Press enter to see results or esc to cancel.

Dictionary.com – İncelemesi

Dictionary.com - İncelemesi

AppStore’da yüzlerce farklı sözlük uygulaması bulunurken; hangisinin en iyisi olduğunu anlamak biraz zor oluyor. Onlarca farklı dilde çeviri yapabilen Google Translate ve Sesli Sözlük tarzı uygulamaların yanı sıra, sadece İngilizce-Türkçe çeviri yapması için geliştirilmiş Zargan gibi uygulamalar da var. Ama bir dili en iyi şekilde ifade eden, yine o dilin kendisidir. Bu yüzden özellikle İngilizce öğrenecek kişilerin kesinlikle sahip olması gerektiğini düşündüğüm, ücretsiz bir İngilizce-İngilizce sözlük olan Dictionary.com‘u inceleyeceğim bugün.

Bence AppStore’da bulunan en iyi sözlük uygulamalarından biri Dictionary.com. Özellikle ücretsiz oluşu, aynı kalitedeki onlarca dolar değerindeki uygulamalara boşuna para vermenizi engelliyor. Eğer telefondan değil de, iPad üzerinden kullanacaksanız; iPad’e özel geliştirilmiş Dictinary.com for iPad‘e yine ücretsiz bir şekilde sahip olabilirsiniz.

çevrimdışı sözlük

Dictionary.com’da gözüme çarpan en büyük özellik, internet gerektirmemesi. Her ne kadar internet günümüzde epey yaygınlaşsa da, çevrimdışı bir sözlük her zaman için avantajdır. Tabi ki uygulamanın barındırdığı ek özellikler internetin olmadığı ortamda çalışmıyor; ancak buna bağlı olarak uygulama içinde yer alan reklamlar da, internetin olmadığı ortamda gösterilemiyor. 😀

Aradığınız bir kelimeyi başarılı ve kısa anlatımlarla açıklayan uygulama, cümle içinde de örneklendiriyor. Ayrıca aşağıdaki menüden Synonyms seçeneğine tıklayarak kelimenin eş anlamlılarına ulaşabiliyorsunuz. Origin sekmesinde de kelimenin kökeni ile ilgili detaylı bilgiler bulunuyor.

favorites

Sağ üstteki yıldız seçeneği ile aradığınız kelimeyi favorilerinize eklerken, yandaki paylaş butonu ile de sonucu sosyal ağlara gönderebiliyorsunuz. Sol üstteki tuşa basarak açacağınız menüden Favorites seçeneğini seçerek, favorilerinize aldığınız kelimelere istediğiniz zaman ulaşabiliyorsunuz.

menü

Favori sekmesinin hemen altında bulunan Recents kısmından da son yaptığınız aramalara erişebiliyorsunuz.

dikte

Arama çubuğunun yanında bulunan mikrofon seçeneği, herhangi bir kelimeyi dikte yöntemiyle uygulamaya girmenizi sağlıyor. Ayrıca bir kelimeyi arattıktan sonra yanında çıkan hoperlör seçeneğinden de, kelimenin okunuşuna ulaşabilirsiniz.

word of the day

Her güne özel belirlenen Word of the Day özelliği ile kelime haznenizi arttırmanızı amaçlayan uygulama, uygulamayı açmasanız dahi bu kelimeleri bildirim yoluyla sizlere ulaştırıyor.

Blog

Slideshows ve Blog sekmelerinde bulunan güzel İngilizce makaleler, İngilizce’yi öğrenmek için uygulamayı yükleyenlere hoş alternatifler oluşturuyor.

translator

Menü kısmının en altına doğru yer alan Translator sekmesi ile, farklı dillerden farklı dillere çeviri de mümkün.

Bizce; Şu sıralarda İngilizce hazırlık okuyan bir öğrenci olarak, Dictionary.com’un AppStore’da bulduğum en güzel uygulamalardan biri olduğunu belirtmeliyim. 😀 Eğer amacınız İngilizce-İngilizce çeviri ise, özellikle ücretsiz olması açısından bu uygulama oldukça başarılı. Tasarım, işlevsellik ve fiyat kategorilerinde benden tam puan aldı. Bir sözlük uygulamasına nazaran uygulamanın boyutu epeyce fazla, ancak bunun sebebi çevrimdışı çalışabilen bir uygulama olmasından kaynaklanıyor. Bu yüzden yine de yüklemeye değerlik konusunda tam puan vereceğim. Kanaat notuma gelirsek, elbette tam puan. 🙂 Uzun lafın kısası; dört dörtlük bir sözlük uygulaması… 😉

dictionary.com

( Yazı No: -170- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261