Press enter to see results or esc to cancel.

PassLocker – İncelemesi

PassLocker - İncelemesi

İnternetin her geçen gün hayatımıza daha çok girmesi ve yeni açılan siteler ile beraber, içimiz dışımız hesap kargaşası oldu. Onlarca, belki yüzlerce hesap. Hele bir de forumlar üzerinden araştırma yapıyor ve linkleri görmek için her önünüze gelen foruma üye oluyorsanız, işiniz zor. Çünkü bu kadar çok hesabın şifresini akılda tutmak gerçekten zor. Çoğu kişi ise bu duruma çare olarak, bütün hesaplarının şifresini aynı yapıyor. Bu ise bambaşka bir tehlike. Bu yüzden yapmamız gereken en iyi şey, 3.şahıs bir uygulama ile tüm şifrelerimizi bir çatı altında toplamak. Nasıl mı? İşte böyle..

Bugün tanıtacağım “PassLocker” isimli uygulama, bütün şifrelerinizi tek bir çatı altında topluyor. Ve sadece 4 haneli bir PIN kodu girerek, bütün bu şifrelerinize rahatlıkla ulaşıyorsunuz. Böylelikle hem hesaplarınızın şifrelerini unutmuyor hem de çok daha güçlü şifreleri unutma tehlikesi olmadan rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Ayrıca 3.şahıs bir uygulama olması sebebiyle, dışarıdan gelebilecek sanal müdahalelere karşı da ayrı bir güvenlik oluşturuyor. Yazının ilerlerine doğru detaylı olarak da paylaşacağım üzere, PassLocker’ın en güzel özelliklerinden biri de cihazlarınız arasında eşzamanlanabiliyor olması.

AppStore üzerinden 3,59TL’e sahip olabileceğiniz uygulama, henüz bir iPad desteğine sahip değil. Ancak uygulamanın ilerleyen sürümlerinde bu eksikliğin ortadan kalkacağı söyleniyor. Mac sahipleri de, bilgisayarlarında kullanabileceği versiyonunu MacAppStore üzerinden 8.99TL karşılığı satın alabilirler. Böylelikle uygulamayı eşzamanlanmış bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

PIN kodu

Uygulamanın çalışma sistemi çok basit. İlk olarak bir PIN kodu oluşturuyorsunuz. 4 haneli ve rakamlardan oluşan bir şifre. Olabildiğince basit ve pratik. Ama unutmayın ki, bu şifreyi asla unutmamanız lazım. 🙂 Daha sonra ise şifrelerinizi uygulamaya girmeye başlıyorsunuz.

Hesap Oluşturma

Her hesap için birer başlık, kullanıcı adı ve şifrenizi giriyorsunuz. Eğer yeni bir hesap oluşturuyor ve güçlü bir şifreye sahip olmak istiyorsanız, Password kısmının sağ tarafında bulunan anahtar simgesine tıklayarak uygulamanın sizin adınıza güçlü bir şifre oluşturmasını sağlayabiliyorsunuz.

Şifreleri buraya yazdık. Peki her kullanımımızda bu uygulamayı açıp, şifremize bakmamız mı gerekiyor? Hele bu güçlü şifreleri nasıl baktıktan sonra aklımızda tutacağız?

Uygulamanın iOS kullanımındaki en önemli farklardan biri de bu. Yani Mac üzerinden bu uygulamayı kullanırken, hesaplarınıza kolay erişim yolu var. Ancak iPhone üzerinden böyle bir şey mümkün değil. Bunun yerine kopyala-yapıştır sistemi ile çalışıyor uygulama. Uygulamaya PIN kodunuz ile giriyor, ardından şifresini kopyalamak istediğiniz hesabın yanındaki çift kare simgesine dokunuyorsunuz. Sonrasında ise şifrenizi girmek istediğiniz yere gidiyor ve “Yapıştır” diyorsunuz.

