Press enter to see results or esc to cancel.

Score! – İncelemesi

Score! - İncelemesi

Son iki haftadır ajandamda yer alan, ama bir türlü fırsatını bulup yazısını hazırlayamadığım “Score!” isimli uygulamanın incelemesini nihayet bitirebildim. Bitirmemi sağlayan en büyük etken ise; uygulamanın Apple tarafından 12 Gün Yılbaşı hediyelerinden biri seçilip, bir süre boyunca ücretsiz hale gelmesiydi. Benim severek oynadığım ve sizin de seveceğinize inandığım bu oyun, işte şimdi karşınızda..

Orjinal fiyatı 1,79 TL olan “Score! Classic Goals”, Apple’ın 12 Gün Yılbaşı Hediye’lerinden biri olduğu için şuan ücretsiz. Siz de hala bu kampanyadan faydalanarak, oyuna ücretsiz sahip olabilirsiniz. Universal bir oyun olan Score, hem iPhone hem de iPad üzerinde başarılı bir arayüze sahip.

Özellikle futbol ile ilgisi olan iPhone kullanıcılarının büyük ilgisini çekeceğini düşündüğüm Score, benim gibi futbol ile fazla ilgisi olmayan insanlar için bile bir o kadar eğlenceli bir oyun.

score, oyundan bir kare

Oyunun mantığı açık ve net. Geçmiş tarihlerde gerçekleşmiş ve birer klasik haline gelmiş golleri tekrar atmanızı sağlamak. Yani ne Fifa‘da olduğu gibi karakterleri kontrol ediyorsunuz, ne de Flick Soccer‘da olduğu gibi stratejiyi siz belirliyorsunuz. Daha önce gerçekleşmiş bir golü, en uygun şekilde tekrar atıyorsunuz.

Kontroller oldukça basit. Zaten futbolcuların hareketi oyun tarafından gerçekleştiriliyor. Size kalan tek şey ise, parmağınız ile topun atılacağı yönü göstermek. Aynı Flick Soccer isimli oyunun kontrollerinde olduğu gibi.

Oyunda bir süre kısıtlaması yok. O yüzden acele etmenizi gerektirecek bir durum da söz konusu değil. Oyuncu golün orjinalinde olduğu gibi hareket ediyor ve tam topa vuracağı anda duruyor. Bu anda kontrol size geçiyor. İsterseniz ekranı sağa sola çevirerek görüş açınızı değiştirebiliyorsunuz. En sonunda ise topa vuruyorsunuz.

score, maç bileti

Oyunun en güzel kısımlarından biri de, her bölümde attığınız golün hangi maça ait olduğunu söylemesi. Hangi takımlar arasında ve hangi tarihte olduğunu, güzel ve şık bir bilet arayüzü ile size sunuyor.

score, puanlama

Bölümün bitişinde, tıpkı Angry Birds‘de olduğu gibi 3 yıldız üzerinden bir puan alıyorsunuz. Eğer bölümü ilk seferde geçerseniz de, o bölüm için ekstra bir değer ifade eden “Ace” damgasına sahip oluyorsunuz. Ayrıca bölümün sonunda sizlere sunulan gazete arayüzü, yine oyun için hoş bir ayrıntı oluşturduğunu ifade edelim.

Oyundaki bir güzel kısım ise seslendirmeler. Taraftar sesleri ve maçı anlatan bir spikerin sesi, oyunu oynarken stadyumdaymışsınız gibi bir hava oluşmasını sağlıyor.

Kısacası; yukarıda bahsettiğim küçük arayüz ayrıntıları ve oyunun temasına uygun arka plan müziği ile, çok başarılı bir atmosfer yakalamış Score isimli bu oyun. Bu hoş atmosfer sayesinde ise, oyunun zevki en az iki katına çıkıyor benim gözümde.

score, paketler

Oyunun bir diğer özelliği de, çok sayıda bölüme sahip olması. İlk yüklediğinizde 2 tanesi açık olacak şekilde toplam 5 tane dosya bulunuyor. (Uygulama içi alım ile de 2 ek paket alabilirsiniz.) Bunlar yıllara veya gol çeşitlerine göre özel olarak ayarlanmış dosyalar. Örneğin oyunu ilk yüklediğinizde; 2010’lu yılların ve En İyi Avrupa Gollerinin bulunduğu paketler açık oluyor.

score, seviyeli bölümler

Ayrıca her pakette 3 seviyede 20’şer bölüm bulunuyor. Yani 60 bölüm, ama 3 seviyede 20 tane golden oluşuyor. Ayrıca ilk seviye gollerin istediğiniz birinden başlama imkanınız varken, diğer seviyelere geçmek için bütün o bölümleri bitirmeniz gerekiyor.

Bizce; Yine bir yazıyı daha fazla uzattığımı fark ederek, hemen burada sonlandırıyorum. Uygulama içi alımlardan fazla bahsedecek vakit bulamadım, ama her oyunda aynı sistem olduğu için de bahsetme gereği de duymadım. Futbol ile ilgilenenlerin çok severek oynayacağını düşündüğüm bu oyun, benim gibi futbol ile pek alakası olmayan birine bile çok eğlenceli geldi. En azından tam şu an ücretsizken, kaçırılmaması gereken bir oyun. Şiddetle tavsiye edilir..

Score!

( Yazı No: -139- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261