Press enter to see results or esc to cancel.

Flightradar24 Pro – İncelemesi

Flightradar24 Pro

Sıklıkla uçak yolculuğu yapanlar başta olmak üzere, uçaklara merakı olan herkesin sahip olması gereken bir radar uygulaması, Flightradar24 Pro. Sadece iPhone’unuz yardımıyla; tüm dünya üzerindeki uçuşlara, hangi uçağın o anda nerede olduğuna, hızına ve yüksekliğine, hatta kamera görüntüsüne dahi ulaşabilirsiniz. İşte bir çok ek özellik ve eğlenceli animasyonlarla zenginleştirilmiş bu uygulamanın detayları…

Öncelikle aynı uygulamanın 3 farklı versiyonu olduğuna dikkat etmelisiniz. Benim inceleyeceğim Flightradar24 Pro; 5,49TL’lik bir fiyat etiketine sahip. Hemen para vermeyip, ücretsiz sürümünü denemek isteyenler ise; FlightRadar24 Free isimli uygulamayı indirebilir. Ancak bu uygulamanın diğerine göre çok daha az özellik içerdiğini ve ekstradan reklam barındırdığına da vurgu yapmalıyım. Hali hazırda FlightRadar’ın Premium üyesi olanlar ise, üyelik bilgileri ile giriş yapabilecekleri ücretsiz sürüme FR24 Premium uygulamasından ulaşabilirler.

Flightradar24 Pro; Universal bir uygulama olduğundan dolayı, bir kere para vererek hem iPhone hem de iPad üzerinden uygulamayı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Uçakların Haritadaki Konumları

Uygulamanın temel amacı olan radar özelliği sayesinde; o anda havada olan tüm uçakların harita üzerindeki yerlerini canlı bir şekilde görebiliyorsunuz. Harita şeklinde tasarlanmış arayüzü sayesinde; kullanımı da oldukça pratik. Klasik harita uygulamasını kullanır gibi, parmağınız ile tüm dünyayı gezebilir; veya Go to kısayolu ile hangi ülkeye gitmek istiyorsanız (bulunduğunuz konum da dahil) orayı da kolaylıkla bulabilirsiniz.

Harita-uçaklar

Sol üstteki Ayarlar bölümünden Map Type seçeneğine gelerek haritanın tipini değiştirebilir; Standart, Uydu veya Hibrit görüntüyü seçebilirsiniz. Additional Graphics denen seçenek sayesinde ise; haritada gördüğünüz uçağın üstünde, seçtiğiniz herhangi bir bilginin yer almasını sağlıyabilirsiniz.

ayarlar

Uçaklar Hakkında Bilgiler

Harita üzerinde bulunan herhangi bir uçağa tıkladığınızda, o uçak hakkında başlıca bazı bilgiler ekrana geliyor. Uçağın nereden kalkıp, nereye gittiği; hızı ve bulunduğu yükseklik; inişe ne kadar kaldığı; sefer numarası ve ait olduğu hava yolu gibi bir çok bilgiye bu sayede kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

uçak bilgi

Herhangi bir uçağın seçili olduğu ekranda, alt menünün orta kısmındaki “+” simgesine tıklayarak; uçak hakkında çok daha detaylı bilgiler alabiliyorsunuz. Hangi radar tarafından takip ettiğinizden, yatay doğrultudaki hızına kadar; uçağın kalkış yaptığı yerdeki yerel saate göre iniş saatinden, kaç km yolu kaldığına kadar bir çok detay mevcut.

detaylı uçak bilgi

Sol alt kısımdaki simgeye dokunarak, uçağın ait olduğu güzergaha da genel bir bakış yapabiliyorsunuz. İşiniz bittikten sonra ortadaki Done seçeneğine tıklayarak, bir önceki ekrana dönüş yapabiliyorsunuz.

güzergah

Sağdan ikinci seçenek olan 3D seçeneğine tıklayarak, uçağın gördüğü görüntüye de ulaşabilirsiniz. Tabi ki bu görüntü gerçek bir görüntü değil. Yani sadece bulunduğu yerin uzay görüntüsünün yataylaştırılmış hali. Ancak sağa ve sola kıvrılmaları, gerçekten uçaktan bakıyormuşsunuz hissini bir nebze de olsa veriyor.

3d görüntü

Canlı Radar

Flightradar24 Pro’nun en hoş özelliklerinden biri de; telefonunuzu tuttuğunuz doğrultudaki uçakları kamerada göstermesi. Üst kısımdaki yuvarlak radar işaretine basarak geçeceğiniz bu bölüm sayesinde; sanki üst düzey teknoloji ile donatılmış bir cihaz tutuyor gibi hissediyorsunuz kendinizi. Ben böyle hissediyorum en azından.. 😀 Uçağın sefer numarası, nereden nereye gittiği, hızı ve bulunduğu yükseklik de burada gösteriliyor. Ayrıca uçağın sizin bulunduğunuz konuma uzaklığı da mavi bir yuvarlak içinde belirtiliyor.

canlı radar

Filtreler

Sağ üstteki oka basarak açtığınız menüden, sağdan ikinci tuşa basarak filtre‘leri aktif hale getirebiliyorsunuz. Bu sayede; sadece seçtiğiniz özellikteki uçaklar harita üzerinde gösteriliyor. Diğerleri ise kalabalık yapmamak için ortadan kalkıyor. Havayolu şirketi, uçak modeli, yükseklik ve hız başlıca filtreleme seçenekleri. Detaylarını ayarlamak için ise bir kez tıklamak yeterli.

filtreler

Bizce; Özellikle yerde olup bir uçak (eş, dost) bekleyenler için oldukça faydalı bir uygulama, Flightradar24 Pro. Bekledikleri uçağın gelip gelmediğini veya nerede olduğunu bu sayede rahatlıkla öğrenebiliyorlar. Veya uçağa binen bir arkadaşınızı, yine bu uygulama sayesinde takip edebiliyorsunuz. Sağladığı tüm kolaylıkların yanında, bir de eğlence yönü var uygulamanın. Üstünüzden geçen uçakların nereye gittiklerini, uçakların aslında ne kadar hızlı uçtuklarını ve daha bir çok şeyi bu uygulama sayesinde öğrenebiliyorsunuz. İşlevsellik, tasarım ve yüklemeye değerlik konusunda benden tam puan alan uygulama; fiyat konusunda yarım puanda kaldı. Ücretsiz olmasını beklemiyordum zaten, ama biraz daha ucuz olabilirdi belki. Fakat buna karşılık uygulamayı gerçekten sevdim ve kanaat notum da tam puan!!

flightradar24 pro

( Yazı No: -165- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261