Press enter to see results or esc to cancel.

“Universal” kavramı ve Uyumluluklar

"Universal" Kavramı ve Uyumluluk Modları

İngilizce karşılığı “Evrensel” olan Universal kelimesi, bizim de yazılarımızda sıkça yer verdiğimiz bir ifade. Ben de bu yazımda Apple ile ilgili terimlerden biri olan Universal ifadesini ve uygulamaların uyumlulukları ile ilgili bazı bilgileri sizler için açıklamaya çalışacağım.

Küçük Elma Kurdu’nun inceleme yazılarında sıkça karşılaşabileceğiniz bir kelime olan Universal, kısaca bir uygulamanın hem iPhone hem de iPad üzerinden kullanılabildiğini ifade ediyor. Şimdi ise bu ifadeyi ve uygulamaların cihazlara göre uyumluluk durumlarını biraz daha derinden inceleyelim.

Uygulamalar temelde 3 farklı uyumluluk moduna sahiptir. iPhone verisyonu, iPad versiyonu ve Universal versiyonu. Doğal olarak her uyumluluk farklı bir cihaz için geliştirilmiştir. iPad ve iPhone. iPod Touch’a uyumlu olan uygulamalar ise, bazı istisnalar hariç iPhone uyumluluğu kategorisinde değerlendirilmektedir.

iPhone Uyumluluğu

iPhone için geliştirilmiş uygulamalardır. iPhone üzerinden sorunsuz bir şekilde kullanılabilirken, iPad üzerinden kullanmaya çalışırsanız arayüz bozulması yaşanır. Daha rahat anlayabilmeniz için aşağıya, iPad’den alınmış bir görsel koydum.

iPhone uygulaması, iPad üzerindeyken

Bu resimde iphoneturkey.biz ‘in iPhone uygulamasını görüyorsunuz. iPad üzerinden açılmaya çalışıldığı zaman uygulama böyle gözüküyor. Eğer sağ alttaki “x2” tuşuna basarsanız da görüntü büyüyor, ama çözünürlük düşüyor.

iPad Uyumluluğu

Bazı uygulamalar ise sadece iPad üzerinden kullanılması için tasarlanmıştır. Örneğin HD uzantılı çoğu oyun iPad uyumludur. Bu uyumluluğa sahip olan uygulamalar, iPad üzerinden sorunsuzca kullanılabilirken; iPhone üzerinden çalışmamaktadır.

iPad versiyonu

Eğer zorla yüklemeye çalışırsanız da, aşağıdaki gibi bir görselle karşılaşırsınız. 😀

iPhone üzerinden iPad uygulaması

Universal

Aynı uygulamanın hem iPhone hem de iPad’de çalıştığı uyumluluk moduna ise “Universal” deniyor. Bir uygulamanın Universal olup olmadığını, AppStore üzerinden fiyatının yanında bir “+” simgesi olup olması ile anlayabilirsiniz.

Universal uygulamalar

Eğer bir uygulamanın HD ve normal iki farklı versiyonu varsa; bunları ayrı ayrı satın almanız gerekiyor. Bu yüzden iki kere para veriyorsunuz. Tıpkı Angry Birds ve Angry Birds HD’de olduğu gibi. Ama uygulama Universal ise bir kez satın alarak, aynı uygulamayı hem iPhone hem de iPad’inize gönül rahatlığı ile yükleyebilirsiniz.

-SONUÇ-

WhatsApp gibi bazı istisnalar dışında, AppStore’daki uygulamaların %99,99’u bu sistem üzerine çalışır. Bu yüzden siz de bir uygulamayı indirirken, hangi uyumluluk versiyonu olduğuna dikkat etmelisiniz. Yoksa yanlışlıkla iPad’inize bir uygulamanın iPhone versiyonu yükleyebilir ve paranızı çöpe atabilirsiniz. Daha önce Universal kavramı ile karşılaşmayanlar da, bu yazı sayesinde bu ifadeyi daha iyi anladıklarını düşünüyorum. Böylelikle bizim de inceleme yazılarımızda bolca bahsettiğimiz bu kavram, sizin zihninizde daha iyi canlanabilir.

Bu uyumluluk versiyonları ile ilgili kafanıza takılan başka sorular olursa, bize yorum yazmaktan çekinmeyin. Elimizden geldiğince yardım etmeye çalışırız. 🙂

( Yazı No: -141- )

Tags


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261