önemli.
  • Arayüzün geliştirilmesi de oyundan alınan zevki arttırabilir. Burada kastım grafiklerin daha çok savaş grafiklerine benzetilmesi değil, sadece uygun bir atmosfer sağlanması. (Mesela yine ben, bu tarz bir oyunu bir coğrafya kitabının haritası üzerinde kara kalem ile oynuyor havasını veren bir arayüzü tercih ederim.)

Eren Topçu’ya gerek Land Wars’ta gerek de başka çalışmalarında şimdiden başarılar diliyorum. Türk Developer’ların her zaman desteklenmesi gerektiği düşüncesindeyim. Bahsettiğim ve yapılabilecek daha bir çok geliştirme ile oyun çok daha güzel yerlere gelecektir.

Bizce; bir yandan geliştiriciyi desteklerken bir yandan da incelememizi objektif bir bakış açısından ayırmamalıyız. Bu sebeple arayüz ve eğlence başlıklarında Land Wars’a yarımşar elma puan verirken, fiyat konusunda maalesef sıfır puan veriyorum. Yüklemeye değerlik konusunda bir miktar yer tutsa da, sıkıldığınız ve yapacak hiçbir şey bulamadığınız zaman potansiyel bir oynama havasına sahip olmasından dolayı yine yarım puan veriyorum. İlerki güncellemelerde tüm sorunların düzeleceği ve bir çok geliştirmenin yapılacağı inancıyla kanaat notumdan da tam elma vererek; 2,5 toplam skorla Land Wars’ı da arşivime kaldırıyorum.. 😉

Land Wars

—–

Geliştiricinin gönderdiği 10 tane kodu ise aşağıda aşağıda bulabilirsiniz. Promo Code’ların nasıl kullanıldığını bilmiyorsanız bu yazıdan faydalanabilirsiniz. Ve yine belirtmek isterim ki; kullanılan bir kod bir daha kullanılamayacağından, eğer kod çalışmazsa başka bir tanesini deneyebilirsiniz.

GÜNCELLEME: “ Şuanda kodların çalışmadığına dair bir kaç geri dönüş aldık, bir aksilik yaşanmış olabilir. Eğer öyleyse bir süre beklemenizi rica edeceğim. Yeni kodlar elime ulaştığı gibi buradan duyuracağım.

GÜNCELLEME: “Sürümden dolayı hata veren kodların yerine uygulamanın geliştiricisi bize 10 adet yeni kod gönderdi. Güle güle kullanın.. 🙂

M3NT9JJHN9P9
AK73AWE6PJ6H
W7T36HT66K4J
7JW3TMN7RTXJ
334LL99XJLAN
9MYN9K6AT6M4
R6Y9L3FYRAEJ
HTX6MJWNMN9W
9ALEXW6MPJJX
X7MMAYW6ELR3

Şimdiden iyi eğlenceler.. 🙂

( Yazı No: -193- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261