Press enter to see results or esc to cancel.

MyScript Calculator – İncelemesi

MyScript Calculator - İncelemesi

Sıradışı bir hesap makinesi, sıradışı bir kullanım. Herhalde bu tanıma en çok layik olabilecek uygulama “MyScript Calculator”dır. Standart hesap makinesi uygulamalarından çok farklı bir uygulama olan MyScript Calculator, işlem yapabilmek için kullandığımız buton mantığının tamamen dışına çıkmış durumda. Artık sayılara basmak yerine, onları çiziyoruz.

Çok yenilikçi bir uygulama olmasına rağmen, tamamen ücretsiz. Ayrıca uygulamada herhangi bir reklam veya türevi şey de bulunmuyor. Bunların yanında Universal oöduğu için iPad üzerinden de çok başarılı bir şekilde kullanılabiliyor. Daha ne isteyelim. 😀

İşlem çizilir..

Uygulamanın ana mantığı oldukça basit. Bildiğimiz hesap makinesi. “6+7” veya “cos45” gibi şeyler. Ama farklı olan tarafı, bütün bu işlemleri yapmak için herhangi bir butona dokunmuyor olmamız. Onun yerine bu sayıları yazıyoruz. Tıpkı bir deftere yazar gibi. Bu sayede, özellikle karmaşık işlemlerde parantezler arasında kaybolup, neyin neyi böldüğünü hesaplayamayanlar için mükemmel bir kolaylık sağlıyor.

Yazdıklarınız, dijitale çevriliyor

İlk planda bunun ne derece doğru çıkabileceğini düşünebilirsiniz. Ama inanın, uygulama neredeyse tüm yazdıklarınızı doğru bir şekilde dijital karakterlere çeviriyor. Ben bir kaç gün boyunca kullandım ve yazdığım işlemleri %90 oranında doğru algıladı. (Tabi anlamaması için karmaşık karmaşık yazmaya da çalışmadım. :D)

Yazdığımız bazı şeyleri, başka şeylerle eşleştirme ihtimali de mutlaka var. Özellikle belli başlı şeylerde çok oluyor bu. Örneğin ben x kare ifadesini bir türlü yazmayı başaramadım. 🙂 Her zaman için x’i çarpı olarak algıladı.

Örnek İşlem -1, yazılışörnek işlem-1, çözülüş

Bundan dolayı da, yapabildiği işlem sayısı çok fazla değil. Yani MyScript Calculator uygulaması, günlük bir kullanım için geliştirilmiş. Profesyonel kullanıcılara göre değil pek. Yapabildiği şeyler; dört işlem, yüzde hesaplama, kök alma, trigonometrik formüller, logaritma, faktöriyel vb. Fonksiyon tipi şeyleri ise hesaplayamıyor. Daha doğrusu, onları birer rakam gibi algılamaya çalışıyor. 🙂 Eğer bu tarz bir hesap makinesi yerine çok daha profesyonel bir şey arıyorsanız, Wolfram Alpha – İncelemesi isimli yazımıza bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Bu tarz bir uygulamanın beni en çok etkileyen kısmı ise, internet kullanmaması oldu. Açıkçası bu tarz uygulamalar çok gördüm, ama hemen hemen hepsi internet kullanıyordu. MyScript Calculator’ın bunlardan en büyük farkı ise bence bu. Tabi çok şık bir arayüzü bulunması ve estetik bir yapısı olması, uygulamaya olan talebi de oldukça arttırıyor.

Solaklara özel.. :)

Büyük ekranı sayesinde, bu uygulamayı iPad’de kullanmak, iPhone’a oranla çok daha kullanışlı. Hele bir de iPad’e özel Stylus’unuz (kalem) varsa, uygulamayı çok hızlı bir biçimde kullanabilirsiniz. Kullanım demişken, solak olan insanlar da bu uygulamada düşünülmüş. Ayarlar kısmına gittiğinizde, “Left-handed” seçeneğini seçmeniz durumunda, uygulama sizi solak kabul edecek ve algılarını buna göre şekillendirecek.

Sadece yazmak kolay değil, aynı zamanda yanlış yazdığımız şeyi silmek de çok kolay bu uygulama ile. Yanlış yaptığınız bir şeyin üzerini hafifçe karalayarak, onu otomatik olarak silebiliyorsunuz. Bunun örneği de, uygulamayı ilk yüklediğinizde “Tutorial” kısmında izleyeceğiniz video’da detaylıca gösterilmiş. 🙂 Ayrıca yaptığınız işlemlerde eksik şeyler kalırsa, uygulama sizin için doldurulması gereken yerleri söylüyor.

Paylaşma

Yaptığınız işlemleri sosyal ağlar üzerinden paylaşmak isterseniz, bunu yapmak da mümkün. Tabi yapılan işlemler resim halinde paylaşılıyor, metne çevrilemiyor. Ama bu da güzel bir olay.

Bizce; Benim gerçekten çok hoşuma giden ve çoğu insan için de büyük pratiklik sağlayacağını düşündüğüm MyScript Calculator, aynı mantıkla el yazısını metin yazısına dönüştürmek isteytenler için de bir uygulamaya sahip. MyScript Memo isimli bu uygulama, daha önce bir yazımızda da bahsettiğimiz gibi oldukça kullanışlı. Ve yine tamamen ücretsiz. Bu sebeple ben bütün MyScript uygulamalarını çok seviyorum. 🙂 Kısacası denemenizi isterim, tavsiye de ederim..

MyScript Calculator

( Yazı No: -146- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261