Press enter to see results or esc to cancel.

CarTunes – İncelemesi

CarTunes

Çoğu iPhone kullanıcısı, telefonlarını aynı zamanda birer müzik çalar olarak kullanıyor. Ki bu konuda haksız değiller. Ben de bugün bir süredir kullandığım ve çok memnun kaldığım bir 3.şahıs müzik uygulamasını sizlerle paylaşacağım. Yazı boyunca sürekli tekrarlayacağım başarılı arayüzü ve sunduğu kullanım kolaylığı da uygulamanın ön plana çıkan iki büyük özelliği olduğunu şimdiden söylemeye başlayalım.

Uygulama sunduğu bütün güzelliklere rağmen, maalesef fiyat olarak biraz pahalı. 8,99TL’lik bir etikete sahip olan uygulama aynı zamanda Universal olduğu için, bir kere para vererek hem iPhone hem de iPad üzerinden rahatlıkla kullanabilmenize olanak sağlıyor.

Photo 04.01.2013 20 29 28

Uygulamanın esas esprisi; telefonunuzda mevcut olan müzikleri, standart müzik uygulamasından daha farklı bir arayüz ile vermek. Yani ne fizy gibi bir internetten müzik arama platformu ne de 8tracks gibi farklı farklı müzikleri keşfedeceğiniz bir uygulama. Sadece yeni bir arayüz ve kullanım kolaylığı sağlıyor.

Albüm Kapakları

Albüm kapaklarını ön plana çıkaran uygulama; tamamen Gestures, yani el hareketleri ile kontrol ediliyor. Dikkat ederseniz klasik müzik uygulamasında, müziği ekranın belli yerlerine dokunarak kontrol edebiliyorsunuz. Mesela sesi açmak için ses çubuğunu tutup taşımanız, şarkı değiştirmek için de ileri butonuna dokunmanız gerekiyor. Ayrıca bir önceki menüye gitmek için ise sürekli olarak sol üstteki geri tuşuna basmanız gerekiyor.

Kulanım

Kısaca anlatmak istediklerimi şu şekilde toparlayabilirim. Klasik müzik uygulamasını kullanmak için belli bölgelere basmanız gerekiyor. Bunun için de doğal olarak ekrana bakmanız gerekiyor. İşte CarTunes’un en büyük esprisi olan Gestures tam olarak burada karşımıza çıkıyor. Örneğin ekrana bir kere dokunarak müziği durdurup devam ettirebiliyor, ekranı sağa çakerek bir sonraki parçaya geçiş yapabiliyor, ekrana basılı tutup yukarı aşağı hareket ettirerek de ses seviyesini ayarlayabiliyoruz. Yani bütün ekran tek bir tuş gibi hareket ediyor. Bu yüzden hiç bir işlemi yaparken ekrana bakmanız gerekmiyor.

Araba’da müzik dinlemek için ideal

İsminden de anlaşılacağı üzere; uygulama araba kullanımı için gerçekten ideal. Uygulama açık olduğu müddetçe ekran kilitlenmiyor. Bu sayede istediğiniz her an, hiç ekrana bakmadan müzikleri kontrol edebiliyorsunuz. Böylelikle hem seyir güvenliğiniz riske girmemiş oluyor, hem de müziğinizden ödün vermemiş oluyorsunuz.

ayarlar

Uygulama hakkında bilinmesi gereken bir diğer önemli nokta da; uygulamanın özelliklerinin “Ayarlar” menüsünden yapıldığı. Yani uygulama içerisinden değil, iPhone’un kendi Ayarlar menüsünden gerçekleştiriyorsunuz yapacağınız değişiklikleri. Uygulamada kullanılan yazı tipinden, bazı ek kullanım imkanlarına (çift parmak gibi) kadar her şeyi buradan ayarlamak mümkün.

Paylaşım Kolaylıkları

Kullanılan Gestures’lar sadece müziği kontrol etmeyi değil, aynı zamanda dinlediğiniz müziği rahatlıkla paylaşmanızı da sağlıyor. Ekranı aşağı çekerek ulaştığınız Twitter paylaşım aracı sayesinde, tek bir dokunuşla dinlediğiniz müzikleri arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz.

Listeler

Ancak uygulama 3.şahıs bir yazılım olduğu için, varsayılan müzik uygulaması kadar çok yeteneğe de sahip değil. Örneğin listelerinizi bu uygulama üzerinden düzenleyemiyorsunuz. Ama standart müzik uygulamasından yaptığınız bütün değişiklikler de otomatik olarak bu uygulamada görünüyor. Yani uyum problemleri oluşmuyor.

CarTunes

Bizce; Uygulamaya, sahip olduğu yüksek fiyat nedeniyle ancak 4,5 elma puan verebildim. Her ne kadar benim gerçekten severek kullandığım ve hiç bir problemini de görmediğim bir uygulama olsa da, bu 9 lira gibi yüksek bir fiyata sahip olduğu gerçeğini değiştirmez. İstediğiniz her alanda kullanabileceğiniz bir uygulama olmasının dışında; özellikle araba kullanırken iPhone’u üzerinden müzik dinleyen biriyseniz, bu uygulamaya mutlaka sahip olmalısınız. Son söz olarak; “Tavsiye edilir..”

( Yazı No: -140- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261