Press enter to see results or esc to cancel.

Vintique – İncelemesi

Vintique - İncelemesi

Özellikle Instagram’ın yaygınlaşmasıyla birlikte, efektlenmiş resim kavramı iyice hayatımıza girdi. Eskiden herkes yapamazdı PhotoShop işlerini, şimdi ise herkesin rahatlıkla kullanabileceği yüzlerce Efekt programı AppStore’da yer alıyor. Ben de bugün sıklıkla kullandığım, hem kullanım açısından oldukça basit hem de bir çok yeteneğe sahip Vintique isimli uygulamayı inceleyeceğim.

1,79 TL’lik fiyat etiketine sahip olan uygulama, birbirinden hoş efekt ve çerçeveleriyle rakipleri arasında güzel bir yere sahip. Aynı zamanda Universal olan uygulama, iPad üzerinden de sorunsuzca kullanılabiliyor.

Ana Menü

Uygulamanın ana ekranı 2 temel parçadan oluşuyor. Bunlardan biri o anda yeni bir fotoğraf çekip hemen ardından efektlemenizi sağlayan “Camera” seçeneği iken, diğeri film rulonuzdan önceden çekilmiş bir fotoğrafı efektlemenizi sağlayan “Camera Roll” seçeneği. Ayrıca film rulonuzdan seçtiğiniz bir resmi orjinal boyutlarında efektleyebileceğiniz gibi, “1:1” diye adlandırılan kare boyutlarına da getirebilirsiniz.

Kırpma Menüsü

Vintique’nun kırpma arayüzü de oldukça başarılı. Parmaklarınızı kullanıp resmi istediğiniz kırpma düzenine getirebileceğiniz gibi, ekrandaki tuşlara basarak da hassas ayarlar yapabilirsiniz. Bu arada kırpma arayüzünü kullanmak için 1:1 seçeneğini seçmiş olmanız gerektiğini de belirtmeliyim.

Efektler

Uygulamayla beraber gelen Standart FX paketinin içinde 35’ten fazla efekt var. Bazılarını şu ana kadar hiç kullanmamış olsam da, çoğu oldukça başarılı. Ama yine de bunlar bana yetmez diyorsanız, uygulama içi satın alım ile “Extra” ve “Soft” paketlerini de indirebilirsiniz.

profesyonel edit

Biraz daha profesyonelseniz ve resme sadece efekti verip bırakmak istemiyorsanız; Contrast, Vibrance, Brigtness gibi bir çok ayarı da yine uygulamadan yapabiliyorsunuz. Ayrıca efektin şiddetini ayarlamanızı sağlayan, “fx strenght” de Vintique’da yer alan özelliklerden biri.

textures

Resmin kenarlarına koyulaşma eklemek gibi bir çok Vignetting ve Texture özelliği de uygulamada bulunuyor. Ayrıca uygulamada birbirinden farklı bir çok da çerçeve yer alıyor.

yazı ekleme

Efektleme ile ilgili tüm işleri bitirdikten sonra, resme istediğiniz yazıyı eklemek de Vintique ile oldukça kolay. Bir çok Font ile ekleyeceğiniz yazıları da istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

paylaş

Her şey bittikten sonra, en sağ tarafta yer alan paylaş sekmesinden; resmi kaydedebilir veya sosyal ağlarınıza kolaylıkla gönderebilirsiniz.

Bizce; Hoş efektleri ve kullanma kolaylığı ile oldukça başarılı olan uygulamanın en büyük dezavantajı; çözünürlük. Genel olarak 612×612 çözünürlüklü efektlerden oluşan uygulama, yüksek çözünürlük içeren efektlere ancak uygulama içi alım ile ulaşmanıza imkan sağlıyor. Bunun dışında tasarım ve işlevsellik konularında tam puanı hak ediyor. Benzeri işlemleri yapabilen bir çok uygulama ücretsiz iken, Vintique’nun ücretli olması oldukça üzücü. Ayrıca biraz profesyonel bir şeyler istediğimizde, ekstra uygulama içi alımlar yapmamız gerektiği için; fiyat konusunda sıfır veriyorum. Yüklemeye değer bir uygulama, burdan da tam puan. Ve son olarak kendi görüşüm; neden olduğunu bilmemekle birlikte, ben Vintique’tu çok seviyorum. Çok kullanıcı dostu geliyor. 😀 Bu yüzden kanaat notumdan da tam puan veriyorum. 5 üzerinden 4 elmalık bir uygulama Vintique, ilgililer için tavsiye edilebilir.. 😉

vintique

( Yazı No: -172- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261