Gizli kopyalama

Uygulamanın bir güzel yanı ise, kopyalama işlemi sırasında şifrenizin ekranda belirmemesi. Tabi bu sizin seçeneğiniz. Eğer isterseniz, kullanıcı adınızın üstüne dokunarak, şifrenin ekrana gelmesini de sağlayabilirsiniz. Ya da az önce bahsettiğim, çift kareli işarete dokunarak gizli kopyalama yapabilirsiniz. 🙂

Şık ve sade tasarım

Tasarım konusuna geldiğimizde ise, uygulamanın bu açıdan çok başarılı olduğunu görebiliyoruz. Şahsen ben böyle düşünüyorum. Siyah ve mor ağırlıklı karanlık bir tema. Oldukça sade ve şık. Ayrıca iPhone5 için de optimize edilmiş bir çözünürlüğünün olduğunu da belirtmiş olayım.

Mac Versiyonu

Yazının başında da belirttiğim gibi, uygulamanın bir de Mac versiyonu bulunuyor. Daha doğrusunu söylemek gerekirse, uygulamanın asıl versiyonu bu Mac için hazırlanmış olanı. 😀 Bu yüzden bir çok özellik bakımından Mac versiyonu daha başarılı. Doğal olarak.. Ayrıca bu iki uygulamaya birden sahip olmanız durumunda, uygulamanın sağladığı iCloud entegrasyonunu da kullanabilirsiniz. Yani herhangi bir cihaz üzerinden uygulama ile ilgili bir şeyi değiştirirseniz, eş zamanlanan diğer cihazlarda da aynı değişiklik gerçekleşiyor.

Mac Versiyonu

PassLocker’ın Mac versiyonu için daha detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Aman Dikkat!!

Gördüğüm kadarıyla uygulama ile ilgili küçük bir sıkıntı söz konusu. Ben de bu sıkıntılanın bir soruna dönüşmesini önlemek amacıyla, kısaca bahsetmek istiyorum. Kopyaladığınız şifrenin arkaplandaki Pano’da sürekli olarak kaldığını unutmamanız lazım. Daha açık söylemek gerekirse; kopyaladığınız şifre, başka bir şey kopyalamadığınız sürece telefonun hafızasında bekler. Bundan dolayı, aradan saatler geçip bir başkası telefonunuzu bir sebepten dolayı eline aldığında; boş bir yere “Yapıştır” yapması halinde, şifre açığa çıkar.

Çözümü ise çok basit aslında. Şifrenizi kopyalayıp işiniz bittikten sonra, başka herhangi bir şeyi kopyalamanız yeterli. 🙂 İsterseniz yine bu uygulamanın içerisine boş bir hesap oluşturup, şifre yerine saçma bir şey yapabilirsiniz. İşiniz bitince de bunu kopyalayabilirsiniz. Tabi ki bu biraz uğraştırıcı bir durum. Ama ben ilerleyen sürümlerde bununla ilgili bazı düzeltmeler yapılacağını düşünüyorum şahsen. 😀

Türkçe?

Uygulamanın en güzel kısımlarından biri ise, yapımcılarının tamamen Türk olması. InnovationBox ismindeki bu Developer grubu, daha önce de çok güzel uygulamalara imza atmıştı. Ama ilginç olan şu ki; yapımcıları Türk olan bir uygulama, Türkçe dil desteğine sahip değil. 🙂 Ama hemen üzülmeyin, çünkü geliştiricilerin dediğine göre bir sonraki sürümde bu dil desteği sağlanacak.

Bizce; PassLocker; oldukça sade bir tasarıma sahip olması ve alternatif sistemlerine göre çok daha ucuz olması sebebiyle, çok tercih edilesi bir uygulama. Henüz daha ilk sürümü ve bir çok eksiği mevcut. Ama gelişmeye devam ediyor. Ben uygulamayı denediğim süre içerisinde çok memnun kaldım. Ve bu saatten sonra da, beni hayal kırıklığına uğratacağını sanmıyorum. 🙂 Eğer bu tarz bir uygulamaya ihtiyacını varsa, PassLocker güzel bir seçenek olabilir. 🙂

PassLocker

( Yazı No: -147- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261