Press enter to see results or esc to cancel.

Find My iPhone – İncelemesi

iPhone'u Bul

Sıklıkla kullanılacak bir program olmasa da, her iPhone’da mutlaka bulunması gerektiğini düşündüğüm uygulamalardan biri “Find My iPhone”. Apple’ın kendi uygulaması olan Find My iPhone, telefonunuzun çalınma veya kaybolma gibi durumlarında gerçekten faydalı olabiliyor.

AppStore üzerindeki ismi “Find My iPhone” olan uygulama, Apple’ın Türkçeleşme reformları sayesinde telefonumuza yüklediğimiz zaman “iPhone’u Bul” haline geliyor. Ücretsiz sahip olabileceğiniz uygulama, Universal olup iPad üzerinden de kullanılabiliyor. Hatta Mac sahipleri de iCloud eşleşmesini yaptığı zaman, bu uygulamayı Mac’leri için kullanabiliyorlar.

iCloud Aktifleştirmesi

iCloud’un bizlere sunduğu bulut sistemleri sayesinde hayata geçen uygulama, önceden açık olması koşulu ile cihazlara uzaktan erişmenize olanak sağlıyor. Ayarlar->iCloud kısmının altına doğru indiğinizde göreceğiniz “iPhone’u Bul” seçeneğini açarak bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz. Tabi ki bunun için bir iCloud hesabınıza da sahip olmanız gerekiyor.

Cihaz Listesi

iCloud kimliğinizin girili olduğu cihazları bir liste halinde size sunan uygulama, bu cihazları harita üzerinde gösterip uzaktan müdahale etme imkanı sağlıyor. Tabi müdahalede bulunabilmek için, o cihazın bir şekilde internete bağlı olması gerekiyor. Eğer internete bağlı değil veya tamamen kapalı ise; en son bağlandığı yer harita üzerinden gösterilip, yanında ne zaman aktif hale geldiği yazıyor.

Cihaza Erişim

Ses çalma, kilitleme, kayıp modu ve silme gibi işlevleri olan uygulama, her türlü kötü durum düşünülerek hazırlanmış. Kayıp modu iPhone ve iPad’ler için kullanılırken, kilitleme modu Mac’lere özel bir şey. Örneğin evin içerisinde iPad’inizi bulamıyorsunuz. Bu uygulamayı iPhone üzerinden açıp, iPad’e erişerek ses çalmasını sağlayabiliyorsunuz. Tabi Mac için de aynı şey geçerli. (Cihazın sesi ne kadar kısık olursa olsun, çalan ses en üst seviyede oluyor.)

Kayıp Modu

Telefonunuzu bir yerde unuttunuz veya kaybettiniz. Bu durumda telefonu bulacak kişinin iyi niyetli olduğunu düşünerek, telefonun kaybolduğunu ona belirtmeniz için bu uygulamanın sunduğu “Kayıp Modu”nu kullanabilirsiniz. Ekrana bir mesaj ve size ulaşmasını sağlayacak bir numara gösterilmesini sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca o anda belirleyeceğiniz bir şifre de otomatik olarak kayıp moduna geçen cihaza konuluyor. Bu ise biraz daha kötü niyetli bir insanla karşılaşmanız karşısında önlem oluyor.

Her şeye rağmen, hırsızlık hayatın bir gerçeği. Ben henüz böyle bir durumla karşılaşmadım, bundan sonra da inşallah karşılaşmam. Siz de inşallah karşılaşmazsınız. Ama yine de “iPhone’um çalındı, ne yapmalıyım?” diyenler olabiliyor. Tabi bu tip durumlarda acil müdahaleler çok önemli. Hele telefonunuzda değerli veriler bulunuyorsa..

Kilitleme

Böyle durumlarda iki seçeneğiniz var. Kayıp modu ve Silme. Ses çalma işlevini de kullanabilirsiniz tabi ki, ama ne derece faydalı olabilir? Kayıp modu ise yukarıda anlattığım şekilde işliyor. Cihaza şifre koyabildiğiniz için faydalı olabilir. Hele bir yedeğiniz yoksa ve çalınan cihaza kavuşma imkanınız varsa..

Silmek

Silme işlemi ise, yukarıda anlattığım işlemlerden bir derece daha öte. Bazen bir cihazın değeri 1500-2000 lira arası iken, verilerin değeri sayılarla ifade edilmeyecek seviyede olabilir. Bir de düzenli yedek alan biriyseniz, vakit kaybetmeden o cihazın verilerini tamamen silmek en doğrusu olabilir. İşte bu uygulama da bunu gerçekleştiriyor. Yani çalınan bir iPhone’u geri getiremeyebilir, ama en azından verilerinizin çalınmasını engelleyebilir.

Benim bir tane Apple cihazım var. O da çalınırsa hangi cihazla erişimi sağlayacağım ki?

Böyle bir soru sormanız çok normal. Çünkü çoğu insan sadece iPhone veya iPad kullanıyor. Yani tek bir cihaz. Ama yazının başında belirttiğim gibi, eğer bir iCloud hesabınız varsa ve “iPhone’u Bul” özelliği aktifse; herhangi bir arkadaşınızdan bu uygulamaya kendi hesabınız ile giriş yapıp, uygulamanın özelliklerini kullanabilirsiniz. İşte bu yüzden uygulama çok kullanılmasa bile her iPhone’da mutlaka bulunması gereken bir uygulama olduğunu söylüyorum ben. 🙂

Giriş Yapmak

Bitirmeden önce son bir şey daha söylemekte fayda var. Eğer telefonunuz bir hırsızlık vakasına kurban giderse ve hırsız bu konularda tecrübeli ise, ilk yapacağı iş Ayarlar kısmından “iPhone’u Bul” özelliğini kapamak olacaktır. Böyle bir durumda uygulamanın bütün esprisi kaçar ve bir manası kalmaz. Bu yüzden özellikle kilitli ekran şifresi de kullanmayanlar için önerim, Ayarlar->Genel->Sınırlamalar kısmından Konum Servis’lerinde değişiklik yapma kısmını kapatmanız. Bu sayede girdiğiniz şifreyi bilmeyen kişilerin ayarlar kısmında değişiklik yapma ihtimali ortadan kalkar.

Bizce; Her ne kadar bu yazı bir inceleme yazısından çok, cihazların kaybolması veya çalınması halinde ne yapılacağını anlatıyor gibi olmuş. Ama sonuç olarak bu uygulamanın amacı da bu zaten. 🙂 Umarım bu uygulamayı hiç kullanmazsınız, hiç kullanmak zorunda kalmazsınız. Fakat telefonunuzun veya tabletinizin bir kenarında bulunmasında fayda var.

find my iphone

( Yazı No: -145- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261