Press enter to see results or esc to cancel.

iPhone için Twitter

iPhone için Twitter

Facebook’tan sonra dünyanın en büyük sosyal ağı olan, geçtiğimiz günlerde üye sayısının 1 milyara ulaştığını açıklayan ve mobil platformlar üzerinden tam performans kullanılabilen bir sosyal ağ. Twitter’dan bahsettiğimi anlamışsınızdır herhalde. 🙂 Twitter kullanıcılarının zaten %99’unda Twitter’ın resmi uygulaması yer alıyor. Bu yüzden ben de bugün bu uygulamayı incelemek yerine, Twitter’ın iPhone kullanımı hakkında bazı ipuçlarından bahsetmek istiyorum.

Twitter’ın resmi uygulaması olan “Twitter”, bir çok iPhone kullanıcısı tarafından aktif bir şekilde kullanılıyor. Ücretsiz bir şekilde indirebileceğiniz Twitter, 10MB’lık bir boyuta sahip. Universal bir uygulama olan Twitter, hem iPhone hem de iPad üzerinde sorunsuz çalışıyor.

iOS 5’in ardından Twitter Entegrasyonu

Bundan bir buçuk sene önce iOS 5 ile hayatımıza giren Twitter entegrasyonu, cihazlarımız üzerinden her alanda Twitter’a ulaşmamıza olanak sağlıyor.

Twitter Entegrasyonu

Başta bildirim merkezi olmak üzere, resimler ve safari üzerinden de Twitter’a anında içerik göndermek mümkün. Bunun için yapmanız gereken tek şey, Ayarlar kısmından Twitter entegrasyonunu aktif hale getirmek.

Siri ile Tweet Atmak

Twitter entegrasyonunun ikinci kısmında karşımıza çıkan bir özellik ise, Siri ile Tweet atmak oluyor. Her ne kadar Türkçe bir içeriği göndermeniz gerçekten zor da olsa, İngilizce Tweet atanlar için kullanışlı bir sistem. Ayrıca Siri üzerinden sadece düz yazı değil, konumunuzu da Tweet olarak atabiliyorsunuz.

Siri ve Twitter

“Daha Fazlasını Yükle” Problemi

Benim gibi siz de gerçekten çok sayıda kişiyi takip ediyor ve her gün çok sayıda Tweet alıyorsanız, mutlaka “Daha fazla Tweet yükle” ifadesine rastlamışsınızdır.

iPhone üzerinden Twitter kullanırken yeni gelen Tweet’lerin TimeLine’ınızın üstüne geldiğini biliyorsunuz. Ancak yukarıda bahsettiğim “Daha fazla Tweet yükle” ifadesine tıklarsanız, diğer Tweet’ler aşağı doğru sıralanıyor. Tabi bu da doğal olarak karışıklığa sebep olabiliyor. Özellikle tüm Tweet’leri okumak istiyorsanız, nerde kaldığınızı hatırlamakta güçlük yaşayabiliyorsunuz.

Daha fazlası

Çözümü ise çok basit; “Daha Fazla” kısmına bastığınızda ekranı aşağı çekmek. Yani Tweet’ler yüklenmeden önce, o yazı ekranın üst kısmında kalacak şekilde yok olması lazım. Eğer bunu yaparsanız, arada kaçırdığınız diğer Tweet’ler de ekranın üst kısmına yerleşiyor.

Kişiye Özel Bildirim

Takip ettiğiniz kişilerin attığı Tweetlerin hiç birini kaçırmak istemiyorsanız, kişiye özel bildirimleri aktif hale getirebilirsiniz. Bu sayede; bildirimlerini açtığınız o kişi her Tweet attığında, iPhone’unuza bir bildirim geliyor. Böylece sizin için önemli olan kişilerin yazdığı hiç bir şeyi kaçırmamış oluyorsunuz. 🙂

kişiye özel bildirim

Bunu yapmak için o kişinin profiline gelmeniz ve sol kısımdaki Ayarlar menüsüne (insan resmine) tıklamanız gerekiyor. Ardından karşınıza çıkan ekranda “Bildirimleri Aç” denemeniz yeterli. Tabi emin olup olmadığınız konusunda size bir kez daha soracak, bildirimleri açıp açmamayı. Ona da “Tamam” dedikten sonra, bu kişiye özel bildirimleri açmış oluyorsunuz.

Boyut Artması

Bazı çok kullanılan uygulamalarda görülen en büyük problem, aşırı boyut artması. Örneğin Twitter başlangıçta 10 MB’lık bir uygulama iken; yüklediğiniz her profil resmi, yazı veya içerik uygulamanın boyutunun artmasına sebep oluyor. Bu da özellikle iPhone’unda depolama alanı sıkıntısı çeken insanlar için büyük problem oluşturuyor.

kapasite problemi

Maalesef uygulamaların sebep olduğu bu boyut artmasına bir çare yok. Sadece telefonunuzda az depolama yeri kaldığı zaman, uygulama kendi kendine fazlalık gördüğü bu dosyaları siliyor. Ancak bu işlemi manuel bir şekilde yapamıyoruz. En azından şimdilik. Eğer depolama alanında gerçekten sorun yaşıyorsanız; tek çareniz uygulamayı silip bir daha yüklemek. Ki bu benim en nefret ettiğim ve şu ana kadar hiç başvurmadığım bir yol. 🙂

Taslaklara Kolay Erişim

Çoğu Twitter kullanıcısı fazla kullanmasa da; Taslaklar bazı kullanıcılar tarafından sıklıkla kullanılan bir şey. Ancak profil bölümüne geçip, aşağılara inip Taslakları seçmek biraz zaman alabiliyor. Bunun yerine pek bilinmeyen bir şekilde, Taslaklara ulaşmanın bir de kolay yolu var.

taslak kısa yolu

Uygulamanın sağ üst köşesinde bulunan ve Tweet göndermenizi sağlayan not defteri şeklindeki tuşa bir süre boyunca basılı tutmanız halinde, Taslaklar bölümü karşınıza geliyor. Daha hızlı ve pratik. 🙂

Twitter’da Biz

Madem bu kadar Twitter’dan bahsettik, Küçük Elma Kurdu’nun Twitter hesabından bahsetmezsek olmaz. @Kucukelmakurdu adresi ile bizi de Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Yeni yazdığımız yazılardan tutun, kısa süreliğine ücretsiz olan uygulamalara kadar çoğu şeyi buradan sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz. Sizleri de yanımızda görmekten mutluluk duyarız. 🙂


Bir yazıyı daha burada sonlandırıyorum. Eğer aklınıza takılan başka şeyler olursa, yorum olarak bizlerle paylaşabilirsiniz. Elimizden geldiğince yardım etmeye çalışırız. Ayrıca Twitter’ın bu resmi uygulaması hakkındaki fikirlerinizi de bizlerle paylaşırsanız, çok mutlu oluruz.

Twitter
( Yazı No: -142- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261