Press enter to see results or esc to cancel.

TED – İncelemesi

TED - İncelemesi

Her ne kadar iPhone&iPad ve video izleme konularını bir arada düşündüğümüzde akıllara ilk olarak YouTube’un uygulaması gelse de; yüzlerce öğretici video içeren TED Talks‘un resmi uygulaması, bu tarz konulara meraklı herkesin hem telefon hem de tabletinde bulunması gereken bir uygulama. Bir çok farklı alanda ilham verici videoların bulunduğu TED uygulaması, kendini bir şekilde geliştirmek isteyen herkese faydalı olacaktır.

TED Talks Nedir?

TED Talks’un uygulama incelemesine geçmeden, kısaca ne olduğuna değinmek istiyorum. İngilizce açılımı “Technology, Entertainment, Design” olan TED; teknoloji, eğlence ve tasarım konularında uzmanlaşmış kişilerin konuşmalarını, bu alanlara ilgi duyanlara ulaştırılması için kurulmuş bir platformdur. Bir çok ünlü ismin konuşma yaptığı ve oldukça ilham verici olarak nitelendirilen bu konuşmalar, dünyanın bir çok yerinden dikkatle takip edilmektedir. Azımsanamayacak kadar büyük bir kısmında Türkçe altyazı seçeneği de sunan TED Talks, açıkçası ülkemizden çok fazla rağbet görmüyor. Bütün TED Talks konuşmalarına buradan ulaşabileceğinizi belirterek, yazımızın konusu olan iPhone uygulamasının incelemesine geçelim. 🙂

Tamamen ücretsiz ve Universal bir uygulama olan TED; tasarımsal açıdan hem iPhone hem de iPad’de çok hoş bir arayüz sunuyor. iOS7’nin sade ve ince tasarımını her nakışına başarılıyla işlemiş olan uygulama, sunduğu özellikler bakımından da biz kullanıcıları -en azından beni :D- kendine hayran bırakıyor.

TED, ana sayfa

Çeşit çeşit videonun başarılı bir görselle bizleri karşıladığı Featured kısmı, videolar arasında rahatlıkla gezinebilmemiz için özenle tasarlanmış. Sağ üstteki “yukarı-aşağı ok”ların olduğu bölüme dokunarak, sunulan videoları Recent ve Popular şeklinde sıralayabiliyoruz. Ayrıca yine sağ üstteki “kulaklık” simgesine tıklayarak da TED Radio’yu dinlemeye başlayabiliyorsunuz.

TED; inspire me

Uygulamanın alt kısmında bulunan menünün ikinci seçeneği olan Inspire Me; ne konuda videolar izlemek istediğini bilmeyenler için çok güzel bir seçenek. Size sunulan 9 kategoriden birini seçiyor ve ikinci adıma geçiyorsunuz.

TED; zaman

TED size sadece ilginizi çeken videoları sunmakla değil, vaktinizi doğru değerlendirmenizle de ilgileniyor. Bu sebeple bir önceki adımda 9 kategoriden birini seçtikten sonra, izleyeceğiniz videoya ne kadar zaman ayırabileceğinizi de soruyor.

TED; playlist

Ardından girdiğiniz süreye ve kategoriye göre bir Playlist hazırlayarak size sunuyor.

TED, tags

Alt Menüdeki All Talks kısmından bütün TED konuşmalarına ulaşabilirsiniz. İster tag’lere (etiketlere) göre konuşmalara göz atabilir, isterseniz de diller kısmından seçtiğiniz dilde altyazısı bulunan konuşmalara ulaşabilirsiniz.

TED; video

İstediğiniz bir videoya girdiniz, ama daha sonra izlemek istiyorsunuz veya tekrar tekrar izlemek için bir kenarda saklamak istiyorsunuz; bu durumda uygulama size videoları My Talks‘a kaydetmeniz için iki seçenek sunuyor. Birinci seçenek; Bookmark! Video’nun hemen altındaki kitap simgesine tıklayarak koyacağınız Bookmark ile o videoya daha sonra My Talks kısmından rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

TED; indirmek

İkinci seçenek ise; indirmek! İnternet paketinizi kullanmak istemediğiniz veya internetin hiç olmadığı yerlerde (örneğin metro’da yolculuk ederken) bu yol ile indirdiğiniz TED konuşmalarını rahatlıkla izleyebilirsiniz. Video’nun hemen altındaki ilk seçenek olan indir simgesi ile indirmeye başladığınız konuşmalara, yine My Talks üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca indirmelerin kontrolünüz dışında hücresel veri’ye kayıp size süpriz fatura getirmemesi için, sadece Wi-Fi üzerinde devam ettiğini de belirtmeliyim.

TED; video izleme

Uygulamanın video izleme arayüzü da alıştığımız arayüzden biraz farklı, ama anında alışılıyor. Sağ üstteki altyazı simgesine tıklayarak videonun altyazı dilini seçebiliyorsunuz. İsterseniz altyazıyı iptal etmek de mümkün. Ayrıca videoları AppleTV aracılığı ile bir televizyon ekranından da izleyebiliyorsunuz. Bunun için oynatma tuşunun hemen sağ tarafında çıkan “AirPlay” simgesini kullanmanız yeterli. (AirPlay sadece mevcut Wi-Fi ağınızda bir AppleTV varsa görünür hale gelir.)

Bizce; TED Talks, benim gözümde değeri hiç bir zaman tam olarak anlaşılamamış bir hazine gibidir. Bütün bu güzel konuşmaların yanında, bir de böyle bir uygulama aracılığı ile onlara ulaşmamızı bu kadar kolay hale gelince; tadından yenmiyor tabi ki. 🙂 Hele ki Türkçe altyazı olanağı bu denli genişken, bence her iPhone ve iPad’de bulunması gerekiyor. Fiyat, işlevsellik, tasarım açılarından tam puanı hak eden uygulama; yüklemeye değerlik konusunda da tam puanı sonuna kadar hak ediyor! Şahsen TED benim AppStore’daki en sevdiğim uygulamalardan biri olduğundan; kanaat olarak da tam puan vermezsem ayıp olur. 😀 Bence dört dörtlük bir uygulama, tavsiye edilir… 🙂

TED

( Yazı No: -186- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261