Press enter to see results or esc to cancel.

Viber – İncelemesi

Viber - İncelemesi

Bir klasik haline gelen ve iPhone’un vaz geçilmezlerini sıraladığımızda ilk sıralarda bulabileceğimiz meşhur uygulama, Viber! Kısaca akıllı telefonlar arası bedava görüşme diye özetleyebileceğimiz bu uygulama, geçtiğimiz günlerde geçirdiği büyük güncellemenin ardından çok farklı özelliklere sahip oldu. Ben de bu uygulama hakkında zamanında bir yazı yazmadığımı fark edince, yeni güncellemeyle gelenler dahil şöyle küçük bir yazı hazırlamaya karar verdim. Umarım faydalı olur. 🙂

Viber Nedir?

Akıllı telefon kullanıcılarının %80’inin Viber’i bildiğini düşünmeme rağmen, bu dünyaya yeni adım atmış insanlar için kısa bir açıklamanın faydalı olacağı kanaatindeyim. Viber; internet üzerinden iki akıllı telefon arasında bedava görüşme imkanı sağlıyor. İlk çıkışı bu şekilde olsa da; ilerleyen güncellemelerde tıpkı WhatsApp gibi bedava mesajlaşma olanağı da sağlandı. Ve zamanla daha da fazla özellik eklendi.

Viber, mesajlaşma

Tamamen ücretsiz ve reklamsız bir uygulama olan Viber, sahip olduğu bu özellikler ile yeni bir akıllı telefon alan herkesin ilk yüklediği uygulamalardan biri oldu. Uygulamayı kullanan kitle WhatsApp kadar büyük olmadığı için, mesajlaşma konusunda -ben de dahil- insanların hep ikinci tercihi olarak kaldı. Ne kadar fazla özelliğe sahip olsa da, bu durum kolay kolay değişecek gibi durmuyor açıkçası.. Ama yine de hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesine sahip ve giderek de artıyor. 😀 (183 kişilik rehberimin 102 tanesi WhatsApp, 61 tanesi ise Viber kullanıyor. :D)

WhatsApp'ın kişi listesi, Viber'e oranla daha fazla.. :)
WhatsApp’ın kişi listesi, Viber’e oranla daha fazla.. :)

iPad’lerde kullanılması için geliştirilmiş bir uygulama olmayan Viber, doğal olarak Universal da değil. Ama yine de WhatsApp’deki gibi bir yükleme kısıtlaması da getirilmemiş. Yani isteyenler Viber’i -arayüz uyumsuzluğuna rağmen- iPad’i üzerinden de kullanabilir. (Tabi eşlemeyi yapacak bir telefon numarasına da ihtiyaçları var.)

Skype veya FaceTime’dan Farkı

Yeni güncellemenin ardından bilgisayarlar arasında görüntülü görüşme özelliği de kazanan Viber, henüz bu alanda daha yeni ve Beta olduğu için Skype’la karşılaştırmak doğru olmaz. Ama karşılaştırmamızı sesli görüşme alanında sürdürsek, bence Viber Skype’dan çok daha kullanışlı. Sebebi ise; bildiğiniz gibi Skype’ı kullanmak için bir hesaba (ID) sahip olmanız gerekiyor. Bu da bir kullanıcı adı ve şifrenin akılda tutulması demek. (Şahsen ben, artık her şey için ayrı bir hesap açmaktan sıkılanlardanım. :D) Viber ise bunun aksine; bir hesap yerine telefon numaramıza bağlanıyor. Yani herhangi bir şifre veya mail adresi ile uğraşma derdi yok.

“Hesapla uğraşma derdi yok dedik, ama FaceTime’da da böyle bir dert yok. Hem de Apple’ın kendi uygulaması, daha kaliteli olmaz mı?” Evet, FaceTime da bu açıdan oldukça güzel. Ama unutmamak gereken çok önemli bir nokta var ki; o da FaceTime’ın sadece Apple cihazları arasında yapılabildiği. Viber ise bunun aksine çoğu akıllı telefon tarafından destekleniyor. Ayrıca FaceTime bir görüntülü görüşme servisi olduğu için, Viber ile karşılaştırmaya pek uygun değil. Özellikle 3G üzerinden görüşme yapacaksanız, görüntünün olmaması daha bile iyi. 😀 (FaceTime hakkında dataylı bilgi için bu yazı yardımcı olabilir.)

