Press enter to see results or esc to cancel.

iOS 7 Yayınlandı

iOS7 yayınlandı

WWDC 2013‘de tanıtılıp, iPhone 5C/5S lansmanında da çıkış tarihi belirlenen iOS 7 sonunda yayınlandı! İlk iPhone’un çıkışından beri bu denli büyük bir tasarımsal değişikliğe gitmeyen Apple, kullanıcıların beklentisini de epey yükseltti. Kimi sevdi, kimi sevmedi… Ama iOS 7 zamanı geldi!!

Tasarım

iOS 7’nin getirdiği en büyük değişikliğin tasarım alanında olduğunu söylemiştim. “Flat Design” denilen bu tasarım çeşidinde, sadelik ön planda. Alıştığımız bir çok logo ve bir çok arayüz bu bağlamda büyük değişikliklere uğruyor. Tasarımdaki başlıca değişiklikleri Apple’ın kendi ağzından incelemek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Yeni Özellikler

iOS 7’deki en büyük değişiklik tasarım alanında yaşanırken, bir çok yeni özellik de güncelleme ile beraber hayatımıza giriyor. Yeni zil seslerinden tutun, yenilenmiş Spotlight arama çubuğuna kadar; bir çok ek özelliği ile yepyeni bir görünüme sahip olan Bildirim Merkezinden tutun, “Control Center” ismindeki yeni Denetim Merkezine kadar epey bir yenilik mevcut. Daha detaylı bilgi arayanlar; Apple’ın kendi sitesine ve iPhoneTurkey’in iOS 7 ile ilgili detaylı hazırladığı bu yazıya bir göz atabilir.

Nasıl Yüklerim

Öncelikle bu güncellemenin bir “Major Update” olduğunu unutmamak lazım; yani dosya boyutu çok büyük olacak, yüklenmesi ise çok uzun sürecektir. Özellikle ilk saatlerde tüm dünyadan milyonlarca kişi aynı anda güncellemeyi yapmaya çalışacağı için, Apple sunucularında yavaşlama da meydana gelebilir. Bu durum, nadiren de olsa yüklenme sırasında hataların oluşmasına sebep olabilir.

Bu uyarıları yaptıktan sonra, iOS 7’yi başlıca 2 farklı yolla yükleyebileceğinizi söylemeliyim.

  • iTunes aracılığı ile, telefonu kablo yardımıyla bilgisayara bağlayarak
  • OTA Update ile, internet üzerinden; Ayarlar -> Genel -> Yazılım Güncelleme

Güncelleme Öncesi Yapılması Gerekenler

Herkesin söylediği gibi -sonradan pişman olmak istemiyorsanız- güncelleme öncesi yapmanız gereken en önemli şey; yedek, yedek, yedek… Sorun çıkma olasılığı bu kadar fazla mı; Hayır… Ama yine de önlem olsun diye yedek almakta fayda var. 😉

Kimler Yükleyebilir

Her yeni sistemle beraber, işlemciye düşen iş bir miktar daha artıyor. Malum iOS 7’de de sistem epey bir değişti. Aşağıdaki listeden de inceleyebileceğiniz gibi; iPhone 4, 5.nesil iPod Touch, iPad 2 ve sonrası iOS 7’yi destekliyor.

iOS7 destekleyen cihazlar

Sanal alemde binlerce kişi iOS 7’nin başarılı olup olmadığını tartışırken, siz bu konuda ne diyorsunuz? Sizce iOS 7 başlı başına mükemmel bir devrim mi, yoksa cihazlarınıza güncellemeyi dahi yapmayıp iOS 6‘da mı kalmayı planlıyorsunuz?

( Yazı No: -168- )

Tags


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261