Press enter to see results or esc to cancel.

Scanner Pro by Readdle – İncelemesi

Scanner Pro by Readdle

Telefonumuzda bir fotoğraf makinesinin bulunması; sadece hatıra amaçlı fotoğraf çekmekten öte, kaybetmek istemediğimiz bir evrak veya kağıdın da hemen elimizin altında olmasını istediğimiz zamanlar özellikle işe yarıyor. Bir öğrencinin test kitabında gördüğü bir sorunun fotoğrafını çekmesinden tutun, mühim evraklara kadar; hatta evinde oturan bir kişinin okuduğu kitaptaki bir bölümü sonradan hatırlayabilmesi için iPhone’una sarılmasına kadar bir çok örnek verilebilir. Eee, ne de olsa her an elimizin altında bir Scanner olmuyor. Yoksa oluyor mu?!..

AppStore’da ücretli&ücretsiz onlarca scanner uygulaması yer alıyor. Eski tarz tarayıcılar veya dev fotokopi makineleri gibi işlemiyor bu Scanner uygulamalarının mantığı, ancak büyük oranda iş gördüğünü söyleyebilirim.

Bugün inceleyeceğim “Scanner Pro by Readdle” isimli uygulama, Apple’ın Haftanın Uygulaması kapsamında seçtiği bir uygulama olduğundan; orjinal fiyatı 12,99TL iken, bir süreliğine tamamen ücretsiz durumda. Universal olup, hem iPhone hem de iPad’de başarıyla çalışan Scanner Pro; alternatifleri arasında gerçekten güzel bir yere sahip.

Nasıl Çalışıyor?

Çalışma mantığı oldukça basit olan Scanner Pro; taratmak istediğiniz kağıdın fotoğrafını çekip bir kaç düzenleme ile her şeyi halletmenizi sağlıyor. Daha sonra ise önünüzde duran döküman, PDF halinde iPhone’unuzda yer alıyor.

taratma

Taratmak istediğiniz belgenin fotoğrafını o anda çekebildiğiniz gibi, film rulosundan da yükleyebiliyorsunuz. Yükleme sonrası karşınıza gelen ekranda, kağıdın 4 köşesi seçilmiş bir biçimde bulunuyor. Eğer bir hata var veya tam olarak köşeler düzgün yerleşmemişse, elinizle bu köşeleri düzelterek “Sonraki” yazan yere dokunuyorsunuz.

ışık ayarları

Fotokopinin siyah-beyaz veya renkli olduğuna bir sonraki menüde aşağıda bulunan seçeneklerden karar veriyorsunuz. Sol üstte yer alan “ışık” simgesine tıklayarak detaylı kontrast ve parlaklık ayarlarını da yapabiliyorsunuz.

kağıt boyutu

Ekranın tam üstünde yer alan menüden, taratılan belgenin boyutunu belirleyebiliyorsunuz. Kaldı ki; Otomatik seçeneği açık olduğu sürece, uygulama boyutu sizin için belirleyebiliyor. 🙂 Çekilen resim ters veya yan duruyorsa, yine bu aşamada sağ üst köşedeki “döndür” seçeneğinden düzenleme yapabilirsiniz. Ve Kaydet butonuna bastığınız zaman, bütün işlemler tamam!

gönderme

Taratılan PDF halindeki belgeyi; hemen uygulamanın içerisinden birine mail olarak gönderebilir, AirPrint uyumlu bir yazıcıdan çıktı şeklinde alabilir, başka bir uygulama ile açabilir veya bir çok bulut depolama sistemine gönderebilirsiniz.

Uygulamanın sunduğu (henüz tecrübe etmedim) bir diğer özellik ise; 1,79TL karşılığı çektiğiniz dökümanı direk olarak uygulamadan faks halinde gönderebilmeniz.

iCloud

Ayrıca Scanner Pro by Readdle; Dropbox, Evernote, Google Drive ve WebDAV ile uyumlu. Giriş bilgilerinizi uygulamaya girdikten sonra, buradan da rahatlıkla tarattığınız dosyalarınızı buluta yükleyebilirsiniz. Ve tabi ki iCloud senkronizasyonunu söylememize gerek yok sanırım.. 🙂

şifre

İsterseniz uygulamaya bir şifre koyarak da, belgelerinizi koruma altına alabilirsiniz. Ayarlar bölümünden ekleyeceğiniz şifreyi unutmamaya dikkat edin. 🙂 Çünkü uygulamadan bir kez çıktığınızda, hemen arkasından şifre isteniyor.

ayarlar

Uygulama oldukça başarılı bir arayüze sahip. Hem ana menüsü hem de taratma sırasında geçilen bölümlerde, kullanım kolaylığına dikkat edilmiş. Ayarlar kısmının dahi oldukça hoşuma gittiğini vurgulamalıyım.

Bizce; Hazır ücretsiz olmuşken, mutlaka indirilmesi gerektiğini düşündüğüm bir uygulama; Scanner Pro. Bazı kişiler “neden resmi png halinde kullanmak varken, pdf’e ihtiyaç duyayım ki” diyebilir belki; eğer işlerini görüyorsa resim hali, haklılar da. Ama hem uygulamanın kendi klasörleme sistemi hem de bazen PDF olmasına duyulan ihtiyaç ile, bence kaçırılmaması gereken bir fırsat. İşlevsellik ve tasarım konularında tam puan verdiğim uygulama; orjinal fiyatı göz önüne alındığında, bu kategoride benden hiç puan alamadı. Her ne kadar başarılı desem de, ücretsiz alternatiflerinin olduğu bir dünyada 13TL büyük rakam. Yüklemeye değerlik ve kanaat notlarımdan da tam puanı alan Scanner Pro, 4 elmalık skoru ile tavsiye edilir… 😉

scanner pro

( Yazı No: -185- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261