Viber’i Kullanmaya Başlamak

Yukarıda da bahsettiğim gibi, uygulama için herhangi bir hesap açmanıza gerek yok. Bunun yerine, uygulamayı ilk yüklediğimizde telefon numaramızı tanımlamamız yeterli oluyor. (Ayrıca son gelen güncelleme ile Facebook hesabınızı da Viber’e bağlayabiliyorsunuz.)

Viber'e Kayıt Olmak

Yukarıdaki görselde daha iyi anlayabileceğiniz gibi, bulunduğunuz ülkeyi seçtikten sonra telefon numaranızı belirtilen alana yazıyorsunuz. Ardından o numaraya bir aktivasyon kodu, mesaj olarak geliyor. (Bildirim merkezinden gelen mesajı rahatlıkla okuyabileceğiniz için, gelen şifreyi öğrenmek için uygulamadan çıkmanıza dahi gerek olmuyor.) Gelen bu 4 haneli kodu da belirtilen yere yazdığınızda, Viber telefonunuz için tanımlanmış oluyor.

Kişilere Erişim

Viber 3.şahıs bir yazılım olduğu için, uygulamayı kullanmaya başladığınızda sizden “Kişilerinize Erişmek” için izin isteyecek. Uygulamayı düzgün kullanabilmeniz için bu izni vermek zorunda olduğunuzu belirtmeme gerek yok sanırım. 😀 Ama yine de söylemiş olalım, çünkü bu iznin ardından rehberinizdeki kişilerden hangilerinin Viber’i kullanıp kullanmadığını görüyorsunuz.

Viber’in Yetenekleri

Kullanımı zaten basit olduğu için, neyin nerede olduğunu teker teker anlatmama gerek olduğunu sanmıyorum. Ama yazıda şuraya kadar dağınık bir şekilde anlattığım, Viber ile yapabileceğiniz şeyleri, bir daha düzenli bir şekilde anlatsam fena olmaz sanırım. Viber ile kısaca;

  • İnternet üzerinden ücretsiz (data ücreti hariç) bir şekilde diğer Viber kullanıcıları ile görüşebiliyorsunuz.
  • Yine sizde kayıtlı olan diğer Viber kullanıcıları ile ücretsiz bir şekilde mesajlaşabiliyor, hatta WhatsApp’deki gibi mesaj grupları dahi oluşturabiliyorsunuz.
  • Yeni gelen güncelleme ile PC veya Mac üzerinden de arama yapabiliyorsunuz.
  • Çıkartma denilen hoş eklentilerle mesajlarınızı zenginleştirebiliyor, hatta eğlenceli bir hale getiriyorsunuz.

PC ve Mac için Viber

En son güncelleme ile Viber’i bilgisayarınız üzerinden de kullanabileceğinizi zaten yukarıda belirtmiştim. Kısa bir değerlendirme yapmak gerekirse; özellikle Viber üzerinden mesajlaşan biriyseniz, bilgisayarınız açıkken gidip telefondan mesaj atmak yerine hemen oradan cevap vermek gerçekten büyük kolaylık. Ayrıca telefonda başladığınız bir telefon görüşmesine bilgisayarınız üzerinden devam edebilmek (tersi de geçerli) de oldukça hoş. Fazla da uzatmak istemediğim için; Viber’in Mac üzerinden kullanımını detaylı olarak anlatan bu yazıyı tavsiye edip geçeyim.

Mac ve PC için Viber

Bizce; Çok fazla detaya girmenin de doğru olduğunu düşünmüyorum, çünkü bu sefer de yazı uzadıkça uzuyor. 🙂 Tek bir cümle ile; “Her iPhone kullanıcısının sahip olması gereken bir uygulama” diyerek, bu yazıya da noktayı koyalım. Arayüz ve işlevsellik bakımından tam puanı sonuna kadar hak ediyor. Yüklemeye değip değmeyeceği ise aşikar, kesinlikle değer. 🙂 Fiyat olarak zaten tamamen ücretsiz.. Kısaca tam puanı sonuna kadar hak eden bir uygulama, Viber! Tavsiye ederim.. 😉

Viber

( Yazı No: -155- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261