Press enter to see results or esc to cancel.

Turkcell BiP – İncelemesi

BiP

Günümüzde birbirinin yaptığı görevi yapabilen onlarca mesajlaşma uygulaması hayatımızı işgal etmiş durumda. Geçtiğimiz hafta Turkcell de yeni çıkardığı uygulaması BiP ile bu kervana katıldı. Temelde WhatsApp‘ın başını çektiği bu mesajlaşma uygulamalarının aynısı olan BiP, Türk’lere özel yönleri ve Turkcell abonelerine sunduğu ayrıcalık ile dikkat çekiyor.

Ücretsiz bir şekilde sahip olabileceğiniz BiP, universal olmamakla beraber WhatsApp gibi iPad’lere yüklenememezlik de yapmıyor. Sadece görüntüde bozulmalar yaşanıyor.

BiP’in Farkı

Temelde WhatsApp, BBM, Line veya WeChat gibi mesajlaşma uygulamalarından pek de bir farkı olmayan BiP; henüz oldukça az bir kullanıcı kitlesi tarafından indirildiği için pek cazip de gözükmüyor. Ancak burada Turkcell kendi kullanıcıları için büyük bir koz oynamış ve tüm Turkcell abonelerine BiP üzerinden kullanabilecekleri -3 ay boyunca- aylık 1GB internet paketi hediye etmiş! Bu paket ne Safari ne de herhangi bir uygulama tarafından kullanılamıyor, ancak BiP üzerinden yaptığınız tüm görüşmeler ve gönderdiğiniz bütün resimlerde devreye giriyor. (Eğer BiP aracılığı ile Apple’ın sunucularının sağladığı harita gibi kısımlara girerseniz, bu paket yine geçerli olmuyor.)

turkcell hediye internet

Burada yanlış anlaşılmaması açısından üstünden bir kez daha geçmek istiyorum. Uygulamadan AVEA veya Vodafone kullanıcı da faydalanabiliyor, ancak hediye edilen bu 1GB’lık internet paketi sadece Turkcell kullanıcıları için geçerli.

Türkiye’ye özel Emoji’ler

Bence BiP’in yaygınlaşmasını sağlayabilecek en önemli etkenlerden biri, Türk kültürüne hitap eden emojileri. Apple’ın varsayılan Emoji klavyesinde bulunmayan ve Türk kullanıcıları oldukça cezbedecek olan yüzlerce emoji bu uygulamada yer alıyor.

türkiye'ye özel emojiler

Fotoğraf gönderimi, grup sohbeti, son görülme saati ve WhatsApp’tan alıştığımız daha bir çok özellik BiP’te mevcut. Bu yüzden tek tek bunları sayma gerekliliği hissetmiyorum. Temelde hepsi aynı çünkü.. 🙂

BiP üzerinden telefon görüşmesi yok!

Yine WhatsApp kullananların aşina olduğunu düşündüğüm, ama bahsetmeden geçmek istemediğim bir diğer ayrıntı da; uygulama içinde bulunan telefon simgesinin internet üzerinden ücretsiz görüşme imkanı sunmaması! Aksine, o numarayı normal bir şekilde aramışsınız gibi davranıyor. Bu da siz internet üzerinden ücretsiz görüşme yapacağım diye düşünürken, operatörünüz üzerinden arama yapmış olmanıza sebep oluyor.

BiP menü

Uygulamayı Kullanmaya Başlamak

Tıpkı WhatsApp ve BBM’de olduğu gibi, uygulamayı ilk yüklediğinizde sizden telefon numaranızı girmenizi istiyor. Ardından telefonunuza 5 haneli bir doğrulama kodu mesaj olarak geliyor. Bu kodu uygulamaya girerek, BiP’i kullanmaya başlayabiliyorsunuz. İşte bu kadar!

BiP kayıt

YAVAŞ!!

Açıkçası uygulamaya dışarıdan baktığımızda çok başarılı gelmişti bana. Hatta yazıyı yazmaya başladığım sıralarda epey memnundum da. Ancak yayınlamadan önce uygulamayı iyice deneyimlemek istedim. Ve sonuç; felaket! Çok yavaş! Zaman zaman hızı değişiyor, herhalde sunuculardaki yoğunluğa bağlı bu. Ancak şöyle bir ölçtüm de; bir mesajın gitmesi tam 7 dakika aldı! Kısacası Turkcell’in bir an önce bir şeyler yapması lazım…

Bizce; Aslında ben bu saatten sonra çıkan tüm mesajlaşma uygulamalarına karşı bir tepki besliyordum. Çünkü WhatsApp artık tam anlamıyla bütün ihtiyacımı karşılıyor, ekstra bir uygulamaya gerek duydurtmuyordu. Ancak hem emojileri hem de -beni etkilemese de- Turkcell kullanıcılarına sunduğu bu ayrıcalık ile farklı olabileceğini kanıtladı BiP.  Bir de yukarıda bahsettiğim yavaşlık sorunu giderilir ve kullanıcı kitlesi de artarsa, gerçekten tercih edilebilir bir hale gelecektir. Mevcut haliyle benden işlevsellik konusunda yarım puan alırken; tasarım, fiyat ve yüklemeye değerlik konularında tam puan aldı. Her ne kadar kullanmayacağımı açık açık belirtsem de, Türk bir girişim olduğundan destekliyorum. Kanaat olarak da tam puan veriyor ve 4,5 puan ile uğurluyorum BiP’i.

turkcell bip

( Yazı No: -180- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261