Press enter to see results or esc to cancel.

Weathercube – İncelemesi

Hava durumu uygulamaları. Akıllı telefon kullanmanın küçük, ama önemli avantajlarından biri. iPhone’larda belli bir Hava durumu uygulaması zaten hali hazırda bulunuyor. Bildirim Merkezinden ulaşılabilmesi de, uygulamanın en pratik yönlerinden biri. Ancak geçtiğimiz günlerde tanıştığım Weathercube isimli uygulama, çok değişik ve hoş bir arayüzü ile beni etkiledi. Bu sebeple ben de bugün sizlere bu uygulamayı incelemek istiyorum. Eğer tasarıma ve şıklığa önem veriyorsanız, arkanıza yaslanın ve bu yazıyı sonuna kadar okuyun..

1,79TL’lik bir fiyat etiketine sahip olan uygulama, maalesef Universal değil. Bu yüzden iPad’ler için geliştirilmiş özel bir arayüzü bulunmuyor. Ancak iPhone 5 için özel olarak optimize edildiğini de ekleyelim. Yani iPhone 5 üzerinden de tam performans ile (optimize edilmiş çözünürlük) kullanabilirsiniz.

Öncelikle yazımın girişinde bahsettiğim gibi, uygulamanın en çok hoşuma giden kısmının tasarımı olduğunu bir kez daha belirtmek istiyorum. Kübik bir tasarıma sahip olan Weathercube, “Gestures” denilen parmak hareketleri ile kontrol ediliyor. Yani tıklanacak herhangi bir bölge yok, sadece hareketler. 🙂 Neyin nerede olduğunu da, uygulamayı ilk yüklediğiniz size sunulan bir tanıtım ile yeterince öğreniyorsunuz.

Bir kübün 4 kenarını temsilen, 4 günlük hava durumunu görebileceğiniz Weathercube; havayı 6 farklı kategoride sizlere sunuyor. Parmağınızı sola kaydırarak (ekranın sağına gidecek şekilde) bir sonraki güne ulaşabiliyor, 4 seferden sonra ise tekrar bulunduğunuz güne geri dönüyorsunuz.

İki parmağınızı ekrana koyup; birini yukarı, birini aşağı doğru çekerek Ayarlar menüsüne ulaşıyorsunuz. Burada uygulama ile ilgili bir çok ayar yapabilirsiniz. Burayı keşfetmeyi sizlere bırakıyorum. 🙂

Yine Ayarlar Menüsünden ulaşabileceğiniz “Cities” kısmı sayesinde, uygulamaya farklı merkezler ekleyebilirsiniz. Bu merkezleri de uygulama içerisinden kolaylıkla değiştirip, onların hava durumuna da kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Ayarlar menüsünden değiştirebileceğiniz bir diğer özellik ise uygulamanın teması. Ben mavi olan temayı severek kullansam da, bir çok farklı renk seçeneği bulunuyor. En çok hoşunuza gideni seçebileceğiniz gibi, temanın rasgele değişmesini de sağlayabilirsiniz.

Uygulamanın en hoş kısımlarından biri de paylaşma seçenekleri. İki parmağınızı sağa-sola açarak ulaşabileceğiniz paylaşma menüsü sayesinde, seçtiğiniz merkezin hava durumunu Facebook veya Twitter üzerinden paylaşabilirsiniz.

Ana menüdeki 6 kategorinin, herhangi birinin üstüne dokunarak gün içerisindeki sabah-öğlen-akşam detaylarını inceleyebilirsiniz. Tabi ki çok şık birer geçiş ile.. 😉

Ekranı aşağı kaydırarak haftanın geneline, yukarı kaydırarak da gün içerisindeki detaylara ulaşabiliyorsunuz.

Bizce; Açıkçası Weathercube’un, Apple’ın kendi hava durumu uygulaması varken ne kadar pratik olabileceği konusunda kararsızım. Ancak sade ve farklı bir tasarıma sahip olması sebebiyle sizlerle paylaşma ihtiyacı hissettim. Eğer görünüşe önem veren biriyseniz, bu sade arayüze sahip uygulama ilginizi çakebilir. Yine de karar sizin. Uygulama hakkındaki görüşlerinizi ve düşüncelerinizi de bizlerle paylaşırsanız, çok mutlu oluruz.

( Yazı No: -135- )

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261