Press enter to see results or esc to cancel.

Dolmuş Driver – İncelemesi

Dolmuş Driver - İncelemesi

Hayatın bir parçasıdır dolmuşlar. Kimi şoför, kimi yolcu olarak; mutlaka binmiştir herkes bir kere o dolmuşlara. Şimdi ise oyun zamanı! Çılgın bir dolmuş şoförü olarak İstanbul sokaklarında yol almanız için gerekli olan tek şey; bir iPhone ve Dolmuş Driver…

GriPati isimli Türk Developer grubu tarafından ortaya konan Dolmuş Driver, gerçekten özgün ve eğlenceli bir başyapıt. Gerek grafikleri gerek oynanış rahatlığı bakımından çok başarılı bir oyun olup; aynı zamanda mükemmel seslendirmelere de sahip. 1,79TL karşılığı iPhone’unuza yükleyebileceğiniz oyun, maalesef Universal değil. Yani iPad üzerinden oynamak isteyenler 3,59TL fiyatı olan Dolmuş Driver HD‘yi satın almalılar.

Yolcular

Oyunun mantığı oldukça basit. Etraftaki arabalara çarpmadan; yolun sağ ve solunda duran yolcuları alarak, bir yandan para kazanıp bir yandan ilerleyebildiğiniz kadar ilerlemek. Endless tipinde bir oyun olmasından dolayı herhangi bir bölüm kavramı yok; ancak ilerledikçe aracın hızlanması ve trafiğin sıkışıklaşması, oyunun giderek zorlaşmasına sebep oluyor.

İndi-bindi

Sol tarafta yol üstünde ve sağ tarafta duraklarda duran yolcuları alıp; onları indi-bindi çizgisine kadar götürmeniz gerekiyor. Oraya ulaştığınız vakit hem para kazanıyor, hem de ek süre alıyorsunuz. Bu ek süreler özellikle önemli, çünkü sağ üstteki sayacın bitmesi halinde oyun da bitiyor.

Nitro

Kontroller klasik. Yani iPhone’u sağa ve sola çevirmek direksiyon görevini üstleniyor. Ekranın sol tarafına basarak fren yapıyor, sağ tarafa basarak da Nitro’yu akfit hale getiriyorsunuz. Hazır Nitro’dan konu açılmışken; arabalara çarpmayıp, çok yakınından geçerek de bitmiş Nitro’nuzu yavaş yavaş doldurabiliyorsunuz.

Yoldaki trafikten kaçmak için zaman zaman sağdaki şeridi kullanabilirsiniz. Ancak uzunca bir süre orada kalmanız, EDS’ye yakalanmanıza sebep olabilir. Bu da polisin gelmesini ve oyunun bitmesi ile sonuçlanacaktır. Ayrıca yoldaki herhangi bir arabaya arkadan veya yandan çarpmanız halinde de (Nitro aktifken yandan çarpabilirsiniz) oyun bitiyor.

oyuna devam

Bir çarpma, süre bitmesi veya polise yakalanma durumunda oyun bitince; kaldığınız yerden tekrar devam etmek için 1000 altın vermeniz gerekiyor. Yani oyun parası. Ama bu parayı verip oyuna devam ettikten sonra tekrar bir sebeple ölürseniz, bu sefer devam etme parası 2000 altına çıkıyor. Ve katlanarak 4000,8000 şeklinde devam ediyor.

farklı araçlar

Başta da belirttiğim gibi, oyunda bölümler yok. Ancak farklı araçlar ve farklı güzergahlar mezcut. İlerleyip, para kazandıkça; bu yeni şeyleri de açabilirsiniz.

Bizce; Fazla uzatmadan burada noktalamak istiyorum. Oyun benim çok hoşuma gitti açıkçası, oldukça eğlenceli. Özellikle yapılan seslendirmelere hayran kaldım. Bu konuda Spoiler da vermek istemiyorum ama, “piston aşağı indi sanırım” diyen yolcuya kadar bir çok eğlenceli detay mevcut. 😀 Tasarım ve eğlence konularından tam puan verdiğim Dolmuş Driver, fiyat konusunda ücretsiz olmasa da tam puanı hak ettiğini düşünüyorum. 90 MB gibi yüksek bir dosya boyutu olması bence uygulamanın tek dezavantajı. Bu yüzden yüklemeye değerlik konusunda yarım puan verme durumundayım. Ancak yine de kanaat notumu da tam puan olarak veriyorum. 🙂 4,5 elmayı hak eden, başarılı, eğlenceli, güzel bir Türk yapımı oyun.. Herkese iyi sürüşler…

dolmuş driver

( Yazı No: -162- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261